chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Sala de prensa

Senior Point je už v sedmi krajích, lidé v nich pomáhají i vzdělávají

18/08/2019
Idioma: CS

Jsou zranitelní, mnohdy osamělí, bezbranní – přitom se nezřídka dostávají do složitých životních situací. A zůstávají na ně sami. I proto vznikly v Česku tak zvané Senior Pointy, místa na něž se mohou staří lidé bez obavy obrátit, pokud si sami neví s něčím rady.

Už teď fungují v sedmi krajích – do budoucna by se chtěly rozšířit po celé republice. Vůbec první Senior Point začal fungovat v roce 2011 v Jihomoravském kraji. Teď už je jich v regionu devět a přibývají další. Celkově už fungují na zhruba třech desítkách míst, ale rozhodně to podle ředitele Senior Pointu, Jakuba Cardy, není konečný stav. K tomu, aby se síť dál mohla rozšiřovat, je třeba najít v kraji nebo obci silného partnera – někoho, kdo celý projekt zaštítí a finančně podpoří. I díky tomu je pak možné nabízet všechny služby seniorům zdarma.

A záběr je opravdu široký – od poskytování právních rad a pomoci až po kurzy, které je učí pracovat na počítači nebo s novými technologiemi. Část aktivit se zaměřuje i na rozpoznání řetězových mailů, které velmi často obsahují dezinformace a které právě velmi často cílí na seniory.

Udržet seniory v kontaktu s dnešním, pro ně často až zběsilým a uspěchaným světem, pomáhají také kurzy, které jednotlivé Senior Pointy nabízí. Důchodci se mohou třeba pravidelně setkávat v rámci klubových setkání, ale taky se účastnit různých přednášek a workshopů. Nechybí ani autorská čtení nebo počítačové kurzy.

Podle ředitele Senior Pointu Jakuba Cardy už dnešním penzistům nejsou počítače ani chytré technologie ničím cizím. Využívá je každý druhý. Motivací jim často bývá to, že chtějí s mladšími generacemi ještě držet krok.

„Mnoho jejich dětí a vnuků je třeba v zahraničí a oni s nimi třeba komunikují přes Skype a přes různé programy. Něco se musí naučit sami, ale oni si to mezi sebou řeknou. Takže o tyto kurzy, které děláme v senior pointech mají velký zájem,” vysvětluje Jakub Carda, ředitel, Senior Pointu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vzdelani-i-pomoc-v-nouzi-senior-point...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn