chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Příběhy, které se hýbají – online nástroj proti diskriminaci

16/12/2019
por Daniela Krtičková
Idioma: CS
Document available also in: DE

Online nástroj „Stories that Move“ byl vyvinut speciálně pro vyučování a podněcuje mladé lidi k tomu, aby se společně zabývali tématy, jako jsou rozdílnost a diskriminace a díky osobním příběhům ostatních mladých lidí přemýšleli a byli aktivní v otázkách  vlastního postavení ve společnosti.

Blended Learning ve Stories that Move

/es/file/logopng-171logo.png

Stories that Move
Srdce tohoto online nástroje tvoří četná videa a rozhovory, kde se ozývají hlasy mladých lidí z celé Evropy. Ti mluví o tématech rozmanitosti, diskriminace, médiích a angažovanosti. Videa jsou vkládána do digitálního učebního prostředí, kde jsou v pěti modulech samostatné otázky, na které je třeba odpovědět. Dále se dá v tomto prostředí diskutovat s ostatními v malých nebo větších skupinkách. Rozhovory i samostatná práce, online a prezenční studium se mění nebo se vzájemně kombinují. Žáci jsou aktivně vtahováni do učebního procesu: určují si vlastní tempo, rozhodují si o obsahu výuky, vyměňují si zkušenosti a podněcují se k reflexi.

Učení se o rozmanitosti a diskriminaci

Mladí lidé jsou podněcováni k přemýšlení o vlastní identitě. Při tom se také často mluví o vztahu k různým identitám: k těm, které si můžeme sami zvolit a k těm, které nám jsou předem dány.

„Považovala jsem za dobré, že zde byl prostor pro diskuzi o tom, jakou roli hraje diskriminace v naší škole. Já sama jsem k tomuto tématu měla několik poznámek.“ Susan, 16 let, Berlín

V souvislosti s touto výpovědí je téma diskriminace tematizováno. Při tom se navazuje na poznatky a zkušenosti studujících a tyto poznatky jsou doplňovány o znalosti funkčních stylů a historie různých diskriminačních forem. Mladí lidé ve video rozhovorech tematizují také vlastní zkušenosti s antisemitismem, rasismem, heterosexualitou a chováním vůči zdravotně postiženým.

V závislosti na deseti životních příbězích z dvacátého století je téma historického pozadí diskriminace dále rozvedeno. To umožňuje vytvořit si vztah k současnosti a zároveň přemýšlet o kontinuitě a jejím narušení.

„Je mi nyní jasnější, co vlastně diskriminace znamená. Bylo motivující zjistit, že se lidé za různých nebezpečných okolností rozhodli chovat lidsky a vystupovat proti diskriminaci.“  Aileen, 18 let, Berlín

 

Nástroj kromě využití digitálních a analogových médií slouží jako nástroj reflexe. Studující jsou podněcování k diskuzi o úloze médií v (re) produkci diskriminujících obrázků a kriticky se staví k reklamě a propagandě.

/es/file/stm3creditjanvanhollebenjpgstm3_credit_jan_van_holleben.jpg


Stories that Move - Online-Toolbox gegen Diskriminierung für Schüler*innen ab 14 Jahre (© Jan van Holleben)

bisherige Aktionen gesammelt. 

Být aktivní

Studující se během svého učebního procesu chovají aktivně. V modulu „být aktivní“ jde především o zasazení se proti diskriminaci. Tento modul by měl studenty podněcovat k tomu, aby společně nebo samostatně plánovali jednotlivé konkrétní akce.

Inspirovat se při tom mohou od mladých lidí z nahraných video rozhovorů, kde tito mluví o své vlastí angažovanosti. Kromě toho jsou dosavadní akce shromažďovány na blogu (externí link).

 

Evropský projekt

/es/file/comeniusmedaillepngcomenius_medaille.png

Comenius EduMedia Medaille 2018

„Stories that Move“ je společný dlouhodobý projekt vymyšlený partnery z Ukrajiny, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Nizozemí a Maďarska.

V roce 2018 obdržel projekt „Stories that Move“ cenu Comenius- EduMedia jako vynikající výukový materiál. Tato mezinárodní cena byla udělena společností pro pedagogiku, informace a média (GPI).

 

 

 


O autorce: Ilanga Mwaungulu je oprávněná referentka pro obor vzdělávání dospělých v Anne Frank centru pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a ostatních pracovníků. Pracuje v oboru kritického a historicko- politického vzdělávání.


Přečtěte si také:

Mit Bildungsarbeit gegen Antisemitismus. Ein Leitfaden für politische Entscheidungsträger/-innen (Ressource)

Strategische Inklusion von Migrant*innen in die Programmentwicklung der Erwachsenenbildung (Blog)

Migration in der Europäischen Union - Konstanter Begleiter mit neuen Herausforderungen (Blog)

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn