chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Sala de prensa

Ar ilga nosis gali sužlugdyti talentą?

03/09/2019
Idioma: LT

Pagrindinė filmo „Taip gimė žvaigždė“ veikėja – Elė, jauna mergina, dirbanti kavinėje, o vakarais dainuojanti klube. Merginos prancūziškai atliekamos dainos žavi klausytojus, joms nelieka abejingas ir muzikantas Džeksonas Meinas. Jis atkakliai siekia susipažinti su Ele, vėliau Džeksonas paklausia, kodėl ji viešai neatlieka savo dainų. Atsakymas jį nustebina, nes Elė pasiguodžia, kad „visi pramogų industrijoje sako, kad mano nosis per ilga“, jie teigia: „Dainuoji puikiai, bet neatrodai gerai“. Įžvalgesni žiūrovai tikriausiai jau numano, kad šie du veikėjai pamils vienas kitą. Ir iš tiesų jie teisūs, tačiau šio straipsnio tikslas ne aptarti romantiškus muzikos pasaulio atstovų santykius, bet pažvelgti į šią situaciją iš mentoriaus ir besimokančiojo pozicijos.

Taigi Džeksonas Meinas – didelę sceninę patirtį turintis kantri muzikantas, išgyvenantis krizę dėl silpstančios klausos, nesugebantis įveikti nuo vaikystės lydinčių demonų, todėl liūdesį skandinantis alkoholyje. Tačiau lemtinga pažintis jį įkvepia kilniems tikslams. Džeksonas šiek tiek gudraudamas paskatina Elę užlipti į sceną, jis užgroja jos dainą ir mergina įveikusi baimę uždainuoja tūkstantinės minios akivaizdoje... Klausytojai sužavėti, tačiau pasitikėjimas savimi per dieną neišauga, tam reikia nuolatinio palaikymo. Džeksonas nuolat skatina Elę pasitikėti savimi. Stebėdamas dainuojančią ir niekaip negalinčią išsivaduoti iš baimės gniaužtų dainininkę, muzikantas supranta, kaip gali merginai padėti, todėl jis ištaria: „Tau reikia tavo pianino... atskraidinsime“.  Ir iš tiesų, kai Elė uždainuoja  grodama pianinu, atsiskleidžia visas jos talentas. Taigi, geras mentorius pasitiki, palaiko, įkvepia, padeda sukurti tinkamas tobulėjimo sąlygas ir tada ilga nosis nebegali sužlugdyti talento.

Yra sakoma, kad laimingas tas mokytojas, kurio mokiniai pranoksta jį patį, tačiau šis posakis netinka Džeksonui Meinui. Jis itin sunkiai išgyvena Elės sceninio įvaizdžio pasikeitimus, kuriuos inicijuoja dainininkės vadybininkas, bei jos karjeros šuolį. Tačiau Džeksono pasipriešinimas jau nebegali sustabdyti kylančios Elės žvaigždės. Ji ir pati negali patikėti tuo, kas vyksta: „Kaip keista: nesuprantu, kas aš tokia. Viena daina dar nieko, bet įrašyti visą albumą...“. Ir tai dar tik pradžia – vėliau Elė nominuojama trims „Grami“ apdovanojimams bei tampa geriausia metų atlikėja.

„Ar šlovė atneša laimę?“ – tai vienas dažniausių klausimų žymių žmonių gyvenime. Svaiginanti karjera ne visada žengia koja kojon su asmeniniu gyvenimu. Džeksonas sako Elei „jei nesiknaisiosi savo sieloje, niekam nebūsi įdomi. Sakau tau – jei nesakysi tiesos, tau šakės“. Tačiau Elė, norėdama apsaugoti Džeksoną, nepasako tiesos ir būtent dėl to jis palūžta... Tarsi dar kartą ataidi Džeksono ištarti žodžiai „Tau reikia manimi pasitikėti ir tiek...“.

Įdomu tai, kad Džeksono Meino vaidmenį atlikęs aktorius Bradlis Cooperis debiutavo šiuo filmu ir kaip režisierius, ir kaip dainininkas, o Elės vaidmenį atlikusiai dainininkei Lady Gagai tai buvo aktorinis debiutas.  Galbūt šie itin sėkmingi debiutai įkvėps „Epale“ skaitytojus įveikti kaustančią baimę ir atskleisti naujus savo talentus.

Renata Jankevičienė. Nuo 2012 m. dirba Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja, rengia ir koordinuoja vietos, regiono, nacionalinius ir tarptautinius projektus, skirtus suaugusiųjų švietimui. Šiuo metu yra „Erasmus+“ KA2 projektų „MOVE-ON!“ ir „OUR DIGI SPACE“ koordinatorė Lietuvoje, „Erasmus+“ KA3 projekto  „MOV-UP!“ ir „Erasmus+“ KA2 projekto „Prosocialinės vertybės“ ekspertė.  Publikuoja straipsnius regioninėje, nacionalinėje bei tarptautinėje žiniasklaidoje. Nuo 2019 m. yra Europos suaugusiųjų elektroninės mokymosi platformos „Epale“ ekspertė.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 1 al 1
  • Imagen de Aušrinė Česnulienė
    Labai įdomios įžvalgos, žiūrėdama šį filmą nepagalvojau pažvelgti į jį iš tokios perspektyvos. Reikės žiūrėti filmą antrą kartą, tik kitu kampu ir pamėginti, kaip autorė rašė, pažvelgti iš mentoriaus ir besimokančiojo pozicijos. Žinoma pritariu, kad sėkmės istorijos įkvepia įveikti baimes atskleisti save kituose amplua. Juk dažnai dvejojimas nužudo daugiau svajonių nei nesėkmė pabandžius.