chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Electronic Platform for Adult Learning in Europe

 
 

Blog

Minu õppija ongi eriline õppija!

13/06/2018
by Veronika Tuul
Language: ET

/en/file/piltmittekonverentspngpilt_mittekonverents.png

pilt_mittekonverents.png

Mittekonverentsil arutelu „Psüühikahäirega ja/või erivajadustega osaleja koolitusel“ käigus hoiti fookuses küsimusi, mida peab koolitaja teadma ja tegema, kui tema koolitusel osaleb psüühikahäirega või erivajadusega õppija; millised on praktilised sammud, et koolitused oleksid ligipääsetavamad ning millele tähelepanu pöörata, kui koolitusele on oodata erivajadusega ja/või psüühikahäirega õppijat. Arutelu viidi läbi kahes osas, mis võimaldas uutel osalejatel liituda aruteluga kaasa tuues uusi vaatenurki ja arusaamu.

Ekspertidena panustasid arutelusse Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht ja Moreno Keskuse psühhoterapeut ja koolitaja Andres Sild. 

Kahe pooleteisttunnise arutelusessiooni läbivateks teemadeks olid erinevad erivajaduste liigid, psüühikahäirete äratundmine koolitussituatsioonis, koolitaja teadmised selles valdkonnas. Arutelus osalejad käsitlesid teemat kogemusekeskselt, mis võimaldas jagada erinevaid lugusid, mis täiskasvanute koolitajatel on ette tulnud koolitussituatsioonis nii erivajadusega kui ka psüühikahäirega õppijatega kokku puutudes. Läbi juhtumite kirjeldamiste koos ekspertide nõuannetega konstrueeriti praktilised nõuanded, mida järgnevalt kokku võtan. 

  1. Koolitusel peavad kõik osalejad tundma ennast oodatuna ja turvaliselt.
  2. Erivajadus ja psüühikahäire on teemaks ainult siis koolituse planeerimisel ja läbiviimisel, kui koolitaja peab tegema eritegevusi koolituse jaoks.
  3. Koolitaja peab tagama kõikide osalejate väärikuse. See eeldab koolitaja poolt teadlikkust ja paindlikkust ja kohanduda.
  4. Eeltööd ei ole kunagi liiga palju. Erivajadusega õppija või psüühikahäirega õppija puhul on parimaks infoallikas õppija ise.
  5. Oluline on meeles hoida, et fookuses on inimene ja tema õppimine mitte erivajadus või psüühikahäire.

Anneli Habicht jagas arutelus osalejatele praktilisi nõuandeid, mida on oluline järgida koolituse planeerimisel ja õppe- ja hindamismeetodite valimisel, kui koolitusele on oodata erivajadustega õppija. Juhendid on leitavad projekti “Be inclusive - adult education for all” eestikeelsetelt alamlehtedelt: 

Anneli Habicht on ka EPALE keskkonnas avaldanud mitmed blogipostitused, mis keskenduvad justnimelt soovitustele, kui meie koolitusel osaleb erivajadusega õppija:  

Andres Sild jagas mittekonverentsil arutelus osalejatega Psüühika- ja käitumishäirete klassifikatsiooni, mis võimaldab mõista psüühikahäire variatiivsust ja enimlevinud häireid ka ära tunda. 

Paralleelselt füüsilises ruumis toimunud aruteluga toimus mittekonverentsil ka teemakohane veebiarutelu. Praktilistest soovitustest jäi ka veebiarutelus kõlama ettevalmistuse olulisus, ligipääsetavus ning iga osaleja õigus õppimisele ja väärikus õppimisprotsessis.

Kokkuvõtvalt tahan rõhutada, et iga õppija on eriline, kuid erivajadusega või psüühikahäirega õppija meie koolitustel tähendab veelgi hoolikamat ettevalmistamist ja meetodite läbimõtlemist. Hea kontakt erivajadusega või psüühikahäirega õppijaga eeldab koolitaja panustamist, kuid tähendab planeeritud tegevuste elluviimist ja õpieesmärkide saavutamist kõikide õppijate jaoks. 

 

Autor: Veronika Tuul on õppedisainer ja täiskasvanute koolitaja. Omab täiskasvanukoolitaja tase 7 kutset. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn