chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Kolorowy zawrót głowy, czyli w którą stronę pójdzie świat korporacji i pracy

21/08/2019
by Sebastian Cieślak
Idioma: PL

Niedawno „wpadł” mi w ręce ciekawy raport firmy PwC. Nie jest to zestawienie danych prezentujących to jak dziś wygląda świat korporacji, pracy i HR’u w takich firmach. Jest to próba odgadnięcia w którą stronę w najbliższej przyszłości (perspektyw 2030r.) pójdzie świat. Został on przygotowany przez zespół pracowników PwC i James Martin Institute for Science and Civilisation w Said Business School w Oxfordzie, który robi badania i tworzy programy dotyczące najważniejszych dziedzin życia, jak przyszłość środowiska naturalnego (odnawialne źródła energii, zrównoważony rozwój oceanów), środowiska pracy. W swoim raporcie autorzy odnoszą się też do wyników badań na próbie ponad 10 tys. Pracowników z Chin, Niemiec, Indii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Megatrendy

Są to rzeczy, zjawiska, które bardzo silnie wpływają i będą wpływać na społeczeństwo i świat pracy. To one zdecydują o jego przyszłości. Są to:

  • Rozwój świata technologii – rozwój sztucznej inteligencji, robotyzacja i automatyzacja, czyli proces o którym mówi się od dawna. Wpływa on na zmianę sposobu pracy, liczbę miejsc pracy i poczucie pewności, a raczej niepewność związaną z przyszłością zatrudnienia. To z kolei ma znaczenie dla ekonomii i polityki państwowej.
  • Starzenie się społeczeństwa w wysoko rozwiniętych gospodarkach – więcej starszych osób to z jednej strony większe zapotrzebowanie na emerytury, z drugiej to większa potrzeba na przekwalifikowywanie się osób starszych.
  • Postępująca urbanizacja – ONZ przewiduje, że do 2030r. aż 4,9 miliarda populacji będzie mieszkać w miastach a do 2050r. liczba mieszkańców miast wzrośnie o 72%. To oznacza, że to w miastach będzie musiała znaleźć się przeważająca liczba miejsc pracy.
  • Zmiany w globalnej gospodarce między rozwiniętymi, a rozwijającymi się krajami  - z jednej strony kraje, które mają więcej młodych pracowników mogą przyciągać inwestorów z gospodarek ze starzejącym się społeczeństwem. Z drugiej strony rosną dysproporcje między bogatymi, a biednymi, wielu pracowników z biednych krajów będzie migrować do tych bogatszych. To będzie miało wpływ na poczucie niepewności mieszkańców krajów zamożniejszych.
  • Wyczerpywanie się zasobów naturalnych i zmiany klimatyczne – podnoszące się średnie temperatury, podnoszący się poziom mórz z jednoczesnym zmniejszaniem się zasobów wody pitnej. To oznacza większe zapotrzebowanie na pracę i nowe stanowiska dla tych, którzy chcą zajmować się odnawialnymi źródłami energii, przetwarzaniem tego co już wyprodukowaliśmy i zmniejszanie zatrudnienia w sektorach tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii.

Megatrendy to wyzwania, przed którymi staniemy wszyscy, pracownicy, pracodawcy, rządzący i rządzeni. To jak na nie odpowiemy zdecyduje o tym jak będzie wyglądała nasz przyszłość. Autorzy raportu dodali jeszcze dwa ważne obszary, które mogą o niej decydować. Pierwszy to kolektywizm versus indywidualizm, czyli czy ważniejsza będzie sprawiedliwość, poczucie równości nad interesami jednostki czy może wręcz odwrotnie. Drugi to integracja w duże firmy czy fragmentaryzacja ich. Już teraz widać, że są firmy, które kupują kolejne i postępuje konsolidacja branży. Z drugiej strony duże firmy częściej pracują na zasadach B2B z mniejszymi firmami lub małe firmy współpracują ze sobą przy większych projektach.

Kolorowy świat, czyli jak to może być

Poniższy wykres przedstawia cztery scenariusze, które opisuje raport. Oczywiście nie wyczerpują one wszystkich możliwości, ale warto się nad nimi zastanowić. Na ile rzeczywiście mogą nas dotyczyć? Co będzie ze światem pracy jeśli się zrealizują?

