chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Proč je veřejná doprava v Lucembursku tak levná?

14/08/2019
por Daniela Krtičková
Idioma: CS
Document available also in: LT DE

Takovou otázku jsem si položila, když jsem jela 21.-23. listopadu 2018 do Lucemburku, abych se zúčastnila projektu mezinárodní spolupráce („Erasmus+“). A nyní, když už jsem doma, jsem se dokonce doslechla, že magistrát města Lucemburk chce dokonce tuto dopravu osvobodit od jakýchkoliv poplatků.

Tato otázka pro mě byla důležitá, neboť jsem věděla, že Lucemburk je jedno z nejdražších měst v Evropské unii a přirozeně jsem tedy měla strach, jestli si vůbec budu moct dovolit ochutnat místní vánoční specialitu – štolu a dovézt ji třeba jako suvenýr z cesty.

Strach jsem měla ale úplně zbytečně – tato služební cesta byla ta nejlepší a to nejen pracovně ale i jako kulturní zážitek.

Tolik národů, tolik států, tolik jazyků Evropské unie… A každý se chce s ostatními hned bavit, neboť mají všichni stejný cíl –sbírat zkušenosti, ale také si najít partnera na společný projekt. Partneři pořádající organizace ANEFORE byli působiví – Ministerstvo kultury Lucemburska, Národní agentura Srbska, Národní agentura Portugalska a jiní.

Byly zde zodpovězeny důležité otázky: překážky ve vzdělávání dospělých, motivace k učení u dospělých studentů, nejnovější technologie, otázky poradenství, správného sebehodnocení, otázky, co nyní potřebujeme, co se bude dít dále v budoucnosti? Každá otázka byla představena zástupcem určitého oboru, a teprve potom se ve skupinkách diskutovalo a vyměňovaly se zkušenosti a myšlenky. Seznam vystupujících je velmi dlouhý – Eric Goerens, Nadia Bemptgen, Chantal Fandel (Oddělení vzdělávání dospělých Ministerstva školství, dětí a mládeže Lucemburska), Aleksandra Kozyra (Evropská asociace pro vzdělávání dospělých). Alzira Mendez (Národní agentura Portugalsko), Mike Richartz (Národní škola pro dospělé Lucembursko) a jiní. Protože nám toho měli hodně co říct, mohli jsme si také my mnohé odvézt domů a předat to našim kolegům.

 

/es/file/mg91451jpg-0_mg_91451.jpg

Tři dny utekly jako jeden. Kolegové z ANEFORE nám chtěli ukázat vánoční staré město, chtěli nás nechat ochutnat místní speciality a dále nám chtěli zprostředkovat zážitek z prohlídky nepopsatelně krásné krajiny.

Štolu jsem nakonec koupila (dokonce ekologickou), s vajíčky z domácích chovů slepic a s rumovým ovocem. A stála jen 7 eur. A dokonce se nesnědla ještě před Vánoci…

 

/es/file/liuksemburgasjpgliuksemburgas.jpg

Liuksemburgas

Workshop „Improving access, participation and quality in adult learning“ (Internationale Kooperationstätigkeit der Leitaktion 1 und Leitaktion 2) byl financován díky projektu Erasmus + (TBV-LU-2018-LT-003).

 Ilona Filipenkovaitė je projektovou koordinátorkou, učitelkou němčiny a učitelkou technologie na Vilniusser Gymnasium pro dospělé „Židinys“.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 1 al 1
  • Imagen de Aušrinė Česnulienė
    Gerb. Ilona, dėkoju už pasidalinimą patirtimi - labai smagiai perteikti įspūdžiai. Susitikimo tema bei aptarti klausimai artimi tiek suaugusiųjų mokytojams, tiek besimokantiesiems. 
    Aptarti klausimai tikrai svarbūs. Ypač įdomu, kuo skiriasi suaugusiųjų ugdymo barjerai Lietuvoje ir užsienyje, ko galima pasimokyti iš kitų šalių, skatinant suaugusiųjų besimokančiųjų motyvaciją, kokių naudingų technikų galėtume išmokti iš kaimyninių šalių konsultuojant suaugusiuosius? 
    Labai smagu, kad turėjote galimybę išgirsti specialistų atsakymus į šiuos svarbius klausimus. Labai viliuosi sulaukti tinklaraščio tęsinio su dar daugiau detalių. Norėčiau bent truputį Jūsų įgytos patirties - labai labai įdomu :)