VR w edukacji - wasze patenty
News

VR w edukacji - wasze patenty

Wirtualna rzeczywistość wydaje się trochę magiczna i niedostępna, jednak na rynku jest sporo rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby mniej zaawansowanych twórców. Czy macie jakieś swoje rozwiązania, które są "budżetowe", a jednak się sprawdziły?

Ja swego czasu zrobiłem test kamery KODAK PixPro SP360 4K i swoimi wnioskami dzielę się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=vlXIgXv_ac0

A o to przykład filmiku, który zrobiłem tą kamerą. Nie tyle VR360 stopni, co 180 stopni i raczej krótka lekcja pokazana "z punktu widzenia (POV)", ale wydaje mi się to ciekawym kontekstem: https://www.youtube.com/watch?v=YWhLzyaFbZE

Kamerka dostępna z około 1500 zł - czy warto było wydać te pieniądze?  Sami ocieńcie.

Nie ukrywam, że przebijam się przez AWS Sumerian czyli "system" Amazona (w dużej mierze bezpłatny) do tworzenia gotowych środowisk wirtualnych. Na ten moment, korzystając z tutoriali, udało mi się tworzyć gadającego avatara, który śledzi mnie wzrokiem (creepy!) i takie tam.
Zacząłem od tego: https://docs.sumerian.amazonaws.com/courses/beginner-course/ i potwiedzam, że można się tego nauczyć nie znając dobrze programowania (lub prawie wcale, tak jak ja, bo przecież HTML+CSS się nie liczy tutaj). Poziom jest taki, ze naprawdę wszystko się robi krok po kroku, ale satysfakcja wielka.
Login (0)

A co sądzicie o AR? Ja ostatnio stosuję książki z aplikacjami podczas warsztatów z dziećmi i młodzieżą jest to dla nich bardzo ciekawa i angażująca forma zdobywania wiedzy. Zastanawiam się czy są jakieś narzędzia, które można wykorzystać podczas szkoleń i warsztatów dla dorosłych. Czy ktoś z Was się z tym spotkał/próbował? Czy to w ogóle ma sens?
Login (0)

A ja się cały czas zastanawiam, jakie jest zastosowanie VR w szkoleniach, edukacji. Czy poza stworzeniem wypasionych materiałów, wirtualnych spacerów czy spotkania wirtualnego w VR (co już zdaje się wydaje się wymagać zaawansowanego sprzętu) są jakieś proste, praktyczne zastosowania VR w sali szkoleniowej? Czy to jednak ciągle kwestia przyszłości i jakiś bardziej masowych rozwiązań?
Login (1)

Myślę, że jesteśmy na tym samym etapie co bracie Lumiere w latach 90. XIX wieku. Stoimy twarzą w twarz z supertechnologią, ale jeszcze nie znamy jej możliwości. Fajnie jest się inspirować, oglądać przykłady, jak zrobili to inni, ale VR będzie miał sens dopiero jak będzie jednym z 3-4 oczywistych wyborów jako forma(t) szkoleń, a nie nowinka. Mocą VR jest immersja i możliwość zatopienia się w wirtualnym świecie, a to obecnie nawet nie jest porządnie zbadany temat. Możemy człowieka w googlach VR dużo lepiej zaangażować (to widać i bez badań), ale czy na dłuższą metę to ma sens i czy działa? Tego jeszcze tak naprawdę nie wiemy.
Login (2)

Jak dla mnie VR na razie sprawdza się bardziej w edukacji indywidualnej. Posiadam domowy egzemplarz okularów często korzystam z filmów i aplikacji, dostępnych w sieci - na szkoleniach pokazuję na razie w formie ciekawostki i alternatywy w sposobie uczenia się. Jeśli chodzi o szersze zastosowanie to właśnie napisaliśmy projekt na utworzenie nowej biblioteki, w której elementem wyposażenia wszystkich stanowisk komputerowych będą okulary VR... Jeśli projekt zostanie zrealizowany to zobaczymy co z tego wyjdzie...
Login (0)

Tak jak piszecie, wydaje się, ze póki co to albo nowinka albo edukacja indywidualna, trochę bardziej atrakcyjna niż dotychczasowy standard. Z drugiej strony wydaje się, tym bardziej w kontekście ucznia (się) języków obcych, że takie zanurzenie w wirtualną rzeczywistość może stać się z jednej strony czynnikiem uatrakcyjniającym, z drugiej motywującym, a z trzeciej właśnie doświadczeniem "zanurzającym", które sprawia, że angażujemy się inaczej niż tradycyjnie, a jednak świadomość "wirtualności" być może mogłoby pozwolić np. przełamać barierę językową.
Login (0)

