chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Electronic Platform for Adult Learning in Europe

 
 

Resource

Metodes sabiedrības iesaistīšanai un līdzdalības veicināšanai

Language: LV

Posted by Gunta Kalmane

Lai saliedētu vietējo kopienu un mazinātu plaisu starp pašvaldības institūcijām un sabiedrību, ir svarīgi lēmumu pieņemšanas procesā iesaistīt iedzīvotājus. Pastāv vairākas metodes, kā veicināt sabiedrības līdzdalību. Tieši tāpēc Gulbenes novada pašvaldība kopā ar pārtneriem no Francijas, Grieķijas, Itālijas, Polijas un Rumānijas realizēja projektu Be:In (Iekļaujošā līdzdalība) (Nr. 2016-1-FR01-KA204-024219), kura mērķis ir pieredzes un labās prakses apmaiņa starp pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām dažādu sabiedrības līdzdalības veicināšanas metožu apgūšanai.

Divu gadu laikā ir notikušas 4 studiju vizītes, kurās partneri dalījās ar labās prakses piemēriem sabiedrības iesaistīšanā un lēmumu pieņemšanā. Idejas un līdzdalības veicinašanas pieredzes apkopotas šajā materiālā.

Resource Author(s): 
Gulbenes novada pašvaldība
Comune di Silvi /Silvi pašvaldība (Itālija)
Istiea – aedipsos pašvaldība (Grieķija)
Saillans pašvaldība (Francija)
Biedrība “Towarzystwo Urbanistow Polskich” (Polija)
Timisoara starpkultūru institūts (Rumānija)
Publication Date:
Friday, 31 August, 2018
Language of the document:
Type of resource: 
Open Educational Resources
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 2 of 2
  • Mārtiņš Šteins's picture
    Izskatot materiālu "Metodes sabiedrības iesaistīšanai un līdzdalības veicināšanai", vēlos pateikt lielu paldies par autoru ieguldījumu sabiedrības izglītošanā un izpratnes veicināšanā. Vēlos nedaudz dalīties pieredzē un atziņās par līdzdalības jomu no NVO sektora. 
    No analizējot datus, gan no pieredzes nevalstiskajā sektorā varu secināt, ka regulāra līdzdalības aktivitāte Latvijā nav izteikti augsta. Līdzdalības veicināšanai un attīstīšanai trūkst resursu. Līdzdalības veicināšanā lielu lomu spēlē valsts, jo viena no nozīmīgām līdzdalības formām ir iesaistīšanās publiskās diskusijās, iesaistīšanās valsts pārvaldē, atzinumu sniegšana un citas, kuras iedzīvotāji, NVO sektors izmanto. Bet nereti Valsts puse nav visai atvērta kvalitatīvam līdzdalības procesam. Latvijas ziņojums par pilsoniskās sabiedrības ilgtspējīgu attīstību 2017.gadā liecina, ka NVO ilgtspēja 2017. gadā nedaudz pasliktinājusies, tiek novērota arvien biežāka valsts ierēdņu negatīva attieksme pret NVO iesaisti pilsoniskās līdzdalības procesā, ir bijuši gadījumi, kad valsts iestādes nevēlas organizēt atklātu un pārredzamu līdzdalības procesu. 
    Var secināt, ka līdzdalības metodes ir, bet kvalitatīvs izpildījums reizēm izpaliek. Tāpēc Latvijai būtu vairāk jāveicina līdzdalības metožu pielietošana praktiski no skolas vecuma līdz senioru vecumam visos valsts pārvaldes līmeņos. 
  • Ināra Upeniece's picture
    "Kafija ar politiķi"- ļoti vērtīga, uz rezultātu vērsta metode. Plašsaziņas līdzekļos jau lasām par šīs metodes variācijām: "Kafija ar pētnieku", "Saldējums ar deputātu", "Burgers ar zinātnieku"... Veicama interesantā veidā, pielāgojama auditorijai, vietai, laikam, rezultāts, vismaz konceptuālā līmenī, sasniedzams...Un vienmēr - "garšīga"