chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Recurso

Praktické zkušenosti s webinářovými systémy

Idioma: CS
Document available also in: EN

Enviado por Tomáš Langer

/es/file/sklenarbwjpgsklenar_bw.jpg

Již více než deset let se zabývám elektronickým vzděláváním a využívám při této činnosti různé webinářové systémy. Jedním z nejdůležitějších pro nás je  Adobe Connect, který aktivně používáme při komunikaci s klienty a napojujeme do jejich e-learningových systémů. Dále bych zmínil open source platformu BigBlueButton, která je plně integrovaná do různých LMS (v našem případě LMS Moodle). Při jednání a školení klientů jsem využil i jiné systémy, jako je WebEx, případně Skype for business.

Než popíšu detailně jednotlivá webinářová řešení, se kterými jsem se setkal, uvádím několik postřehů, které průběžně sleduji v čase.

Myslím si, že je zajímavé sledovat, jak se videokonferenční systémy přizpůsobují svými funkcemi webinářovým systémům a naopak. Jde zde především o funkce přenosu obrazu, možnosti nahrávání (capturing) a sdílení obrazovek apod. V těchto věcech se systémy vzájemně přizpůsobují.

V naší společnosti se zabýváme implementacemi e-learningového systému, a tak nesmím opomenout také zajímavé výhody integrace webinářových systémů do LMS systémů. I zde je možné vidět vývoj a je to logické, jde přece o propojení dvou metod výuky – většinou asynchronní výuky v LMS systému a online webinářové výuky. I tento parametr bych doporučoval zohlednit při případném výběru webinářového systému.

Hlavní výhody webinářových systémů bych viděl v komplexním nasazení v rámci firmy, a to jak v napojení na firemní účty, kalendáře nebo také v přehledném přidělování práv v rámci organizační struktury. To jsou podle mě nejdůležitější parametry při výběru systému. Všechny ostatní prvky jsou u výše zmíněných systémů standardem.

Dále uvádím několik postřehů s webinářovými systémy:

BigBlueButton (dále BBB) je řešení zcela zdarma (open source), které bez problému funguje. Ocenil bych jednoduchý přístup do místnosti a bezproblémový přenos. Těžko se mi to popisuje, ale skutečně s BBB jsem nikdy neměl technický problém se vstupem do místnosti nebo poslechem hlasu přednášejícího. Mezi nevýhody řešení BBB určitě patří složité sdílení obrazovky a nekomfortní funkce k nahrávání a sdílení záznamů. Pro realizaci běžných webinářů je BBB rozhodně dostačující. Pokud využíváte některý ze systémů jako LMS Moodle, Wordpress, Drupal apod., určitě vyzkoušejte integraci s BBB viz http://bigbluebutton.org/open-source-integrations/.

Adobe Connect je placené a opravdu profesionální řešení. Jeho cloudovým přínosem je automatická aktualizace a díky tomu také průběžné rozšiřování o nové funkce. Nevýhodou cloudového řešení je absence českého jazyka (některým zákazníkům to může vadit) a občas složitější nastavování audio přenosu. Při vysílání se občas stane, že se zpožďuje přenos zvuku, ale to poznáte jen při meetingu s více účastníky. Cena za pořízení cloud řešení je poměrně příznivá a vejde se do 15 000 Kč bez DPH za jednoho administrátora. Nevýhodou pořízení komplexního řešení Adobe Connect přímo na vlastní servery bude jistě cena, která je mnohonásobně vyšší než cloud. Pokud se obrátíte na autorizovaného poskytovatele řešení Adobe, jistě vám nabídne vhodné řešení.

/es/file/zaznamwebinarejpgzaznam_webinare.jpg

WebEx je webinářový systém od Cisco a znám ho jen z pohledu obyčejného účastníka meetingu nebo lektora. Myslím si, že jde o velice kvalitní řešení, kterému jistě odpovídá i jeho cena. Zajímavé a současně i technicky složitější jsou možnosti připojení do meetingu pomocí telefonu, což je skvělá věc.

Dále jsem měl možnost vyzkoušet Skype for Business od Microsoftu. Opět toto řešení znám jen z pohledu běžného účastníka meetingu. Myslím si, že Skype for Business je technologicky trošku jiné řešení než předchozí popisované možnosti, ale je také plně funkční a hlavní výhodou je jednoduchá integrace do systémů Microsoft.

Nakonec bych zmínil řešení Google Hangouts, který je masihvně využíván kvůli propojení na aplikace Google a bezplatné dostupnosti. Podrobněji se mu budeme časopis Andragogika věnovat v dalším článku.

Každé řešení má své výhody i nevýhody. Realizoval jsem myslím dost webinářů a ještě mnohem více jsem se jich zúčastnil, a i když jsem se sám za sebe snažil využít různé technické i didaktické funkce webinářových systémů, konstatuji, že drtivá většina webinářů je jednoduchá. Většinou se přenáší prezentace, lektor přenáší svůj hlas a všichni vzájemně chatují.

Můj závěr je tedy takový, že pokud nenastane technický problém, pak pro realizaci webináře je jedno, jaký systém použijete. Nejdůležitější je role přednášejícího – na něm nejvíce záleží kvalita webináře. Využívejte takové softwarové řešení, které vám vaše společnost pořídí nebo máte vy sami k dispozici. 

Autor: Miroslav Sklenář, lektor PC HELP, a. s.

Původní zdroj: Andragogika v praxi. Odborný čtvrtetník pro vzdělávání a rozvoj dospělých 12/2016. Praha: AIVD ČR, 2016

Autor(es) del recurso : 
Miroslav Sklenář
Fecha de publicación:
Sábado, 23 Febrero, 2019
Idioma del documento
Tipo de recurso: 
Artículos
País:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn