European Commission logo
Create an account
Blog
Blog

Uniwersytet Sukcesu – szansa na sukces w cyfrowym świecie

W ramach „Uniwersytetu Sukcesu” młode kobiety rozwijają kompetencje cyfrowe i społeczne. Jak wygląda ten program okiem wolontariuszki?

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Wydaje się, że technologie cyfrowe to naturalne środowisko młodych ludzi. Nie muszą oni gonić za zmieniającymi się w błyskawicznym tempie narzędziami, bo swobodnie i naturalnie się nimi posługują jako „cyfrowi tubylcy”.

Co jednak, jeśli młody dorosły nie miał szczęścia lub warunków, żeby korzystać, uczyć się i płynąć z prądem cyfrowej rewolucji? Co jeśli dorasta w środowisku, które nie pozwala mu poszerzać umiejętności?

Takim osobom pomaga Fundacja Digital University. Właśnie dołączyłam jako wolontariuszka do jednego z programów Fundacji.

„Uniwersytet Sukcesu”  - to program edukacyjny skierowany do młodych kobiet, które poszukują swojej drogi zawodowej lub wchodzą na rynek pracy. Od 2019 roku już 220 uczestniczek skorzystało z programu, w tym roku dołączyło kolejne 80.

Na pomoc mogą liczyć podopieczne opuszczające domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej lub osobistej. W tym roku do programu zaproszono również kobiety, pochodzące z zaatakowanych terenów w Ukrainie.  

Uczestniczki „Uniwersytetu Sukcesu” otrzymują roczne wsparcie, które daje im realne szanse na rozwój kompetencji cyfrowych i społecznych, zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych i wytyczenie pod okiem Mentorów ambitnych celów na przyszłość.

Wiedza, umiejętności, nawyki

To co mnie urzekło w programie, to jego kompleksowe przygotowanie. Uczestniczki mogą nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, umiejętności, ale mają czas na wypracowanie nowych nawyków, zmianę ograniczających przekonań, a w konsekwencji wypracowanie postawy otwartości na wyzwania technologiczne, samodzielności, uczenia się i osiąganiu celów.

Same uczestniczki zakończonych już edycji mówią o swoim udziale tak:

„Odkryłam swój potencjał, umocniłam się w przekonaniu, że mam prawo spełniać swoje marzenia. Że nie muszę się oglądać na nikogo z zewnątrz, bo ta siła jest we mnie”.

"Udział w Uniwersytecie Sukcesu był dla mnie możliwością rozwoju, szansą na poszerzenie horyzontów mojej wiedzy. Umożliwiło mi to uzyskanie cennego doświadczenia, co zwiększyło szanse zatrudnienia w przyszłości. To właśnie jest moja motywacja – lepsza przyszłość".

Więcej wypowiedzi w formie filmików nagranych przez uczestniczki można znaleźć na stronie: https://uniwersytetsukcesu.com/nasze-uczestniczki/

Na co mogą liczyć uczestniczki?

„Uniwersytet Sukcesu” to roczny program podzielony na kilka etapów. Na każdym z nich młode kobiety otrzymują dostęp do wiedzy i opiekę ekspertów.

 • Etap 1: motywacja, samopoznanie i relacjeUczestniczki spotykają się na tygodniowym „bootcampie” w 4 miastach. Program tej części obejmuje:
  • warsztaty rozwojowe
  • warsztaty z zakresu prawa (m.in. zakładanie działalności gospodarczej, prawa autorskie, ochrona wizerunku, nieuczciwa konkurencja)  
  • badanie kompetencji przy wsparciu narzędzia Lumina Spark, które pomaga odkryć i nazwać cechy, talenty, kompetencje
  • indywidualne wsparcie Doradcy HR (CV, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej)
  • warsztat motywacyjny poprowadzony przez Iwonę Guzowską
  • sesję zdjęciową do CV
  • kolację networkingową z wolontariuszami: Doradcami HR i Mentorami
 • Etap 2: Rozwój kompetencji cyfrowych

Uczestniczki mogą wybrać kurs przygotowujący do zawodu digital marketerki lub programistki (m.in. Frontend Developer, Java Developer, Wordpress + Social Media).

