Finančná gramotnosť na Slovensku

Výsledky podobne ako u iných prieskumov na túto tému nie sú priaznivé.
Vypláva z neho napríklad, že:
- tri štvrtiny Slovákov neplánujú financie vo svojej domácnosti,
- takmer polovica Slovákov nemá prehľad o svojich výdavkoch,
- 85% Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu,
- takmer každý desiaty Slovák využíva nebankovky ak sa dostane do mínusu.
„Vo všeobecnosti sa dá povedať, že Slováci majú pomerne zlý prístup k vedeniu vlastného a rodinného rozpočtu. Ten buď úplne absentuje alebo je v rovine približnej. Veľkému množstvu opýtaných chýba finančná rezerva, ktorá je základ pre dennodennú finančnú istotu, nehovoriac o financiách na strednodobé ciele ako sú bývanie, vzdelanie detí a podobne“,. „Prieskum poukázal aj na ďalšie nepríjemné fakty o finančnom správaní Slovákov. Ľudia dlhodobé ciele neplánujú takmer vôbec. Málo z nich sa zaoberá napríklad otázkou životného štandardu na dôchodku, akoby očakávali, že sa o nich postará štát.“
Rodina od nepamäti realizuje aj veľmi konkrétne ekonomické funkcie. V novodobých dejinách k nim prináleží aj „správa“ financií, ktorá reálny život rodín a domácností významným spôsobom určuje. V zásade ide o to, aby domácnosť disponibilné financie so všetkými dlhodobými i aktuálnymi ambíciami a očakávaniami tragicky nelimitovali, ale naopak, aby aj pri rôznom príjme umožňovali dôstojný a kvalitný život.
Základné princípy narábania s financiami platia už dávno. „Napokon ani spomínaný predpoklad nie je produktom modernej doby. V slovenských podmienkach si stačí spomenúť napríklad na rozprávku o Troch grošoch.“
Prieskumy však dlhodobo potvrdzujú, že na pointu rozprávky O troch grošoch väčšina dospelej populácie zabudla alebo sa ňou neriadi. Z neznalosti vyplývajú finančné ťažkosti domácností. Ak nemám prehľad o peniazoch, nemôžem ich mať pod kontrolou. Preto sa pomerne veľkému množstvu domácností stáva, že z výplaty „nevyjdú“ a musia si požičať od príbuzných alebo siahať po úverových produktoch – v lepšom prípade bankových, v horších prípadoch po nebankových pôžičkách, pri ktorých výrazne preplácajú. Dokonca tretina Slovákov nie je schopná ušetriť mesačne nič zo svojich príjmov a každý desiaty opýtaný pravidelne míňa viac ako zarobí.
VYBRANÉ VÝSLEDKY PRIESKUMU: „FINANČNÉ SPRÁVANIE SLOVÁKOV“
- Ako si plánujete financie vo vašej domácnosti?
Tri štvrtiny Slovákov neplánuje financie vo svojej domácnosti.
Len 23 % z nich plánuje financie dlhodobo, čo znamená, že sú pripravení na plnenie krátkodobých cieľov, cez strednodobé ciele až po prípravu na zabezpečenie si dobrého štandardu na dôchodku. Viac ako 70 % Slovákov plánuje len väčšie výdavky alebo rieši otázky financií operatívne, teda ako príde alebo až keď prídu prvé náznaky problémov, čo však už býva zvyčajne neskoro.
- Aký máte vo vašej domácnosti prehľad o jej príjmoch a výdavkoch?
Iba polovica domácností má presný prehľad o vlastných finančných tokoch.
Takmer 50 % Slovákov má len približnú alebo vôbec žiadnu predstavu o tom, koľko mesačne zarobia a akým spôsobom peniaze minú. Tým pádom nemajú nad týmito tokmi ani kontrolu.
Ženy majú v otázkach o výdavkoch v domácnosti o niečo lepší prehľad, než ich polovičky. Dá sa povedať, že so stúpajúcim vekom stúpa aj prehľad o príjmoch a výdavkoch domácnosti. Presný prehľad o výdavkoch majú predovšetkým VŠ vzdelaní ľudia. Výrazne najmenší prehľad majú študenti a paradoxne aj nezamestnaní. Taktiež platí, že čím viac detí v rodine (väčší počet členov domácnosti), tým menší prehľad.
- Stáva sa vo vašej domácnosti, že v priebehu mesiaca miniete viac, než ste mali, a z pravidelného mesačného príjmu vám nezostane na bežné výdavky ?
Skoro každý desiaty Slovák minie mesačne viac ako je jeho príjem.
Viac ako tretine slovenských domácností sa občas stane, že v priebehu mesiaca minú viac, než zarobili. 11% sa takáto situácia stáva pravidelne. Sú to alarmujúce čísla, z ktorých vyplýva, že ľudia svoje finančné toky nesledujú a nemajú o nich prehľad.
Ako ukazuje ďalšia otázka, na preklenutie mínusov v rozpočte využíva polovica Slovákov menej výhodné úverové produkty alebo siahajú na svoje rezervy.
- Ako túto situáciu (prekročenie mesačných výdavkov) riešite?
Takmer každý desiaty (9%) človek zo skupiny tých, ktorých mesačné výdavky pravidelne alebo občas prekročia ich príjmy, siahne po pôžičke od nebankovej inštitúcie. To môže byť brána do „začarovaného kruhu“ dlžôb a stále vyšších splátok.
Až 36% z opýtaných na vykrytie vyšších výdavkov využije prečerpanie účtu (kontokorent), čo v prípade jeho rýchleho nevyrovnania, je jedna z najdrahších foriem bankovej pôžičky.
- Máte vo vašej domácnosti nejakú finančnú rezervu pre nepredvídateľné udalosti?
85 % Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu.
Optimálna finančná rezerva je vo výške 6 mesačných príjmov domácnosti. Taká pomôže preklenúť aj dlhšie kritické situácie, ako výpadok príjmu z dôvodu choroby alebo straty zamestnania bez finančných stresov. V takejto finančnej situácii je však len 15% slovenských domácností. Zvyšok má nedostatočnú rezervu, štvrtina domácností dokonca nemá rezervu žiadnu. V takýchto prípadoch majú akékoľvek, hoci aj menšie zmeny v príjme alebo výdavkoch drastické následky. Stačí dlhšia PN-ka alebo nutná väčšia oprava auta a domácnosť sa dostáva do finančných ťažkostí.
Zdroj: https://www.partnersgroup.sk/dve-tretiny-slovakov-ziju-na-hranici-financneho-kolapsu-domacnosti