chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Blog

Kogukonna aiandusprojektid pakuvad ammendamatuid täiskasvanuõppe võimalusi

21/06/2019
por NSS UK
Idioma: ET
Document available also in: EN CS

Selle kohta, et kogukonna aiandusprojektidel võib olla positiivne mõju täiskasvanute heaolu suurendamisele ja oskuste omandamisele, on palju tõendeid. Aiandus võib soodustada vaimset heaolu, aidates inimestel taastada sidet loodusega ning füüsiline tegevus ei ole kasulik mitte üksnes kehale, vaid turgutab ka vaimu. Üle kogu Ühendkuningriigi on käimas aiandusprojekte, mis toetavad haavatavaid täiskasvanuid, pagulasi, varjupaigataotlejaid, perekondi ja kogukondi, aidates neil õppida uusi asju ja parandada suhtlemisoskust. Need tegevusgrupid suudavad ühendada formaalse ja informaalse õppe – teadus, toiduohutus ja keskkonnaharidus kohtuvad suhtluse, meeskonnatöö ja sotsiaalsete oskustega.

/es/file/urbanfarmingjpg-1urban_farming.jpg

Urban farmer

 

Aiandus linnades
Linnades elavatele inimestele võimaldab aiandusega tegelemine ümbritseda end rohelisemate ruumidega ja suhelda loodusega. Sellel võib olla oluline positiivne mõju heaolule ja vaimsele tervisele, aidates inimestel tunda end rahulikumana, enesekindlamana ja eluga seotud probleemidega paremini toimetulevana. Londoni aiandusorganisatsioon Urban Growth (välislink) julgustab rohelist mõtlemist ja kindlustab oma vabatahtlikele Londoni elatusmiinimumist kõrgema palga, soodustades majandusliku kindluse pakkumisega heaolu veelgi. Nad on spetsialiseerunud haavatavate täiskasvanute toetamisele, kellel on raske hakkama saada traditsioonilise hariduse ja tööga ning julgustavad neid kohtuma uute inimestega keskkonnas, mis on nende jaoks mugavam ja meeldivam.
 

Roheline teraapia
Mõned haiglad, nagu Šotimaal asuvad Royal Edinburgh Community Hospital ja Midlothian Community Hospital pakuvad aiandusega tegelemise võimalust(välislink) ja nende töötajad on tunnustanud selle suurt terapeutilist väärtust, kuna aiad suurendavad heaolu vabatahtlike ja patsientide seas, kes saavad seal vaba aega veeta. Mõlemad haiglad soovivad leida rohkem vabatahtlikke, kes aedade eest hoolt kannaks. Royal Bournemouthi haigla asutas Orchard Gardeni projekti(välislink), mis nägi ette haigla territooriumile kolm erinevat aiapiirkonda: terapeutiline hooviaed kemoteraapiat läbivate patsientide lähedal; järveäärne aed, mis on kujunenud patsientide rahulikuks puhkepaigaks ja sensoorne aed, mis ühendab terapeutilist ja järveäärset aeda. Kogukonnagrupid, ettevõtted ja kodanikud tulid kokku, et annetada ja korraldada korjandusi projekti rahastamiseks.
 

/es/file/familylearningcommunitygardeningjpgfamily_learning_community_gardening.jpg

Mother and daughter family learning community gardeners

 

Töö pagulaste ja varjupaigataotlejatega
Pagulased ja varjupaigataotlejad on sageli need, kes kogukonna aiandusest kõige enam kasu saavad. Olles tihtipeale üle elanud väga traumaatilisi sündmusi, annab aiandus neile võimaluse kodust välja tulla ja milleski osaleda, enne kui nad töö leiavad. Aiandus võimaldab neil taastada oma elus kontrolli ja teha otsuseid, mis toovad kasu nii neile endale kui ka nende uutele kogukondadele. Perekondlik õppimine on samuti teretulnud – neil on lubatud kaasa võtta lapsed, kes saavad ka osaleda tegevustes, mis aitavad neil mõista, mida on vaja taimede, lillede ja söödavate kultuuride edukaks kasvatamiseks ning julgustada neid omandama oskusi, mis võivad tulevikus kaasa aidata töö leidmisele. Tänu organisatsioonile Social Farms & Gardens(välislink) on Bradfordi linn loonud kogukondliku aiandusrühma, millele varjupaigataotlejad on andnud enda poolt suure panuse, kasvatades seal tohutus valikus köögivilju – kohalikke, ja neid, mida nende kodumaal kasvatatakse. Seejärel kasutavad nad köögivilju tervislike, taskukohaste ja toitvate toitude valmistamiseks. 
 

Britain in Bloom
Suure tõenäosusega kõige kuulsam kogukonna aiandusprojekt Royal Horticultural Society korraldab igal aastal aiandusvõistluse Britain in Bloom, milles kohalikud kogukonnad üle kogu Ühendkuningriigi konkureerivad kuld-, hõbe- või pronksmedalile. Neid hinnatakse kolme kriteeriumi alusel: kogukonna osavõtt, keskkonnaalane vastutus ja aiandussaadused. Kodanikud keskenduvad kohaliku piirkonna puhastamisele ja uskumatute lillekompositsioonide istutamisele, mis sageli järgivad mingit teemat. BBC külastab erinevaid konkureerivaid piirkondi ja kajastab nende saavutusi. See, kes kroonitakse Meistrite Meistriks, on üleüldine võitja. Nende auväärsete auhindade võitmine aitab edendada õppimist, turismi ja kogukonna vaimu.
 

Edaspidised õpingud ja karjäärivõimalused
Paljud kogukonna aianduse vabatahtlikud ja töötajad omandavad siin väärtuslikke oskusi, mida nad saavad oma edasistes õpingutes ja tulevases karjääris kasutada. Aianduses töötada soovijate puhul on see kasu ilmselge, kuid selles on enamgi võimalusi. Toiduohutus ja eetiline toiduainete tootmine on oskused, mis on samuti olulised sellistes rollides ning paljud inimesed võivad olla huvitatud töökohtadest toitlustusvaldkonnas, tuues nõnda oma teadmised maitsvate toidukultuuride kasvatamisest kokanduskursustele. Kuna tervislike ja kohapeal toodetud toiduainete järele on jätkuvalt suur nõudlus, võidakse tahta kätt proovida omavalmistatud toodete müümises internetis, turgudel või kauplustes. Tänu looduses viibimisele võib teistel tekkida soov minna õppima keskkonnateadust ja töötada asutustes, mille eesmärk on kaitsta Maad reostuse eest.

Kas on veel haridus- või karjäärivalikuid, milleks teie arvates kogukonna aiatöö võib inspireerida? Anna meile nendest teada allpool olevas kommentaaride osas.

 

/es/file/communitygardeningprojectjpgcommunity_gardening_project.jpg

Community gardening project

 

Panustamine
Kogukonna aiandusprojektide eelised on suured ja igaüks saab neist midagi kasulikku. Enamiku linnade ja külade puhul, millel on korraga käimas vähemalt üks projekt, on sageli lihtne jälgida kohaliku omavalitsuse veebisaiti, et näha, mis toimub ja avaldada soovi liituda, või vaadata veebist, mis teie piirkonnas aset leiab. Teie kohalik kogukond võib ka osaleda kampaanias Britain in Bloom, mis on eriti põnev sündmus ja millega ühinema ka teid oodatakse.

Neil, kes soovivad oma õpperühma- või töökaaslasi kaasa kutsuda, on soovitav omaenda kogukonna aiandusruumi loomisele mõelda. Organisatsioon Social Farms & Gardens pakub kasulikke nõuandeid aiaprojekti käivitamiseks ja nendega saab ühendust võtta nende veebisaidi kaudu veebisait(välislink). Nad asuvad Bristolis, kuid neil on kontorid üle terve Ühendkuningriigi. Võtke nendega ühendust ja hakake oma rohelisi sõrmi harjutama!

 

Teid võivad huvitada ka teemad:
  • Vaimse tervise edendamise meetmed tööandjatelee(välislink) (allikas) – Ühendkuningriigi ettevõtjate ühendus Business in the Community ja Inglismaa rahvaterviseamet koostasid selle metoodika, mis võimaldab ettevõtetel ja organisatsioonidel arendada tõhusat ja positiivset lähenemist heale vaimsele tervisele töökohal.
  • Hoolitsege oma vaimse tervise eest ärksameelsuse abil(välislink) (allikas) – Vaimse tervise sihtasutuse poolt välja antud brošüür, milles kirjeldatakse üksikasjalikult ärksameelsuse tehnikate kasutamise eeliseid ja mis on eriti kasulik vaimse tervise esmaabi andjatele ja neile, kes töötavad vaimse tervise häirete all kannatavate inimestega. 

  • Tervis, heaolu ja täiskasvanuharidus(välislink) (blogi) – Kirjutage tervise-, heaolu- ja täiskasvanuhariduse teemaline artikkel ja teil on võimalus võita £100 väärtuses vautšereid ja avaldada oma töö laiemale Euroopa publikule!

  • Belfasti õppefestivali täiskasvanuhariduse ja heaolu seminar(välislink) (blogi) – Euroopa täiskasvanuhariduse keskkonna EPALE Ühendkuningriigi saadiku Colin Neilandsi blogipostitus seminari tipphetkedest koos videoga seal  kõnelenutest, kes arutlevad heaolu teemal ja räägivad täiskasvanuhariduse positiivsest mõjust sellele.  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 1 al 1
  • Imagen de Justin Coleman
    Whether it is Social Connectedness, Social Prescriptions, Mindfulness, Physical Activity, Physical and Mental Health, Fresh Air, Bloom or Food (plus, so so many more benefits)....... Gardening has it all, in spades!! I have even seen allotments starting to have a classroom space built on them - so gardeners can share learning on cultivation, tips for cooking seasonal produce, educate wider and hold planning meetings...... this space is prime for sowing the seeds of, nurturing more and growing further the Adult learning space - This is certainly an uplifting area in which I know saves lives - if a GP makes a referral to a local gardening project, I have seen Type 2 diabetes cured, mental health become manageable, loneliness become a thing of the past..... Great blog and thank you for sharing!