chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Māksla kā metode mijiedarbībai ar jaunām kultūrām

04/07/2019
por Rita LIEPINA
Idioma: LV

/es/file/img20190614121628jpgimg_20190614_121628.jpg

Mācību kurss „Kā iepazīt jaunas kultūras un kā izmantot mākslu kā līdzekli radošām mācībām” (How to interact with new cultures. Art as a tool of creative learning) norisinājās Grieķijā no 2019. gada 10. līdz 14.jūnijam. Kursu organizators – Erasmus+ Greece. Kursā piedalījās dalībnieki no Latvijas (Laura Graudiņa), no Somijas, Polijas un Grieķijas. Kursu pasniedzēja bija mākslas pazinēja un māksliniece Aspa Mikalef no Grieķijas, kas strādā kā mākslas pedagogs Andrioti skolā ar dažāda vecuma skolniekiem un studentiem. 

A.Mikalef dalījās savā pieredzē, kā izmantot apkārtējo vidi un kultūru mākslas (un ne tikai) nodarbībās, kā izmantot nodarbībās tuvākajā apkaimē esošos muzejus, kultūras pieminekļus un arhitektūras objektus. Mūsdienās studentu uzmanība bieži vien ir nenoturīga, lai radītu savus mākslas darbus, pasniedzēja demonstrēja savas metodes, kā ieinteresēt studentus iepazīt un izprast apkārtējo mākslu un kultūru. Tā piemēram, arī fotogrāfija ir māksla, lai fotogrāfija būtu gaumīga un tai būtu mākslas vērtība, ir jāievēro daži galvenie principi. Vadlīnijas un mācību materiāli ir apkopotas Henrie Cartier-Bresson prezentācijās, kuras saņēmām arī kā izdales materiālus, lai varētu izmantot savā darbā. 

Lai izprastu un tuvāk iepazītu Grieķu kultūru, apmeklējām vairākus muzejus – Arheoloģisko muzeju, Aziātu mākslas muzeju, botāniskā dārza vēstures muzeju, kā arī Municipālās mākslas galeriju. Nodarbību laikā ne tikai aplūkojām un iepazinām vēsturiskos objektus un to vēsturi, bet arī veicām ātras skices (urban sketching) un fotogrāfijas. Gleznojām arī pilsētvidē, kā arī apmeklējām dažas tuvākās ievērojamās vietas, kā piemēram valdnieku pili, kurā saglabājušās senas vēstures liecības. Grieķu kultūra ir informācijas un materiālo uzskates līdzekļu bagāta.

A.Mikalef pastāstīja, kā savas skolas tuvumā pieejošos muzejus izmanto ikdienas darbā – apmeklējot ar studentiem muzeju, atrodot tajā kādu priekšmetu ko gleznot, aprakstīt, pētīt utml. Uzdevumi audzēkņiem tiek dažādoti, lai mākslas nodarbībās tiem nebūtu tik precīzi jāataino uzstādījums, bet raisītos fantāzija un radošums. “Pat ja rezultāts ir sagaidāms vienkāršs, studenti var mācīties no vietējās vēstures un kultūras elementiem. Svarīgs ir process. Ļoti noderīgi ir iet ielās (apmeklēt muzejus un citus kultūrvēstures objektus), un mācīties dabā, klātienē ieraudzīt un saskatīt lietas, par kurām līdz šim neesi aizdomājies, ieraugot cik daudz lietas ir savstarpēji saistītas”, stāstīja A.Mikalef. Vietējā māksla ietver sevī arī skulptūras, arhitektūru, keramiku, mūziku, dzeju, folkloru, interjera dizainu, grafisko dizainu, ilustrāciju utml žanrus. 

Veselas dienas lekcija bija par to, kā lietot vizuālās piezīmes un kultūras vizītes mākslas nodarbībās. Pārrunājām, cik svarīgi ir atrast piemērotu, sev tīkamu skatu, noķert atmosfēru, attēlojot kāda mākslinieka veikumu atrast tādu zīmēšanas rakursu. Pasniedzēja iedvesmoja mūs (tāpat arī studentus), nebaidīties, eksperimentēt un ļauties sajūtām, jo svarīgākais ir nevis precīzas līnijas vai perfekta kompozīcija, bet pats process un darbošanās, kas ir kā ceļojums. 

Mūsu uzdevums mobilitātes laikā bija izdomāt, kā mēs varētu pielietot kultūras un mākslas elementus savā darbā ar pieaugušajiem. Pasniedzēja bija apkopojusi prezentācijā savu pieredzi plānojot lekcijas un informēja mūs ar lietderīgām vadlīnijām, kā, piemēram, par tēmas plašumu un dziļumu, specifiku.

Ļoti noderīgs atklājums bija pasniedzējas ieteiktā mājas lapa www.incredibleart.org, kurā apkopotas mākslas nodarbības pēc gadsimtiem, pēc māksliniekiem vai pēc vecumiem. Manis veidotais plāns bija glītrakstīšanas nodarbībām – pamatā tika attīstīta ideja - kultūrvidē atrast un nofotografēt dažādus kaligrāfiskus burtus. 

 

Laura Graudiņa,
kultūras un izglītības studijas "Talantu pilsēta" projektu vadītāja


Mobilitāte tika īstenota programmas Erasmus Plus KA 1 projekta „Radošā iedvesma” (Nr. 2018–1–LV01-KA104-046726) ietvaros, ko īsteno biedrība Kultūras un izglītības studija „Talantu pilsēta”. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn