chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Wyjazd edukacyjny w ramach job shadowing w EAEA

20/11/2019
por Paulina Sierzpu...
Idioma: PL

W dniach 27-31 maja 2019 Katarzyna Fusiek oraz Paulina Sierzputowska z biura Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych uczestniczyły w mobilności job shadowing w Brukseli. Organizacją przyjmującą była European Association for the Education of Adults – EAEA, gdzie za mobliność odpowiadała Aleksandra Kozyra (bardzo dziękujemy!).

Job shadowing odbywał się w ramach projektu Kompetentni trenerzy NGO na europejskim rynku realizowanego w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja dorosłych.

/es/file/fotbruksela2jpg-0fot_bruksela2.jpg

Job shadowing w Brukseli - przedstawiciele STOP i EAEA

W ramach mobilności miałyśmy możliwość poznania bliżej specyfiki pracy największej europejskiej organizacji zajmującej się edukacją osób dorosłych i zrzeszającej inne organizacje działające w ramach tej tematyki (STOP jest członkiem EAEA od 2017 roku!). W trakcie naszego pobytu obserwowałyśmy codzienną pracę biura stowarzyszenia, uczestniczyłyśmy w spotkaniach dotyczących aktualnie realizowanych projektów i wydarzeń oraz poznawałyśmy specyfikę pracy rzeczniczej.

  

DOBRA PRAKTYKA

Dzięki uprzejmości Atelier Groot Eiland poznałyśmy wyjątkowe miejsce na mapie Brukseli. Atelier Groot Eiland jest podmiotem ekonomii społecznej, miejscem specjalizującym się we wsparciu osób dorosłych pozostających, z różnych przyczyn (ekonomicznych, społecznych czy zdrowotnych), bez pracy. Samo położenie miejsca jest znaczące, znajduje się ono w dzielnicy Molenbeek kojarzonej m.in. z terroryzmem. W Atelier osoby wykluczone z możliwości dalszego kształcenia czy rozwoju, uczestniczą w stażach, edukują się, by móc potem pracować – w ogrodzie, w stolarni, na kuchni czy też w restauracji Bel

/es/file/fotbruksela4-768x1024jpgfot_bruksela4-768x1024.jpg

Roll up EAEA
Mundo (zaczynając od zmywania naczyń, po pomoc kuchenną. kucharza i obsługę sali). Miejsce daje szansę na rozwój osobom, które nigdzie indziej tej szansy by nie dostały.

   

WYDARZENIA PROMUJĄCE EDUKACJĘ DOROSŁYCH

W ramach mobilności miałyśmy wyjątkową możliwość spotkania z przedstawicielem Komisji Europejskiej (DG Education, Audiovisual and Culture) i rozmowy na temat perspektyw finansowania w ramach programu Europa dla mieszkańców (Europe for Citizens).

Uczestniczyłyśmy również w dwóch wydarzeniach

 1. 1. Pierwszym z nich był warsztat realizowany w ramach projektu partnerskiego EAEA LebensQualität durch Nähe-Quality of life through proximity (LQN). LQN to ponadnarodowy projekt prowadzony przez 5 organizacji zajmujących się edukacją osób dorosłych z Austrii, Niemiec, Włoch oraz Belgii (EAEA). Miał on na celu wzmocnić zaangażowanie mieszkańców w projekty lokalne dotyczące wprowadzenia lokalnej zmiany społecznej (np. lokalne pszczelarstwo). Wydarzenie stanowiło możliwość poznania i dyskusji na temat roli edukacji w rozwoju lokalnym i regionalnym społeczeństw oraz o tym o korzyściach płynących z zaangażowania mieszkańców na dalsze życie społeczności.
 2. Drugim wydarzeniem było forum organizowane przez CEDEFOP (Europejskiej Centrum Kształcenia Zawodowego) we współpracy z Lifelong Learning Platform (LLLP) dotyczące edukacji przez całe życie ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych rezygnujących z kontynuacji kształcenia lub je przerywających. Spotkanie skupiało się na dyskusji dotyczącej potencjału zespołów multidyscyplinarnych w ośrodkach specjalizujących się w edukacji przez całe życie (Community Lifelong Learning Centers – CLLLC) oraz wymianie doświadczeń związanych z wdrożeniem różnych rozwiązań w poszczególnych krajach członkowskich.

Autorka: Katarzyna Fusiek

Źródło: www.stowarzyszeniestop.pl

Jesteś nauczycielem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 2 al 2
 • Imagen de Daria Sowińska-Milewska
  Zanim przekażę koleżankom, aby napisały więcej o swoich wrażeniach, to kilka słów mojego komentarza, jako osoby związanej ze STOP.

  Pamiętam, gdy w STOPie zastanawialiśmy się jak szukać wiarygodnych i ciekawych Partnerów. Sam wyjazd poza Polskę rzadko jest głównym motywatorem dla członków i członkiń STOPu, faktycznie zależy nam na interesujących i poszerzających perspektywy organizacjach. Tym bardziej, że zawsze kluczowe były dla nas relacje i jakość edukacji. Ogłoszenia  Wstąpienie do siecowej, międzynarodowej organizacji, jaką jest EAEA okazało się strzałem w dziesiątkę. Bardzo pomogła też determinacja zatrudnionej w EAEA Polki, p. Aleksandry Kozyry.
  Job shadowing naszych koleżanek to kolejny krok w zacieśnianiu kontaktów i szukaniu pól współpracy.

  PS.
  tak na marginesie - mam w planach job shadowing w 2020 w ramach Erasmus+ do Kansanvalistusseura, The Finnish Lifelong Learning Foundation – KVS w Helsinkach, w ramach projektu ERASMUS+ Kompetentni i otwarci na różnorodność trenerzy na europejskim rynku - i już się na niego cieszę :)
 • Imagen de Piotr Maczuga
  Uważam, że job shadowing to mocno niedoceniana praktyka. Szczególnie, że dzięki programom takim jak Erasmus+ jest na wyciągnięcie ręki. Już pomijam kwestie finansowe, ale w wielu branżach, mam wrażenie, że nie jesteśmy gotowi na takie odwiedziny. Budujemy w skupieniu swój biznes i do głowy nam nie przychodzi, że inni, gdzieś tam może robią to samo, ale inaczej. A przecież takie doświadczenie jest najważniejsze. Szczególnie w MŚP, gdzie bardzo trudno o przepływ nowych doświadczeń.
  Czy jest Pani w stanie coś dodać o aspektach formalnych - jak podejść do takiego projektu, żeby móc wyjechać i podpatrzeć kolegów zagranicą?