chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Učení se z chyb

13/08/2019
por Daniela Krtičková
Idioma: CS
Document available also in: FR DE EN

/es/file/mistakepng-0mistake.png

 

přeloženo z němčiny

 

A(P)PRENDRE DE L'ERREUR

 

Projekt mobility A(P)PRENDRE DE L´ERREUR (Učení se z chyb) je projektem spolupráce mezi francouzským vzdělávacím zařízením Evolution Carriere a italskou sociální skupinou Stranaidea.

 

Evolution Carriere se snaží o trvalé zlepšení a aktualizaci nabídek dalšího vzdělávání. Z tohoto důvodu v říjnu 2017 a v říjnu 2018 vyrazilo deset pedagogických pracovníků, kteří jsou zaměstnanci tohoto vzdělávacího zařízení, do Turina (Itálie), aby se zúčastnili obou setkání strukturovaného školení společnosti Stranaidea o metodě „Learning By Mistakes“(Učení se z chyb). Tento studijní cyklus k tématu chyba a jejímu přínosu pro učební proces díky neformálním a improvizačním technikám nabídl účastníkům možnost zeptat se sám sebe, vzájemné konfrontace a výměny osvědčených praktik, mohli se seznámit s novými technikami a učebními nástroji a mohli si osvojit inovativní použití této metody.

 

Příklady aktivit:

 

Gesta a zvuky při chybách: všichni stojí ve volném kroužku. Každý představí nějaký zvuk nebo předvede nějaké gesto někoho, kdo udělal nějakou chybu a doprovodí ji zvukem nebo gestem, který přitom udělal vyučující, který chybu opravil. Ostatní tyto zvuky a gesta opakují.

 

Hra na delfína: nějaký účastník se přihlásí dobrovolně s tím, že bude představovat delfína a opustí místnost. Skupina se rozhodne pro činnost, kterou bude „delfín“ schopný udělat, aniž by věděl, o co přesně jde. Delfín přijde zpět do místnosti a je veden jen potleskem skupiny a jeho intenzitou. Následuje společná diskuze.

 

 

Improvizační hry:

/es/file/20171025162541jpg-120171025_162541.jpg

 

Oční kontakt (účastnící stojí ve volném kroužku, každý si vymění místo s osobou, jejíž pohled zachytí).

Propůjčení Oscarů (dobrovolníci zahrají předávací ceremoniál při předávání Oscarů).

Kreslení ve dvojici (ve dvojici a bez mluvení je zhotovena předem nepřipravená kresba).

Příběh pouze jedním slovem (ve dvojicích je vyprávěn improvizovaný příběh, kdy každý může vyslovit jen jedno slovo a střídá se se svým partnerem a postupně vytvářejí příběh).

Hra na desítky (účastníci stojí v kroužku a dělají hluk rukama, všichni musí rychle vyjmenovat deset věcí na téma, které jim zadal jejich soused v kroužku).

Po svém návratu do Francie začali účastníci převádět do praxe nabyté zkušenosti, vyměňovali si svoje zkušenosti a přemýšleli, jak by se tento koncept dal převést do každodenního učebního života. Vzniklé metody byly rozšířeny, materiály a pracovní pomůcky byly modifikovány a vylepšeny a vznikly nové koncepty nebo se stále pracuje na jejich vzniku. Interní komunikace a soudržnost v Evolution Carriere se tím posílila a nabídka vzdělávacích akcí byla rozšířena a vylepšena.

Kromě jiného tento projekt mobility posílil partnerství mezi Stranaidea a Evolution Carriere, zřetelně se nastavily nové možnosti spolupráce a plánování a došlo také k vybudování mezinárodního rozměru obou zařízení.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn