chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Knihovny jako prostředí pro učení dospělých: co jsme si odnesli z česko-rakouské studijní návštěvy EPALE v červnu 2019

16/10/2019
por Kristýna Fantová
Idioma: CS
Document available also in: EN DE

V polovině června 2019 české EPALE a Vzdělávání dospělých Erasmus+ vzali skupinu 9 knihovníků z různých institucí na třídenní studijní návštěvu Vídně. Jádrem nabitého programu, který zprostředkovalo EPALE Austria bylo téma “knihovny jako prostředí pro vzdělávání dospělých”. Studijní návštěva umožnila výměnu příkladů nejlepší praxe mezi knihovníky z obou stran hranic, a vedla k nápadům na projekty v rámci Erasmus+ KA1 Mobility Exchanges.

 

/et/file/epalestudyvisitoflibrarianslibraryperchtolodsdorfatcoead-gmbhevabaloch-kaloianovjpg-0epale_study_visit_of_librarians_library_perchtolodsdorf_at_c_oead-gmbh_eva_baloch-kaloianov.jpg

Librarians visiting the Library Perchtoldsdorf © OeAD-GmbH_Eva Baloch-Kaloianov

Knihovníci na návštěvě v knihovně v Perchtoldsdorfu © OeAD-GmbH_EPALE Austria

 

Jaký byl program návštěvy?

 Na úvodním setkáním 17. června 2019 skupinu přivítala Carin Dániel Ramírez-Schiller zástupkyně ředitele rakouské Národní agentury Erasmus+ Vzdělávání.

Markus Feigl, výkonný ředitel Rakouské asociace knihoven (BVÖ), dal nahlédnout do systému knihoven v Rakousku a různorodého prostředí knihoven a vzdělávání pro knihovníky v Rakousku, včetně statistických údajů o počtu zaměstnanců a uživatelů. Podívejte se na prohlášení ve videu Markuse Feigla! Kateřina Nekolová, Knihovnického institutu České republiky prezentovala Český knihovnický systém, jeho historické kořeny a současnou strukturu. Poskytla pohled na moderní architekturu knihoven a ukázala nejlepší příklady toho, jak mohou být knihovny využity jako místo vzdělávání dospělých.

 Reinhard Ehgartner, Výkonný ředitel Österreichisches Bibliothekswerk předvedl, jak knihovny zprostředkovat “Objevování světa prostřednictvím čtení”. Ulrike Unterthurner, vedoucí Stadtbibliothek Dornbirn, ukázala, jak pracuje rakouská “vzdělávací knihovna”. Filiz Keser-Aschenberger, vedoucí Transdisciplinárního centra plánovacího a výzkumného centra dalšího vzdělávání při Dunajské univerzitě v Kremži prezentovala, jak regionální knihovny mohou umožnit vzdělávání dospělých (podívejte se na její PPT Prezentaci). Jako ilustraci příkladu nejlepší praxe ze života také prezentovala projekt z programu Erasmus+ KA2 Projekt LIB(e)RO (podívejte se na ppt. prezentaci).  Podívejte se také na video prezentaci projektu!

 Karin Hirschmüller z kanceláře Erasmus+ National Agency Austria a Lucie Kelblová z kanceláře Erasmus+ National Agency Česká republika předložily možnosti finanční podpory z programu Erasmus+ KA 1 a KA 2: “Co nabízíme knihovníkům?” Katrin Handler z EPALE Austria a Barbora Pavelková z EPALE Česká republika představily “Co nabízí EPALE?”.

 

Návštěvy knihoven

 Odpoledne skupina navštívila místní knihovnu ve čtvrti Simmering a přivítal ji vedoucí místní knihovny Jan Pokorny. Podívejte se na video s jeho prohlášením!

Druhý den studijní návštěvy skupina navštívila knihovnu v Perchtoldsdorfu (Dolní Rakousko) a dozvěděla se od Gabriele Lindenthal (vedoucí) a Ursuly Liebmann, výkonné ředitelky služeb pro knihovny “Treffpunkt Bibliothek”, o tom, jak tato služba nabízená spolkovou zemí Dolní Rakousko funguje. Odpoledne otevřela vídeňská Národní knihovna pro kolegy z České republiky své podzemní sklady.

 

Výměna v Rakouské asociaci knihoven

 Skupina uzavřela studijní cestu návštěvou kanceláří Rakouské asociace knihoven, kde ji uvítal výkonný ředitel asociace Markus Feigl. Studijní cesta nabídla strhující možnost pro rakouské a české knihovníky k propojení a výměnám zkušeností.

 “Líbilo se mi, že jsme měli možnost srovnání s různými typy knihoven, možnost poznat nové věci a otevřel se mi nový pohled.”

“Bylo velmi zajímavé vidět, že knihovny v Rakousku jsou velmi podobné těm v České republice. Velkou roli v Rakousku hraje dobrovolnictví.”

“Po této exkurzi plánuji dělat více aktivit pro mladé dospělé, abych podpořila čtenářskou vášeň.“
 

Poslechněte si více hlasů z přeshraniční exkurze pro knihovníky EPALE a podívejte se na blog "S EPALE do Rakouska (With EPALE to Austria)" (v češtině), který napsala Michaela Staňková z Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn