chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Koolitus on eilne päev?

02/05/2018
por kaido vestberg
Idioma: ET
Document available also in: EN

/es/file/priscilla-du-preez-623040-unsplashjpgpriscilla-du-preez-623040-unsplash.jpg

„Koolitus on eilne päev, täna õpitakse kogemusi saades ja neid siis mõtestades“ võib lugeda ühe juhtimiskootsi kodulehelt (riinavarts.ee 01.05.2018)

Kas siis kogemuste saamine ja nende mõtestamine ei olegi enam koolitus ja õppimine. Kas kootsimine on ainus arendamise tegevus? Huvitav, mida arvavad sellest mentorid, superviisorid, koolitajad, konsultandid? Kas nemad kõik on eilne päev?

Oma ideede müümise nimel halvustab see koots koolitust kui terminit. Just nimelt termini halvustamisest käib jutt ja müüakse oma termini kõigile sobivust. Usun, et see koots ei ole päriselt koolitamise vastane, vaid püüab esile tõsta ühte meetodit.  Kootsingut kui meetodit saab ka konsulteerimisel kasutada. Koolitus ja konsulteerimine on täna organisatsioonide ja täiskasvanute inimeste arendamisel läbi põimunud. Koolitus on suunatud eelkõige teadmiste, suhtumiste ja oskuste arendamisele, muutmisele. Konsultatsioon pakub eelkõige ideid ja lähenemisi. Kootsing ei ole ega saa olla ainus arendamise või juhtimise viis. Ühe meetodi või lähenemise fetišeerimine on kindlasti arengut pärssiv ja lausa kahjulik tellijale.

Samas selleltsamalt kodulehelt võib lugeda, et tellijatest puudu ei ole. Miks see ikkagi on nii? Kas täiskasvanute koolitaja amet ei ole enam popp? Kas koolitaja ühe meetodiga eputamine müüb paremini.

Inimeste vähene süvenemine teemadesse viib populismini. Kõnetavad sageli välismaise kõlaga terminid. Müümise nimel selliste terminite kasutamine võib ju põhjendatud olla. Kuid sisuliste teemade alavääristamine nagu koolitus on lihtsalt ebaeetiline.

/es/file/koolitusoneilnepaevpng-0koolitus_on_eilne_paev.png

Allikas: riinavarts.ee 01.05.2018

--

Kaido Vestberg on konsultant ja andragoog. 1981-1986 õppis Tartu Ülikoolis majandusküberneetika erialal, mille lõpetas magistrikraadiga. 2006 aastal astus Tallinna Tehnikaülikooli Ärikorralduse Instituudi doktorantuuri. 1986-1990 tegeles Kaido Vestberg teadustööga, koolitamise ja konsulteerimisega Eesti Majandusjuhtide Instituudis. Alates 1990 aastast töötab rahvusvahelises koolitus-konsultatsiooniorganisatsioonis Mercuri International. 2010-2013 on Kaido Vestberg Mercuri International Eesti AS tegevjuht ja pärast ettevõtte jagunemist, alates 2013 Mercuri International Eesti OÜ juhtiv partner. Vabatahtlikuna on Kaido Vestberg Koolitus- ja Konsultatsioonifirmade Liidu juhatuse esimees ja Hiiumaa Sõprade Seltsi juhatuse liige. 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 4 al 4
 • Imagen de Marin JOHNSON
  Kaido, aitäh teema püstitamise eest! Seda on põnev jälgida, kuidas terminitega "mängitakse" küll uudsuse rõhutamiseks, küll enda lähenemise eripära rõhutamiseks ja kes teab milleks veel. Usun, et me täna ei õpi teisiti kui tegime seda eile või teeme seda homme. Koolitus on üks viis õppimiseks, kus on oluline, et õppija saaks kogeda, mõtiskleda, tähendusi luua. 
 • Imagen de Anne Rosenberg
  Ehk siis mõiste "koolitamine" eilsesse päeva lükkamine. Siinkohal võime ilmselt rääkida ka koolituste kvaliteedist. Meetodite valik oleneb teemast, sihtrühmast, tellijast, jne.
 • Imagen de Siim Oja
  Koolitus kui termin või mõiste ei kao kuhugi. Tegemist on ühiskonnas olulise didaktikaga, mis hakkab peab tõstma ka koolitajate seas. Räägime siis koolituse kvaliteedist ja koolitaja professionaalsusest. Ühe meetodiga "uhkustamine" ei näita mitte mingil juhul professionaalsust vaid rohkem omakasupüüdlikust. See ei näita muidugi ka seda, et tegemist ei ole spetsialistiga omal alal. Hea koolitaja valid metodoloogia vastavalt õpilase või õppegrupi vajadustele, kui vaja küsib õigeid küsimusi ja kui vaja laseb õpilastel ennast analüüsida.
 • Imagen de Anne Rosenberg
  Õppimine on üks osa õppe- või koolitusprotsessist. Kogemuste saamiseks ja õppimiseks on vaja juhendajat, kes koostab õpijuhised, seab mingi raamistiku, toetab ja nõustab õppijat. Koolitused ja koolitaja ei ole eilne päev, tema roll on ja jääb oluliseks. Coaching on üks koolitusmeetod, mis toetab ja juhib enesearengut.
  Ja mulle meenub ühelt koolituselt saadud infokild, et kootsimine on raske siis, kui ise oled suur asjatundja ...