Cześć,
Przyglądałem się ostatnio różnym rozwiązaniom VR w edukacji, które wchodzą na rynek. Tak się składa, że wśród moich zawodowych znajomych jest twórca platformy VRLearning.io - Tomasz Kalinowski. Idea platformy jest dosyć atrakcyjna z punktu widzenia odbiorcy, bo można przez nią odbierać prawie dowolne materiały wideo, włączając w to zawartość YouTube i Udemy. Czyli można oglądać w VR to, co nie było zaprojektowane do VR. Czy to ma sens? Jak to działa?
Jeśli ktoś z grupy chciałby spróbować, to proszę o kontakt ze mną, a ja poproszę twórców, aby udostępnili demo i zrobili prezentację. P.S. nie trzeba mieć żadnego Oculusa, ani nic z tych rzeczy, choć oczywiście w goglach łatwiej wczuć się w klimat.
Login (0)

Moniko, bardzo Ci dziękuję, że teraz odp. na wiadomość Piotra, bo wstyd się przyznać, ale jakoś mi uciekła. A ja też Piotrze, jeśli jeszcze jest możliwość, chciałabym wypróbować. Szczególnie, że często podczas zajęć czy szkoleń korzystam z YouTube, a sama co jakiś czas robię jakieś kursy na Udemy.Pozdrawiam,Monika
Login (0)

Ja mam pytanie dotyczące nie tyle VR-u, ile w ogóle cyfrowych narzędzi usprawniających proces edukacji. Czy istnieje jakieś fajne narzędzie do pracy z grupą umożliwiające tworzenie mind-mappingu (map myśli)? Chodzi o sytuacje, w których pracujemy warsztatowo, metodą map myśli i chcemy po warsztatach mieć dostęp do wytworzonej mapy, a nawet dalej móc ją edytować. 
Login (0)

Dziękuję za pytanie,Ja trochę próbowałem się z połączeniem Google Docs z MindMeister lub Lucidchart. MindMiester w ogóle odpada, bo de facto po prostu generuje grafikę mindmapy na podstawie listy, więc nie da się ani wygodnie pracować, ani edytować. Lucidchart byłoby OK, ale można tam zamieścić maksymalnie 60 obiektów (w wersji free, a płatna jest trochę dużym wydatkiem). Więc, koniec końców, skończyło się na:https://www.mindmup.com/ - w wersji free archiwizuje mapy przez 6 miesięcy, więc trzeba uważać ;-)Zapraszam do sprawdzenia też:https://coggle.ithttps://bubbl.us/
Login (2)

Bardzo przydatne linki. Dzięki! Co sądzisz o stworzeniu wątku, w którym moglibyśmy się dzielić ciekawymi, darmowymi narzędziami właśnie, które przetestowaliśmy, z mini recenzją i opisem, do czego ich używamy w praktyce zajęć z dorosłymi? Dla mnie takie rekomendacje, szczególnie z propozycją praktycznego zastosowania, byłyby bardzo ciekawe i pomocne.
Login (1)

Generalnie narzędziownia to temat rzeka. Mi jako trenerowi a dodatkowo mamie 2 dzieci zawsze brakuje czasu na przeszukiwanie internetu w celu szukania nowych inspirujących rzeczy do pracy na szkoleniach. Fajnie byłoby może w tym właśnie miejscu dzielić się tym co mamy i co może sprawdza się w kontekście pracy z dorosłymi.
Login (0)

Podpinam się. W tym momencie jest tak wiele aplikacji i narzędzi, z których można korzystać, że samodzielne poszukiwanie i testowanie staje się momentami bardzo uciążliwe. Po Seminarium EPALE w Katowicach bardzo przypadła mi do gustu strona Mentimeter, którą zaprezentował Kamil Śliwowski. Fajne narzędzie do interaktywnych prezentacji, qiuzów i ankiet do tego bardzo przyjemne pod kątem wizualnym:http://otwartezasoby.pl/aplikacje-do-quizow-i-ankiet-na-zywo-ktora-wybr…
Login (0)

Monika,
Dziękuję za Twój link. Brakowało mi właśnie takiego zestawienia podobnych narzędzi. Teraz mogę sobie potestować i wybrać to, co mi się najlepiej sprawdzi. Aniu - też mam dwójkę dzieciaków i rzeczywiście - czasem taka wrzutka od kogoś, kto przeszukał już internet jest na wagę złota... albo kilku bajek przeczytanych dzieciakom :)
Login (0)

Dziki Monika :) . Je również tak jak Tomasz cenię takie wrzutki ;) zwłaszcza, że doba bywa obecnie strasznie krótka. W wolnym czasie będę chciała potestować. Chociaż jak słyszę słowa "wolny czas" ogarnia mnie pusty śmiech ;) a jednocześnie przerażenie... czy ja kiedyś będę miała czas wolny? ;)
Login (0)

Login or Sign up to join the conversation.

Want to add a group content?

Don’t hesitate to do so! Click the link below and add group content now!