Pasar al contenido principal
Blog
Blog

20-osios suaugusiųjų mokymosi savaitės projektų konkurso laimėtojas

Respublikinės 20-osios savaitės atidarymo renginyje, kuris vyko Vilniuje, buvo labai  malonu išgirsti, kad  2019 m. projektų konkurso  laimėtojas yra iš Telšių rajono.  Diplomą gavo  Telšių  rajono  Kaunatavos kaimo bendruomenė už originalų, prasmingą, svarbų projektą „Kaunatavos vietovardžiai ir Žemaitškā“, kuris buvo skirtas Vietovardžių metams paminėti. Kuo ypatingas šis projektas? Kaip į jo veiklas įsitraukė kaimo bendruomenė?

Respublikinės 20-osios savaitės atidarymo renginyje, kuris vyko Vilniuje, buvo labai  malonu išgirsti, kad  2019 m. projektų konkurso  laimėtojas yra iš Telšių rajono.  Diplomą gavo  Telšių  rajono  Kaunatavos kaimo bendruomenė už originalų, prasmingą, svarbų projektą „Kaunatavos vietovardžiai ir Žemaitškā“, kuris buvo skirtas Vietovardžių metams paminėti. Kuo ypatingas šis projektas? Kaip į jo veiklas įsitraukė kaimo bendruomenė?

Tikslas – parengti Kaunatavos vietovardžių žodynėlį

Kaip teigia šio  projekto iniciatorė  Vilija Jocienė, jau daugiau nei tris dešimtmečius dirbanti Telšių rajono savivaldybės Telšių r. savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Kaunatavos filiale vyr. bibliotekininke, „Seimui 2019 metus paskelbus Vietovardžių metais, bendruomenė susitelkė  pabaigti prieš keletą metų pradėtą darbą - parengti Kaunatavos vietovardžių žodynėlį, nes senuosiuose kaimų ir vienkiemių pavadinimuose glūdi etnologinė, lingvistinė, paleogeografinė, istorinė, kultūrinė ir kita svarbi informacija, saugotina kaip Lietuvos ir pasaulio kultūros palikimo dalis. Nuo sovietmečio iki šių laikų iš juridinės vartosenos jau yra išbraukta tūkstančiai istorinių vietovardžių ir pastebima tolesnė jų nykimo tendencija, tad labai norėjosi sustabdyti šį reiškinį ir bent savo krašte pabandyti grąžinti į gyvenimą pamirštus pavadinimus”.       

Surinkti 168 pavadinimai         

 Įgyvendinti šį projektą bibliotekininkei padėjo visi apylinkių gyventojai. Kreipėsi  į bendruomenės narius, moksleivius, buvusius kaimo gyventojus. Daugiausia pavadinimų užrašę atnešė Jadvyga ir Adolfas Savickai, Rima ir Vytautas Butikiai, taip pat Lida Bielskienė-Adeemer, Volodia Terentjevas, Jadvyga Virmauskienė, Nijolė Ruibienė, Genutė Skiotienė. Kaip  yra sakęs  vietovardžių tyrėjas Aleksandras Vanagas: „Kur tik ilgiau pagyveno žmogus, visur paliko neišdildomą pėdsaką – vietovardžius. Vardus dabar turi ne tik miestai ir miesteliai, upės ir ežerai, kalnai ir miškai, jūros bei vandenynai, bet ir smulkiausi žemės kampeliai: balos, laukai, dirvos, ganyklos, šileliai, krūmokšniai, lomos, slėniai, raguvos, skardžiai, pievos, lankos, žvyrduobės, akmenynai, miško aikštės, skynimai, brūzgynai, keliai, kūlgrindos, net pavieniai akmenys ir medžiai“.  Šie pavadinimai, kurių surinkta net  vienas šimtas šešiasdešimt  aštuoni ir atsispindi Kaunatavos vietovardžių žodynėlyje.

Iliustracijas šiai knygelei rinko Kaunatavos pagrindinės mokyklos mokytojos Dainora Macevičienė ir Regina Rezgienė, piešinius piešė minėtos mokyklos mokiniai, darželinukai. Žodynėlyje panaudota ir senosios fotografijos, ir dabar darytos nuotraukos.

Iniciatyva įamžinti Žemaitijos 800 metų paminėjimą

Žodynėlis jau parengtas, bet nėra išleistas, tad dar vis papildomas naujais vietovardžiais, sakmėmis ir iliustracijomis. Kad tai turėtų dar daugiau išliekamosios vertės, vietovardžių pavadinimai užrašyti  kaip juos taria tarmiškai vietiniai gyventojai. Taigi, žodynėlis yra puiki iniciatyva įamžinti Žemaitijos 800 metų paminėjimą rašytiniuose šaltiniuose.  Bendruomenė džiaugiasi ir didžiuojasi  nuveiktu darbu, tikėdama, kad tai padės išlikti vietovardžiams, o tuo pačiu dar kartą įrodo, kad kartu galime padaryti, kad ir nedidelius, bet gražius  ir prasmingus darbus.

Vainočių ąžuolas (Vainuočiu ažuols)

Rita Vargalytė, Telšių švietimo centro direktorė, ,,Epale“ ekspertė 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más