Blog
Proč je veřejná doprava v Lucembursku tak levná?
Takovou otázku jsem si položila, když jsem jela 21.-23. listopadu 2018 do Lucemburku, abych se zúčastnila projektu mezinárodní spolupráce („Erasmus+“). A nyní, když už jsem doma, jsem se dokonce doslechla, že magistrát města Lucemburk chce dokonce tuto dopravu osvobodit od jakýchkoliv poplatků.
Tato otázka pro mě byla důležitá, neboť jsem věděla, že Lucemburk je jedno z nejdražších měst v Evropské unii a přirozeně jsem tedy měla strach, jestli si vůbec budu moct dovolit ochutnat místní vánoční specialitu – štolu a dovézt ji třeba jako suvenýr z cesty.
Strach jsem měla ale úplně zbytečně – tato služební cesta byla ta nejlepší a to nejen pracovně ale i jako kulturní zážitek.
Tolik národů, tolik států, tolik jazyků Evropské unie… A každý se chce s ostatními hned bavit, neboť mají všichni stejný cíl –sbírat zkušenosti, ale také si najít partnera na společný projekt. Partneři pořádající organizace ANEFORE byli působiví – Ministerstvo kultury Lucemburska, Národní agentura Srbska, Národní agentura Portugalska a jiní.
Byly zde zodpovězeny důležité otázky: překážky ve vzdělávání dospělých, motivace k učení u dospělých studentů, nejnovější technologie, otázky poradenství, správného sebehodnocení, otázky, co nyní potřebujeme, co se bude dít dále v budoucnosti? Každá otázka byla představena zástupcem určitého oboru, a teprve potom se ve skupinkách diskutovalo a vyměňovaly se zkušenosti a myšlenky. Seznam vystupujících je velmi dlouhý – Eric Goerens, Nadia Bemptgen, Chantal Fandel (Oddělení vzdělávání dospělých Ministerstva školství, dětí a mládeže Lucemburska), Aleksandra Kozyra (Evropská asociace pro vzdělávání dospělých). Alzira Mendez (Národní agentura Portugalsko), Mike Richartz (Národní škola pro dospělé Lucembursko) a jiní. Protože nám toho měli hodně co říct, mohli jsme si také my mnohé odvézt domů a předat to našim kolegům.
/es/file/mg91451jpg-0_mg_91451.jpg

Tři dny utekly jako jeden. Kolegové z ANEFORE nám chtěli ukázat vánoční staré město, chtěli nás nechat ochutnat místní speciality a dále nám chtěli zprostředkovat zážitek z prohlídky nepopsatelně krásné krajiny.
Štolu jsem nakonec koupila (dokonce ekologickou), s vajíčky z domácích chovů slepic a s rumovým ovocem. A stála jen 7 eur. A dokonce se nesnědla ještě před Vánoci…
/es/file/liuksemburgasjpgliuksemburgas.jpg

Workshop „Improving access, participation and quality in adult learning“ (Internationale Kooperationstätigkeit der Leitaktion 1 und Leitaktion 2) byl financován díky projektu Erasmus + (TBV-LU-2018-LT-003).
Ilona Filipenkovaitė je projektovou koordinátorkou, učitelkou němčiny a učitelkou technologie na Vilniusser Gymnasium pro dospělé „Židinys“.

- ¿Desea hacer un comentario? Acceda o regístrese

- Iniciar sesión or regístrese to post comments or vote
| ¡Participe!