/es/file/kolorypngkolory.png

Niebieski Świat

Tu rządzą korporacje, które starają się sprostać oczekiwaniom klientów. Poza bardzo efektywnymi pracownikami z potencjałem potrzebują nowych utalentowanych z uczelni, z rynku. Wszystko po to,  żeby rozwijać swoją ofertę. Firmy troszczą się o swoich najlepszych ludzi i korzystają ze wszystkiego co może podnieść ich efektywność, w tym nowoczesnej medycyny. To czy pracujesz w korporacji czy nie decyduje o Twoim statusie materialnym, opiece medycznej, możliwości edukacji dla dzieci.

Czerwony Świat

To świat innowacji, liczy się w nim szybkość reakcji na potrzeby klienta, nawet kosztem obchodzenia obowiązujących regulacji. Umożliwia to dobrze rozwinięta technologia. I to co jest sukcesem, może za jakiś czas okazać się potencjalnym problemem, bo naruszy prawo. Tu mniej ważne jest stałe zatrudnienie bo technologia pomaga łączyć pracowników i ich talenty z potrzebami firm. Ten kto ma innowacyjne pomysły może mieć większy wpływ na rynek niż mogłoby się wydawać. Na rynku pracy będą wygrywać Ci, którzy będą mieli wysokie kompetencje, doświadczenie i kontakty. Spośród umiejętności najważniejsza będzie innowacyjność.

Zielony Świat

To bardzo etyczny świat. Ludzie chcą pracować w firmach odpowiedzialnych społecznie, tych dla których ważne są problemy świata, które się o ten świat troszczą. Wspierają swoich pracowników (elastyczne godziny pracy, projekty CSR, wspieranie rodzin) i lokalne społeczności. Oczywiście ważna jest tu technologia i innowacje, ale mają służyć przede wszystkim ochronie ograniczonych zasobów, trosce o ziemię. To co może być trudnością to fakt, że technologia może oddalać ludzi od siebie, bo np. w trosce o środowisko ograniczony będzie transport itp.

Żółty Świat

To świat, w którym najważniejszy jest człowiek. Dominuje w nim sprawiedliwość, dobro społeczne. Dobrze prosperują firmy z „sercem” nastawione na swoich pracowników. Firmy i ich pracownicy razem szukają znaczenia ich pracy i sposobu na bardziej sprawiedliwy podział bogactwa. I to w takich firmach ludzie chcą pracować, w ten sposób buduje się relację firma-pracownik. Ważni są też rzemieślnicy bo praca rąk ludzkich jest w cenie.

Jaki będzie wpływ na naszą pracę i na działania HR?

Trudno powiedzieć, który ze scenariuszy się zrealizuje i czy któryś zrealizuje się w pełni. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że będziemy mieć do czynienia z jakąś wersją mieszaną. Jednak niezależnie od tego, warto zastanowić się nad tym co może czekać nas jako społeczeństwo, jako pracowników i osoby zajmujące się HR i uczeniem osób dorosłych. Trudno uciec od megatrendów, o których mowa w raporcie, a mogą pojawić się kolejne. Już te wymienione wcześniej będą wpływać na to jak szukać utalentowanych pracowników, jak ich do siebie przyciągnąć, jak rozwijać i wynagradzać za pracę. Ewoluować będzie przez to też rola działów HR i ich pracownicy będą musieli się odnaleźć w różnych sytuacjach w zależności od scenariusza, który się zrealizuje.

Zachęcam do przeczytania raportu jako ciekawego wstępu do rozważań o przyszłości świata i rynku pracy. To może być dobra, intelektualna „zabawy” pod tytułem „co, jeśli?”..

Bibliografia:

*** 1 UN Department of Economic and Social Affairs. http://www.un.org/en/development/desa/population/publications/pdf/urbanization/WUP2011_Report.pdf

https://www.pwc.com/gx/en/services/people-organisation/publications/workforce-of-the-future.html

https://epale.ec.europa.eu/sites/default/files/workforce-of-the-future-the-competing-forces-shaping-2030-pwc.pdf

Autor: Sebastian Cieślak - Ambasador EPALE, HR Biznes Partner, z 14-letnim doświadczeniem w HR, w dużych bankach. Odpowiedzialny za wspieranie menedżerów i ich pracowników w rozwoju, zmianie, motywacji, rekrutacji, ocenie, feedbacku, budowaniu zespołów i zaangażowania.

Współpraca: Magda Przepiórkowska – HR Biznes Partner.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn