Pasar al contenido principal
Resource Details
RECURSO

Virtual Reality and its potential for Europe

Ten raport pokazuje przemysł wirtualnej rzeczywistości (VR) w Europie. Rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR) to technologie, które mogą potencjalnie zmienić sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i doświadczamy rzeczy. Nie tylko będą miały wpływ na nasze codzienne życie, ale mają także stworzą przemysł o wartości wielu miliardów euro. Zarówno start-upy, jak i duże firmy mogłyby skorzystać z VR i AR. Technologie te mogą opierać się na europejskiej kreatywności, umiejętnościach i różnorodności kulturowej oraz wpływać na różne dziedziny - od produkcji, inżynierii i architektury po edukację, opiekę zdrowotną, sztukę, rozrywkę i kulturę.

Branża VR jest teraz w ważnym etapie. Po latach badań i rozwoju technologia osiągnęła punkt zwrotny, w którym jest dostępna zarówno dla konsumentów, jak i przemysłu, i umożliwia wprowadzenie na rynek na dużą skalę. Każdego dnia pojawiają się nowe pomysły na wykorzystanie VR, nowe start-upy, zwiększone inwestycje i nowe projekty, wszystkie oparte na rosnących oczekiwaniach co do tego, co może zaoferować technologia VR.Odbywa się to poprzez połączenie różnych metod i technik gromadzenia danych, w tym:

 • stworzenie unikalnej bazy danych około 1000 jednostek VR i AR w Europie poprzez połączenie danych z wielu źródeł, w tym stowarzyszenia EU VR.org. Podmioty znajdujące się w bazie danych obejmują zarówno decydentów, akceleratory i centra innowacji, jak i badaczy oraz firmy VR i AR
 • szeroko zakrojone badania istniejących raportów rynkowych i map, a także szerszej literatury na temat VR i wdrażania technologii
 • ankieta z udziałem uczestników z ponad 100 podmiotów VR i AR w całej Europie
 • udział w najważniejszych wydarzeniach europejskich dotyczących VR i AR
 • ponad 80 wywiadów z firmami, decydentami, instytucjami wspierającymi, badaczami i innymi ekspertami w zakresie VR i AR w Europie
 • konsultacje z odpowiednim ekspertem VR i AR Komisji Europejskiej
 • analiza ekonometryczna i przybliżenie ilościowe w oparciu o obserwowane zmiany w podobnych branżach zaawansowanych technologii.

Wysiłki autorów zaowocowały raportem, który przedstawia migawkę stanu szybko zmieniającej się branży VR i AR w Europie w latach 2016/2017. Opisuje potencjał tej branży do utrzymania i umocnienia pozycji jednego z kluczowych graczy na globalnej scenie VR i AR. Najważniejsze ustalenia badania obejmują:

 • Europa jest silnym i obiecującym graczem na globalnej scenie VR, a jej przewaga konkurencyjna wynika z długoletniej tradycji badań i zastosowań VR w przemyśle, a także kreatywności i różnorodności kulturowej.
 • Oczekuje się stabilnego wzrostu rynków VR i AR zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Oczekuje się, że do 2020 r. Całkowita wartość produkcji w europejskim przemyśle VR i AR wzrośnie do 15–34 mld EUR i będzie stanowić bezpośrednio lub pośrednio 225 000–480 000 miejsc pracy.
 • Europejskie firmy i badacze mogą korzystać z akceleratorów i centrów start-up, a także ze środków publicznych krajowych i unijnych
 • Europejskie kraje zajmujące pierwsze miejsce w VR to Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwecja, Hiszpania i Szwajcaria. Duży potencjał przyszłego wzrostu można znaleźć w Finlandii, Danii, Włoszech, Grecji, a także w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, Estonii i Czechach
 • VR jest w stanie przekształcać i wprowadzać innowacje w tradycyjnych sektorach, takich jak przemysł wytwórczy, budownictwo i opieka zdrowotna. Może również zrewolucjonizować edukację, kulturę, podróże i rozrywkę. Europa odegra ważną rolę w tej „rewolucji VR”
 • Przyszłe polityki umożliwiające dobry dostęp do finansowania innowacji i rozwoju gospodarki cyfrowej odegrają ważną rolę w rozwoju branży VR. Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które aktywnie wspierały nas cennymi spostrzeżeniami na temat tej branży. Mamy nadzieję, że dzięki naszym odkryciom potencjał VR i AR będzie dobrze zrozumiany i będzie korzystny dla rozwoju europejskiego przemysłu VR i AR.

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Resource Details
Autor(es) del recurso
Edita Bezegová
Tipo de recurso
Otro(s)
País
Fecha de publicación
Idioma del documento
Login (0)

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!