chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Electronic Platform for Adult Learning in Europe

 
 

Blog

Edukacja w więzieniu: celujący w celi, część 2

17/12/2018
by Justyna Bednarz
Language: PL
Document available also in: EN DE ES FR

/en/file/booksladder2smalljpgbooks_ladder_2_small.jpg

A ladder leans against a stack of books, which has another ladder leading to the top of a taller stack of books

Tłumaczenie z angielskiego NSS Wielka Brytania.

Szkockie Służby Więzienne (SPS) z zadowoleniem przyjęły zaproszenie do udziału w przeglądzie polityki edukacyjnej w więzieniach na szerszą skalę europejską, a następnie do przeprowadzenia takiego przeglądu w imieniu Europris i Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Więziennej (EPEA).

Propozycja ta wynikała z faktu, że ostatni przegląd edukacji w więzieniach przeprowadzono dawno temu, a mianowicie w latach 80. XX w. W związku z przeglądem opublikowano:

Najważniejsze obszary rozwoju

Chociaż trzeba przyznać, że różnice w sposobie przyjmowania i wdrażania tych zaleceń w Europie są nieuniknione, to oczywistym czynnikiem jest również gwałtowny wzrost i rozwój technologii cyfrowych, który wywiera wpływ na wszystkie aspekty naszego życia.

Podczas gdy w niektórych obszarach istnieje możliwość skorzystania z dostępu do Internetu do celów edukacyjnych i do kontaktów z rodziną, taki dostęp jest często objęty ścisłym nadzorem i ograniczony do zatwierdzonych uprzednio stron. Pomimo oczywistych ograniczeń, a także obaw o bezpieczeństwo i ryzyka wynikającego z dostępu do Internetu, istnieją realne alternatywy przy użyciu innowacyjnych technologii, takie jak intranet lub moodle, które umożliwiają skorzystanie z wielu nowoczesnych funkcji technologicznych w zamkniętym i bezpiecznym środowisku.

Chociaż dotyczy to wszystkich aspektów życia we współczesnym świecie, to edukacja odgrywa kluczową rolę, umożliwiając uczącym się uzyskanie wiedzy i zdolności w ramach szkoleń i nabywania umiejętności, a w konsekwencji osiągnięcie maksymalnych korzyści wynikających z umiejętności korzystania z technologii.

Inny istotny obszar rozwoju w ostatnich 20 latach stanowiły badania prowadzone w dziedzinie trudności w nauce i niepełnosprawności intelektualnej. Badania te obejmowały również populacje więźniów i wykazały potencjalną powszechność występowania: 20-30% więźniów ma jakąś formę niepełnosprawności, która utrudnia im odbycie kary pozbawienia wolności (Talbot, 2008). Z badań wynika, że kwestie te są wzajemnie powiązane, a ich występowanie stanowi raczej normę niż wyjątek.

Można stwierdzić, że innowacje w edukacji postępowały dzięki wykorzystaniu takich metod jak nauka na zasadzie projektu – wspomniana w części 1 tej serii postów na blogu – umożliwiając wykroczenie poza, często nieciekawe, programy nauczania wyrównawczego obejmujące umiejętności podstawowe i zawodowe.

  

Warsztaty na Cyprze 2017 r.

Chociaż dokonywany obecnie przegląd nie ma mocy wiążącej w skali krajowej ani międzynarodowej nadanej przez Radę Europy ani inną podobną właściwość, to dzięki niemu zaczynają się wyłaniać najważniejsze obszary, które wymagają poprawy, co wyraźnie wynika z wyników przeprowadzonych prac badawczych i innowacji technologicznych. To właśnie te kwestie, wraz z powiązanymi problemami, pomogły osiągnąć porozumienie w zakresie edukacji więziennej grupie ekspertów, która spotkała się na Cyprze w 2017 r.

Owocem przeprowadzonych na Cyprze warsztatów była jednomyślna zgoda, co do konieczności przeprowadzenia przeglądu polityki edukacji więziennej w Europie i powołania niewielkiej grupy roboczej pod przewodnictwem Jamesa Kinga, Dyrektora ds. Edukacji Szkockich Służb Więziennych, który poprowadzi jej prace. Uzgodniono, że – poza przeprowadzeniem przeglądu zaleceń Rady Europy z 1989 r. – grupa zastanowi się w jakim stopniu na poszczególnych obszarach zastosowano najważniejsze zawarte w raporcie zalecenie dotyczące tego, że edukacja więzienna powinna zaspakajać potrzeby jednostki.

Polityka edukacji i praktyczny kwestionariusz

Po początkowym spotkaniu na Cyprze w zeszłym roku grupa ekspertów rozesłała wszechstronny kwestionariusz opracowany przy wsparciu Szkockiego Centrum Badań nad Przestępczością i Wymiarem Sprawiedliwości (SCCJR) na Uniwersytecie w Glasgow. Przewodniczący grupy ekspertów poinformował również o tym działaniu stowarzyszone grupy więzienne działające w ramach Europris podczas wydarzeń odbywających się w całej Europie. Dzięki prowadzonej korespondencji i konsultacjom między członkami grupy ekspertów osiągnięto porozumienie co do konieczności opracowania kwestionariusza w celu zgromadzenia informacji dotyczących różnych obszarów polityki edukacyjnej i stosowanych rozwiązań.

Pytania koncentrowały się na szeregu istotnych kwestii, takich jak:

  • program
  • różne podejścia do edukacji
  • sztuka
  • biblioteki
  • obcokrajowcy
  • kwestie dostępu i wyjątki

Mamy nadzieję, że uda się zidentyfikować przypadki dobrych rozwiązań i upowszechnić je w Europie, aby wesprzeć dalsze badania i innowacje w uczeniu. Chętnie udostępniamy nasze wnioski, jak również przykłady udanych rozwiązań w ramach edukacji dorosłych i innowacji.

Przewodniczący grupy ekspertów z przyjemnością udzieli wszelkich dalszych szczegółowych informacji.

JAMES KING

Dyrektor ds. Edukacji

Dyrekcja Strategii i Innowacji, Szkockie Służby Więzienne, Calton House, 5 Redheughs Rigg, Edynburg EH12 9HW

Tel: +(44) 0131-330-3760, james.king@sps.pnn.gov.uk

/en/file/jameskingspspngjames_king_sps.png

A photo of James King
Jim King rozpoczął pracę w Szkockich Służbach Więziennych (SPS) w 2002 r., a wcześniej zajmował się społeczną edukacją dorosłych. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za zarządzanie projektem rządu szkockiego dotyczącym problemów w zakresie czytania, pisania i wykonywania obliczeń przez więźniów osadzonych w zakładach w Szkocji.

 Następnie w 2011 r. został Dyrektorem ds. Edukacji nadzorującym całą edukację więzienną, sztukę i biblioteki, a także reprezentującym SPS na krajowych forach edukacyjnych. Jim promował wykorzystanie sztuki i naukę na zasadzie projektu w celu zwiększenia zaangażowania i innowacyjności edukacji więziennej. Jim pochodzi z Glasgow, a obecnie pracuje w centrali SPS w Edynburgu, ale regularnie odwiedza wszystkie więzienia w Szkocji. Realizuje teraz międzynarodowy przegląd edukacji więziennej w imieniu Europris i Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Więziennej (EPEA – European Prison Education Association).

Jeśli chodzi o wykształcenie, Jim uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk społecznych z wyróżnieniem (GCU, Glasgow), certyfikat ukończenia studiów podyplomowych w dziedzinie zaburzeń rozwojowych (Uniwersytet Południowej Walii); tytuł magistra w dziedzinie edukacji dorosłych (Uniwersytet w Glasgow); magistra w dziedzinie językoznawstwa oraz nauki czytania i pisania (Uniwersytet w Lancaster), a ostatnio zdobył również stopień magistra kryminologii na Uniwersytecie w Cambridge. 

Zobacz także:

Edukacja w więzieniu: celujący w celi, część 1

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn