chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

III Forum Edukacji Dorosłych za nami!

28/11/2018
by Iwona Buks
Language: PL

21 listopada 2018 roku po raz trzeci spotkaliśmy się w gronie ekspertów, praktyków i wszystkich zawodowo związanych z edukacją dorosłych. W warszawskim hotelu InterContinental zgromadziło się ponad 330 użytkowników Platformy EPALE, którzy mieli możliwość wysłuchać inspirującej rozmowy pomiędzy prof. Hanną Solarczyk-Szwec, reprezentującą świat nauki a trenerem-praktykiem, Marcinem Olkowiczem oraz wykładu prof. Jacka Wasilewskiego na temat wystąpień publicznych.  Uczestnicy spotkania poznali również zwycięzców konkursu „Kulisy pracy trenera” i uczestniczyli w wybranych ścieżkach panelowych, podczas których doświadczeniem i pasją podzieliło się ponad dwudziestu ekspertów. Organizatorem spotkania była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wraz z Krajowym Biurem Elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE). III Forum Edukacji Dorosłych odbyło się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

/en/file/uz1b4094jpguz1b4094.jpg

I ŚCIEŻKA

Relacja Pauliny Machery

Pierwsza ścieżka, składała się z paneli poświęconych kolejno: motywacji, analizie potrzeb edukacyjnych oraz projektowaniu działań edukacyjnych. Na wstępie dr hab. Małgorzata Rosalska, zainicjowała część poświęconą źródłom edukacji osób dorosłych. Szczególnie ważne pytanie, które wybrzmiało w kontekście zagadnień związanych z motywacją dotyczyło czynników, w związku z którymi podejmujemy się nowych wyzwań. Uczenie się może mieć pobudki ambicjonalne. Uczymy się również po to, żeby stać się bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. Ogromne znaczenie ma otoczenie społeczne. Sposób w jaki inni odbierają naszą chęć zdobywania nowych doświadczeń, ich reakcja i wsparcie determinują naszą wolę nauki. Podobnie istotną rolę odgrywa wartość merytoryczna. Będąc nauczycielem i trenerem powinniśmy mieć świadomość, że nie każde treści zainteresują naszych odbiorców. Chcąc nauczać, musimy dotrzeć do osoby stojącej po drugiej stronie ławki, żeby wiedzieć czego właściwie dana osoba chce się nauczyć. Wiedza przekazywana na różnych zajęciach musi przede wszystkim odpowiadać potrzebom naszych odbiorców. Potwierdzenie tej tezy znalazło swoje odzwierciedlenie w historiach Barbary Kaszkur-Niechwiej oraz Małgorzaty Mazurek, które podzieliły się swoimi doświadczeniami od strony praktycznej. Pani Barbara pracująca na co dzień w otoczeniu wiejskim podkreśliła, że najważniejsza jest skuteczna zachęta i zaintrygowanie adresata. To może być ciekawe miejsce, znajome otoczenie i ludzie, bliska tematyka. Potem pozostaje już tylko – albo aż – wytworzyć więź. To właśnie wzajemna relacja w oczach kolejnej prelegentki, Małgorzaty Mazurek, jest najskuteczniejsza w procesie kształcenia.

Kolejny panel poświęconym analizie potrzeb edukacyjnych był spotkaniem, w którym spotkały się ze sobą teoria i praktyka.  Wspólnie pokazały słuchaczom w sposób kompleksowy cały proces, który prowadzi do nauczania z sukcesem. Wszystko za sprawą dr Moniki Gromadzkiej, dr Moniki Sulik oraz Ewy Suchożebrskiej. Nasze prelegentki, wychodząc od naukowych koncepcji, wskazały mechanizmy jakie kierują ludźmi kontynuującymi edukację i odpowiedziały dlaczego ich prawidłowa weryfikacja jest kluczem do efektywności. Z kolei Ewa Suchożerbska opowiedziała jak Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskie „Carpe diem” zrealizowała projektu, w który zaangażowano ponad dwa tysiące osób.

Trzeci panel został poświęcony projektowaniu działań edukacyjnych. O swoich projekcie opowiedziały nam dr hab. Marta Kosińska z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu, Monika Schmeichel-Zarzeczna, która działa w Ogólnopolskiej Sieci LABiB oraz Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Systemu Społeczeństwa Informacyjnego. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wystąpień była perspektywa. Sukces każdego z podjętych projektów w ramach wymienionych organizacji leżał w świetnym planowaniu działań i dotarciu do szerokiego spectrum odbiorców, a przede wszystkim wybieganiu w przyszłość. Każdy projekt kiedyś się kończy, ale kluczem są kroki, które jako nauczyciele, trenerzy, edukatorzy podejmiemy po jego zakończeniu. Nasze prelegentki objęły ścieżkę dalszego rozwoju i zapowiadają kontynuację podjętych inicjatyw w przyszłych odsłonach.

Opisana ścieżka za sprawą prelegentów obecnych na III Forum Edukacji Dorosłych przedstawiła proces kształcenia, jako świadomy wybór, na który składa się zaangażowanie, pasja i odpowiednie podejście. Kiedy każdy z uczestników połączy to, co usłyszał z ewaluacją i wyciągnięciem wniosków, otrzyma ogromną dawkę motywacji, ale przede wszystkim cenne wskazówki do dalszej pracy. I wiedzę, którą powinien i będzie mógł podzielić się z całą społecznością platformy EPALE, aby jeszcze więcej osób mogło usłyszeć ten inspirujący głos.

/en/file/uz1b4050jpguz1b4050.jpg

II ŚCIEŻKA

Relacja Anny Dyjak, Ambasadorki EPALE

III ŚCIEŻKA

Relacja Wojciecha Zawadzkiego

W panelu „Ewaluacja” zaprezentowane zostały pomysły na rozwój usług szkoleniowych i pracowników w oparciu o ewaluację. W pierwszym wystąpieniu tematycznym Beata Ciężka, Ambasadorka EPALE, przedstawiła w jaki sposób ewaluator może pozostać kreatywny w czasie szkoleń, nie używając wyłącznie tradycyjnych ankiet papierowych. Zostały pokazane zalety i wady badania ankietowego. Korzyścią ankiet jest swoboda wypowiedzi, opinii i spostrzeżeń, łatwość jej realizacji i analizy danych przy dużej liczbie uczestników oraz anonimowość. Z drugiej jednak strony, według prelegentki słabością ankiet jest niechęć do formułowania wypowiedzi na piśmie, a także bardzo duża popularność ankiet, ponieważ przecież „wszędzie pytają nas o wypełnienie ankiet”. Dlatego rozwiązaniem mogą być niestandardowe metody zbierania informacji ewaluacyjnych np. sesje plakatowe tzw. „gadająca ściana” lub krótkie formy: znaki (drogowe), obrazy np. „zamalowywanie obszaru wiedzy”. Innym pomysłem są nowoczesne aplikacje elektroniczne pomagające w twórczy i interaktywny sposób uzyskać od uczestników informację zwrotną potrzebną do analizy ewaluatorowi. Ciekawym pomysłem, docenionym przez prelegentkę, był List do Krajowego Biura EPALE – jako forma ewaluacji opisowej dla uczestników III Forum Edukacji Dorosłych.

Następnie Marcin Kowalski, prezes zarządu firmy szkoleniowo-doradczej Human Partner, postarał się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak zbudować spójny program rozwoju pracowników? Na przykładzie doświadczeń pracowników swojej firmy, podkreślił wysoką wartość jaką ma samoświadomość pracowników odnośnie potrzeby podnoszenia swoich kompetencji. Uczestnicy III Forum dowiedzieli się również na co zwrócić uwagę tworząc dedykowany program rozwojowy – należy mieć na uwadze następujące wnioski: zaangażowanie liderów organizacji, czas trwania programu, ukierunkowanie na proces rozwojowy, uzyskanie feedbacku po każdym szkoleniu, prowadzenie PR wewnętrznego.

Podczas kolejnego panelu „Promocja działań edukacyjnych” pierwsze wystąpienie tematyczne zaprezentował Marcin Olkowicz, który starał się udzielić uczestnikom Forum wskazówek do odpowiedzi na pytanie: Czy edukacja obroni się sama? Został przedstawiony proces edukacji widziany z różnych stron: jako proces rozwojowy, doświadczenie, korzyść, zmiana, wzbogacanie. Każdy uczący się ma inne motywacje do uczenia się: uczy się dla wiedzy – aby poznać, uczy się dla umiejętności – aby działać, uczy się dla własnego rozwoju i doskonalenia – aby być, uczy się dla zrozumienia, współdziałania i współpracy – aby żyć wspólnie. Według prelegenta – doświadczonego edukatora – tym, co motywuje do edukacji, to również zauważalne rozwarstwienie wiedzy pomiędzy tymi, którzy chcą ją pogłębiać i tymi, którzy jej nie potrzebują zwiększać.

W drugim wystąpieniu Magdalena Karowska-Koperwas opowiedziała o Programie „Kadry Kultury” realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury jako submarka instytucji. Program stara się sieciować i wspierać budowanie osobistych relacji ludzi kultury na dwóch płaszczyznach: osobistej i zaufania międzyinstytucjonalnego.

Trzecie wystąpienie w ramach tego panelu zaprezentowała Ewa Rosik-Ogłaza z firmy CERTES Sp. z o.o., która opowiedziała o sensie prowadzenia promocji działań edukacyjnych. W promocji działań edukacyjnych mocną stroną jej firmy jest trwałe nastawienie na angażowanie uczestników przed i po szkoleniach w celu zwiększania efektów szkolenia, a następnie wdrażania wiedzy nabytej. Prelegentka przedstawiła również osiągnięcia swojej firmy w dostarczaniu różnorodnych szkoleń wykorzystując Bazę Usług Rozwojowych.

Ostatnią odsłoną III Forum Edukacji Dorosłych był panel dyskusyjny moderowany przez Ambasadorkę EPALE – Monikę Hausman-Pniewską. Do dyskusji na temat budowania relacji z uczącym się, zostali zaproszeni Barbara Szymańska (psycholog, doradca zawodowy), Ewa Smuk-Stratenwerth (antropolog, ekspert ds. uniwersytetów ludowych) i Sebastian Cieślak (HR-owiec w korporacjach). W rozmowie można było usłyszeć o inspirujących doświadczeniach panelistów związanych z ich pracą na rzecz rozwoju umiejętności osób dorosłych i procesie uczenia jaki w nich przebiega. W trakcie panelu przedstawiono kim są uczący się dorośli oraz w jaki sposób edukatorzy osób dorosłych mogą zbudować z nimi trwałą relacją motywując ich do uczenia się. Otóż, w uczeniu dorosłych edukatorzy powinni w pierwszej kolejności mieć na uwadze osobę, którą uczą, na jej indywidualność i jej potrzeby rozwoju. Ważną rolę wśród cech edukatora wtedy odgrywa empatia i akceptowanie drugiego człowieka, a także nie do przecenienia cecha edukatora jaką jest poczucie humoru, ponieważ to buduje jakość uczenia się i wspiera rozwój indywidualnych możliwości dla uczących się. Paneliści przedstawili opinię, że dobre relacje z uczącym się edukator po prostu czuje; obserwując i wsłuchując się w możliwości uczących się, dzięki budowaniu zaufania i wspólnej realizacji celów edukacyjnych. Panel został podsumowany poglądem, że dobre relacje z uczącym się dorosłym można poznać po tym, gdy dorosły usamodzielnia się i wówczas już nie potrzebuje edukatora, ale któremu jest wdzięczy za jego pracę.

UCZ SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Dużym powodzeniem cieszyły się również stoiska edukacyjne. Uczestnicy Forum mogli skorzystać z profesjonalnej konsultacji dietetycznej (Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ), uzyskać porady dotyczące praw konsumenta, dowiedzieć się, jak przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania kredytowego, rozwiązać zadania z zakresu budżetu domowego oraz poznać ofertę szkoleniową Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, otrzymać najnowsze materiały edukacyjne i profilaktyczne Centrum Profilaktyki Społecznej dotyczące zachowań ryzykownych oraz uzależnień behawioralnych i chemicznych oraz przetestować niezwykłe i te bardziej codzienne pomoce edukacyjne w pracy trenera (Gażety Trenera).

/en/file/uz1b3747jpg-0uz1b3747.jpg

WARSZTATY EPALE

W tym roku chcieliśmy w sposób szczególny podziękować i podkreślić zaangażowanie szczególnie aktywnych użytkowników Platformy, dla których przygotowaliśmy warsztaty specjalne – z pewnością, ta nowa tradycja będzie kontynuowana w kolejnych latach.

/en/file/uz1b4832jpguz1b4832.jpg

Szczegóły tu: /pl/content/warsztaty-specjalne-epale

JUŻ ZA ROK!

Zachęcamy Państwa zarówno aktywnego współtworzenia EPALE – publikowania, komentowania, dyskutowania, ale również do zgłaszania zagadnień, problemów, które Was interesują, do dialogu z nami na temat Waszych oczekiwań i potrzeb – zorganizujemy dla Was warsztaty, seminaria czy webinaria na wskazane tematy. Już dziś zapraszamy do współtworzenia przyszłorocznego Forum Edukacji Dorosłych – to wydarzenie organizowana dla Was, więc powiedzcie nam o czym chcielibyście posłuchać.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

PREZENTACJE DO POBRANIA

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email