chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Obalenie mitu o małej motywacji u nisko wykwalifikowanych pracowników

31/05/2016
por Michal LUZAK
Idioma: PL
Document available also in: EN ET NL LV

Czy nisko wykwalifikowani pracownicy powinni stale przystosowywać się do wymagań rynku pracy celem zapewnienia sobie zatrudnienia? Pia Cort i Kristina Mariager Anderson z Uniwersytetu w Aarhus przeczą tezie o braku motywacji pracowników o niskich kwalifikacjach.

Jak ludzie mogą znaleźć motywację do uczenia się przez całe życie? Osoby nisko wykwalifikowane były i ciągle są przedmiotem zainteresowania strategii na rzecz uczenia się przez całe życie, ich funkcjonowanie na rynku pracy wiąże się z większym ryzykiem utraty pracy, a podnoszenie przez nich kwalifikacji jest postrzegane jako sposób na zmniejszenie tego ryzyka. Strategie postrzegają nisko wykwalifikowanych pracowników i potrzebę ich motywowania do uczenia się jako podstawowy problem: takie osoby są często charakteryzowane jako posiadające niskie aspiracje, brak pewności siebie i poczucia własnej wartości, mało aktywne, a nawet jako przestępcy. Kwestia bycia osobą z grupy ryzyka pozostaje problemem o wymiarze psychologicznym i edukacyjnym.

Zainteresowanie osobami o niskich kwalifikacjach i ich niechęć do uczestnictwa w uczeniu się przez całe życie jest widoczna w badaniach i projektach badawczych próbujących zidentyfikować bariery w uczeniu się, występujące u nisko wykwalifikowanych pracowników. Czy zatem nisko wykwalifikowani pracownicy są niezdolni do robienia tego, co strategie określają jako właściwe? Czy powinni stale przystosowywać się do wymagań rynku pracy celem zapewnienia sobie zatrudnienia? Obowiązującą w strategii narrację o braku motywacji wśród pracowników posiadających niskie kwalifikacjach należy postawić pod znakiem zapytania.

Skomplikowane zjawisko

Projekt Cedefopu koncentrujący się na opowieściach osób posiadających niskie kwalifikacje na temat pracy pokazał, że ich motywacja jest bardziej złożona niż przedstawiają to strategie w zakresie uczenia się przez całe życie:

 • Motywacja jest obecna! Opowieści o pracy nisko wykwalifikowanych pracowników z Danii pokazały, że mają oni w rzeczywistości motywację do uczenia się i wiele z tych osób próbuje kreować wartościowe życie zawodowe włączając do niego zainteresowania i kluczowe wartości. Motywacja nie zawsze może być łączona z edukacją lub pracą, ale może być również zorientowana na inne aspekty życia takie jak hobby lub rodzina. Wspólną cechą dla tych opowieści jest wysiłek, aby pogodzić wewnętrzną motywację czy to w życiu towarzyskim, piłce nożnej lub sprawiedliwości społecznej z wyborem kariery.
 • Osoby o niskich umiejętnościach? Opowieści pokazały, że ludzie wykonujący profesje wymagające niskich kwalifikacji często nie są nisko wykwalifikowani: oni raczej nabyły nieformalne umiejętności wykonując prace, które równają się wysokiej jakości umiejętnościom lub takie kwalifikacje posiadają. Niemniej jednak z uwagi na sytuację na rynku pracy lub okoliczności rodzinne muszą podejmować prace wymagające niskich umiejętności, aby zarobić na życie lub aby znaleźć równowagę między pracą a życiem.
 • Motywacja jako opowieść społeczna: Koncepcja motywacji została zintegrowana z narracją odnoszącą się do pracy i edukacji: każdy musi być zmotywowany do uczenia się przez całe życie w celu utrzymania się na powierzchni w warunkach globalnej gospodarki. Kiedy człowiek upada, to problemem jest indywidualna motywacja, a nie rynek pracy i jego ciągłe i bezdyskusyjne wymagania. Światowy rynek pracy jest postrzegany jako naturalna siła, uderzającą w jednostkę, która może ocaleć dzięki edukacji, która jednakże nie może być bezpieczną platformą w sytuacji, gdy coraz więcej stanowisk pracy jest niestabilna

Decentralizacja motywacji

Analiza wskazuje na motywację jako koncepcję, która musi być zdecentralizowana i coraz bardziej zróżnicowana:

 1. Motywacja nie ma tylko zewnętrznego charakteru, jak często jest pojmowana w strategii zatrudnienia i edukacji bazującej na strategii kija i marchewki; motywacja nie musi też mieć koniecznie wewnętrznego charakteru, aby zaangażować osoby w działalność.
 2. Konieczna jest zmiana przyjętego postrzegania „problemów motywacji” przez poszukiwanie alternatywnego postrzegania i bycie krytycznym, jeżeli chodzi o polityczne kategoryzowanie ludzi, zwłaszcza gdy określani są mianem osób bez motywacji, mało aktywnych lub nie uczących się (Honey, 2000).
 3. Podsumowując, potrzebna jest zmiana punktu widzenia i zamiast koncentrować się na motywacji nisko wykwalifikowanych pracowników, istnieje potrzeba przyjrzenia się problemowi rynku pracy, który koncentruje się na wzroście konkurencji między państwami w celu przyciągnięcia kapitału oraz firm i w tym dążeniu dbanie o płace pracowników, warunki pracy i życia schodzi na dalszy plan.

Pia Cort, cort@edu.au.dk, jest docentem w Departamencie Edukacji Uniwersytetu w Aarhus. Jej badania koncentrują się na roli międzynarodowych organizacji w politykach edukacyjnych, zwłaszcza Unii Europejskiej i procesie europeizacji, powiązań między polityką edukacyjną a praktyką, szkoleniem i kształceniem zawodowym z perspektywy porównawczej i strategii uczenia się przez całe życie.

Kristina Mariager-Anderson, kma@edu.au.dk, jest docentem w Departamencie Edukacji Uniwersytetu w Aarhus. Jej badania koncentrują się na edukacji dorosłych, kształceniu zawodowym oraz doradztwie zawodowym i szkoleniach ukierunkowanych zwłaszcza na osoby dorosłe o niskich kwalifikacjach. Jej szczególnym zainteresowaniem badawczym są relacje między edukacją dorosłych a doradztwem zawodowym.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 6 al 6
 • Imagen de Maria Jedlińska

  Osoby o niskich umiejętnościach, czyli kto?

  Chyba należałoby rozszerzyć pojęcie o osoby posiadające wysokie kwalifikacje w swojej dziedzinie czy wysokiej jakości umiejętności, ale z różnych powodów mające deficyt wiedzy w niektórych obszarach. Myślę tutaj o starszych osobach, które z racji doświadczenia mogą się pochwalić wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, ale na przykład brakiem umiejętności cyfrowych (sytuacja spotykana nawet w środowisku pracowników naukowych pokolenia 60+)

 • Imagen de Elżbieta Tomaszewska

  Bardzo ciekawe i potrzebne badania duńskiej kadry uniwersyteckiej , które trafnie ilustrują złożony problem motywacji do uczenia się osób dorosłych o niskich kwalifikacjach. Globalna gospodarka światowa koncentruje się na kumulowaniu kapitału, poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań natomiast prawa pracownicze, ochrona socjalna, dialog społeczny są bardzo często marginalizowane. Niestabilna sytuacja na rynku pracy, ubożenie niektórych grup społecznych i pogłębiająca się wraz z wiekiem niska samooocenna powodują dodatkowe frustracje i niechęć do dalszej edukacji.  Wg teorii M.S. Knowlesa motywacja dorosłych do uczenia się zależy od czterech czynników:

  • sukcesu - dorośli chcą odnosić sukcesy w uczeniu się,
  • woli - dorośli chcą mieć poczucie wpływu na uczenie się,
  • wartości - dorośli chcą mieć przekonanie, że uczą się czegoś wartościowego,
  • przyjemności - dorośli chcą, by uczenie się sprawiało im przyjemność.

  Oznacza to, że uczący się dorośli będą najbardziej zmotywowani do nauki, jeśli uwierzą, że są w stanie nauczyć się nowych treści oraz że uczenie się pomoże im w rozwiązaniu realnych, spersonalizowanych problemów, które są dla nich znaczącym utrudnieniem - np. w życiu zawodowym.

 • Imagen de Lynne Thompson

  How far was this considered in the study? Someone engaging in low skilled work can face challenges to motivation for improvement, through factors such as being continually being asked to carry out ov