European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Celoživotní vzdělávání mi dává svobodu, sebedůvěru a pocit jistoty

Pavel Vítek je spoluzakladatel společnosti Recruitment Factory, HR specialista, lektor.

Profile picture for user JaninaG.
Jana Galová
Community Hero (Gold Member).

Rozhovor s Pavlem Vítkem.

Pavel Vítek je spoluzakladatel společnosti Recruitment Factory, HR specialista, lektor. Zajímá se o dění na poli vědy a techniky, má rád práci s lidmi, baví jej zavádění novinek ze světa AI do praxe.

Pane Vítku, jaký byl Váš profesní vývoj? Co Vás přivedlo k tomu, že jste se stal lektorem v oblasti umělé inteligence a poradcem v náboru, HR?

Mám to štěstí, že jsem mohl vystřídat více různých oborů. Po studiích zaměřených na IT jsem začínal jako analytik pevných služeb pro O2. První větší veletoč mimo mou expertízu byl v roce 2013, kdy jsem nastoupil na oddělení kvality do Tescomy a většinu času působil jako specialista řízení jakosti výroby, abych se po několika letech zase vydal do úplně jiných vod. Se dvěma společníky jsme založili společnost Recruitment Factory, kde kromě samotného náboru řešíme kompletně HR problematiku a máme přesah třeba i do testování zaměstnanců. Byla to tedy opět velká změna, nicméně díky mým skvělým kolegům, ročnímu kurzu od společnosti CE-PA, některým přenositelným zkušenostem ze své dosavadní praxe, mnoha knihám a velmi aktivnímu využívání umělé inteligence jsem se rychle začal cítit i v této oblasti dobře.

Lektorování AI mi pak přišlo jako logický krok. Právě CE-PA totiž chtěla mít ve svém portfoliu i tímto směrem zaměřené kurzy. Já jsem, vzhledem k IT znalostem v kombinaci se zkušenostmi z rolí zaměstnance i majitele firmy, schopný toto téma rozebrat z různých úhlů pohledu, a tak jsme se domluvili na spolupráci.

Jaký vliv mělo celoživotní vzdělávání na Váš profesní rozvoj a jak jej aktivně integrujete do svého každodenního života?

Celoživotní vzdělávání mi dává svobodu, sebedůvěru a pocit jistoty. Díky průběžnému učení se mohu posunout v rámci svého oboru, klidně jej i změnit, nebo třeba jen držet krok se svou talentovanou ženou, abychom stále měli dostatek témat k hovoru.

Několik let jsem především velmi rád četl knihy. Jako mnoho lidí jsem se však dostal do časové pasti a potřeboval volit priority. Přeci jen čtu pomaleji než můj oblíbený filmový robot z dětství, Číslo 5, a tak jsem hledal náhradu. Začal jsem tedy jako doplněk ke svým oblíbeným knihám systematicky využívat AI, například formou sumarizace vzdělávacích videí či vědeckých článků. I když odhlédneme od samotné umělé inteligence, je v dnešní době ohromné množství kvalitních on-line kurzů, na které si většina z nás může najít čas. Jen je zde třeba dobře vybírat. Kvalitní kurz by po vás měl chtít i vypracovat nějaké praktické úkoly a zažít si tak nově nabyté dovednosti. Lidem, kteří vládnou angličtině, doporučuji třeba kurzy v tomto jazyce na coursera.org. Zde si můžete udělat certifikát od společností jako Google, IBM a mnoha dalších.

Co Vás nejvíce přitahuje na tématu umělé inteligence a jak vnímáte její roli v pracovním životě?

Umělá inteligence je s námi již opravdu dlouho. Osobně jsem ji začal vnímat jako mladý ogara, když tehdejší šachová světová jednička Garry Kasparov prohrál s Deep Blue. V dnešní době nás AI obklopuje na každém kroku, aniž si to někdy uvědomujeme. Zmíním třeba jen automatické vysavače Roomba. Fascinuje mě elegance počítačové logiky složené z jedniček a nul. Neuronová síť složená z mnoha vrstev a trénovaná strojovým učením je pak, s prominutím, technologické porno.

Nechci si v tomto rozhovoru hrát na proroka ani filozofa z pohledu větších globálních dopadů. V kontextu jednotlivých zaměstnání se ale určitě mnoho pracovních rolí posune, stejně jako tomu bylo už několikrát dříve vždy s příchodem moderní technologie. Opět to nebude mávnutím proutku, ale za pár let ji budeme aktivně a vědomě používat téměř všude, podobně jako internet. Byla doba, kdy argument proti e-mailu zněl, že je pomalejší a dražší než pošta. Teď budou znít podobné hlasy s ohledem na použitelnost a počáteční investice. Ale zlom přijde. Již nyní vnímám umělou inteligenci jako svou prodlouženou ruku, která mi umožňuje stíhat více věcí, a tím pádem si i užívat osobního života.    

Jaké jsou podle Vás klíčové prvky, které by měly být zahrnuty ve vzdělávání dospělých, aby bylo efektivní a oslovilo různorodou skupinu?

Po zorientování se na tomto trhu si nemyslím, že by zde byl nějaký zásadní problém s nabídkou kurzů s ohledem na kvantitu i kvalitu. Ta jen zrcadlí poptávku a smýšlení společnosti. Trendem je ale určitě rychlost. Viděl jsem již několik výstupů, kde lidé odpovídali, že jim vyhovuje forma tzv. microlearningu. To mi přijde i jako zajímavý prostor pro aplikaci AI. Připravit širokou paletu velmi krátkých vzdělávacích videí je určitě úkol, se kterým si lze technologicky poradit, aniž by člověk musel před kameru. Pár minut denně si zkrátka lidé mohou najít, třeba i jen cestou v městské hromadné dopravě. Stejně ale zůstane relevantní a pro mnoho lidí i preferovanou volbou klasické školení. Soustředit se jen na dané téma, mít možnost se doptávat a ideálně si i vše vyzkoušet je zkrátka fajn.
Co se týče zaujetí, tak lidé slyší na praktičnost a aktuálnost tématu. Trochu mi chybí osvěta v tom smyslu, že praktické využití mají pochopitelně i měkké dovednosti. Kolega se na tyto soft skills zaměřuje a zkušenost je taková, že zájem o školení ve zlínských firmách sice není z největších, ale po samotném kurzu jsou někteří až překvapeni jeho přínosem.

Co byste poradil lektorům, kteří chtějí začlenit umělou inteligenci do své výuky? Existují nějaké konkrétní nástroje nebo aplikace, které mohou začít používat?

Kdybych rozepisoval konkrétní aplikace, tento rozhovor by byl velmi dlouhý a nejspíše i rychle zastaral. Proto pouze podpořím současné klišé a řeknu, ať začnou s libovolným LLM (large language model), klidně notoricky známým ChatGPT. Tento nástroj je dostatečně obecný a pomůže s celou řadou úkonů. Samozřejmě je třeba se jej naučit používat, aby z něj vypadl očekávaný výsledek.

Co se týče samotné lektorské práce, tak nám AI může zjednodušit například celou přípravu na školení. Od brainstormingu svěžích nápadů přes rychlejší procházení a integraci nových zdrojů, tvorbu samotného obsahu včetně vizuálu, až po vymýšlení praktických příkladů či zadání testů/úkolů z daného tématu. Zajímavá je třeba i možnost svěřit AI roli ďáblova advokáta.

V zásadě ale doporučuji nesnažit se hned vše na sílu automatizovat. Pro začátek si vyberte ten blok práce, který vám bere nejvíce času nebo vás nejméně baví. Tam si najděte vhodného pomocníka a naučte se z něj vydolovat maximum.

Jak umělá inteligence ovlivňuje oblast rozvoje lidských zdrojů a personálního řízení? Můžete uvést nějaký příklad inovativního využití AI v HR?

Zajímavé možnosti jsou samozřejmě ve všech oblastech HR, je toho na celé školení. Základní body jsou podobné jako ve všech dalších oblastech, tedy úspora času a peněz. Každý personalista může být díky AI velmi jednoduše nejen datový pracovník, ale de facto datový analytik. Manažeři HR tak mohou mít k ruce lepší argumenty na podporu svých rozhodnutí a jejich odprezentování. Co se týče úspory času, tak si můžete pomoct u jakéhokoli obsahu, který HR oddělení produkuje. Od tvorby recruitment strategie, různých KPI, přes psaní inzerátů, generování grafiky pro různé typy materiálů, automatizaci všech typů e-mailů, vyhledávání kandidátů, přípravy na pohovor až třeba po videa pro kvalitnější onboarding.  

Jako zajímavý mi přišel třeba koncept peoplegpt, kde chatujete nad LinkedIn profily jednotlivých kandidátů, což vám umožní velmi rychlé a efektivní filtrování a nejste omezení přednastavenými možnostmi.

Třešničkou na dortu jsou pak náborová videa. V době, kdy lidé mají problém číst klasické dlouhé inzeráty, je to stále více používaná varianta. Představte si, že jen napíšete text a avatar vypadající jako vy s vaším hlasem jej odprezentuje. Jaká je úspora času, když nemusím točit na více pokusů, řešit střih videa a další související starosti třeba jen s tím, že se někdo před kamerou cítí nekomfortně? Samozřejmě je to komplikovanější (tedy zatím drahá) záležitost, ale brzy se stane standardem.

Jak odpočíváte a co Vás nejvíce těší v životě?

Jistá forma relaxace je i ono celoživotní vzdělávání, případně šachy. Vzhledem k povaze mé kariéry však potřebuji především pohyb a ten mi zajišťuje stolní tenis. Pinec hraji na poloamatérské úrovni od útlého mládí a mám za sebou i několik menších, lokálních úspěchů. V lednu jsem se třeba potřetí v řadě stal přeborníkem zlínského okresu. Baví mě i trenérská činnost. Nejvíce mě v životě těší každý nepromarněný den.

Děkuji za rozhovor!

Login (0)

Login or Sign up to join the conversation.