Jednocześnie otrzymują opiekę Mentora – specjalisty z doświadczeniem w branży technologicznej, który pomaga utrzymać motywację, wyznaczyć cele, poznać tę branżę.

 • Etap 3 – doświadczenie zawodowe

Uczestniczki mogą aplikować na staż zawodowy do jednego z partnerów programu – pracodawcy w branży technologicznej, IT.

Fundacja, sponsorzy, wolontariusze

Sukces programu w dużej mierze opiera się na pracy wolontariuszy: Mentorów i Doradców HR oraz sponsorów oferujących staże.

Moja rola, to rola Doradcy HR. Poznałam już swoją podopieczną i mamy plan pracy na najbliższe tygodnie: przygotowanie profesjonalnego CV, przegląd ogłoszeń i rynku pracy, symulacja rozmowy rekrutacyjnej.

W uroczystej kolacji, której głównym celem jest nawiązanie kontaktów zawodowych uczestniczek z rekruterami i ekspertami w branży IT uczestniczyli Doradcy, Mentorzy, przedstawiciele sponsorów i pracodawców oferujących staże. Młode kobiety, uczestniczki programu przygotowały krótkie autoprezentacje i znalazły odwagę, aby w tak szerokim gronie opowiedzieć o sobie, o swoich planach, marzeniach, ambicjach.

Uniwersytet Sukcesu. Kolacja networkingowa we Wrocławiu.
Uniwersytet Sukcesu. Spotkanie Uczestniczek z Mentorami i Doradcami we Wrocławiu.jpg.

Uniwersytet Sukcesu #UniwersytetSukcesu organizowany przez Digital University.

„Uniwersytet Sukcesu” – raczej „Szansa na sukces” niż „Projekt Lady”

Jeśli masz negatywne skojarzenia z programem telewizyjnym „Projekt Lady”, to warto je odrzucić. W Uniwersytecie Sukcesu, nikt nie epatuje trudnymi historiami z życia uczestniczek. Same mówią o swojej sytuacji tyle, ile chcą. Nikt ich nie ocenia, ani nie odsyła z programu, jeśli nie spełniają oczekiwań.

Jako doradczyni zawodowa, tutorką, mentorka, spotykam wielu młodych ludzi, którzy zastanawiają się czy warto podjąć studia, czy wyższe wykształcenie gwarantuje sukces?

Mam pełne przekonanie, że „Uniwersytet Sukcesu” to ogromna szansa, także dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą ukończyć studiów.

W tym roku rekrutacja jest już zamknięta. Jednak już dziś możesz pokazać młodej kobiecie, której program mógłby pomóc, stronę: https://uniwersytetsukcesu.com/

Warto sprawdzać, w 2023 roku pojawi się ogłoszenie o kolejnym naborze.


Barbara Habrych – pedagożka, ekspertka HR, trenerka biznesu i edukacji. Specjalizuje się w tematyce rekrutacji i rynku pracy, procesów HR, uczenia się dorosłych, tutoringu  i rozwijania kompetencji przyszłości. Ambasadorka EPALE.


Interesujesz się programami rozwojowymi pracowników, doskonaleniem kadry i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 


Zobacz także:

Czy (i jak) lider może budować poczucie własnej wartości pracownika?

Tutoring rodzinny, jako forma wspierania rozwoju dorosłych i dzieci

Tutor w procesie rozwoju

Kiedy szkolenie to za mało, czyli jak projektować programy rozwojowe dla pracowników?

Eudaimonia machine, czyli biuro idealne

Login (2)

Login or Sign up to join the conversation.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Latest Discussions

Digital Online Learning (DOL) in Lifelong Learning in Bosnia and Herzegovina

Lifelong learning is recognized as an important segment of economic development and the fight against unemployment in most relevant strategic documents in Bosnia and Herzegovina. However, there are no specific policies or strategic documents that foresee a structured approach to digital online learning in the continuous professional development of teachers as well as in adult education.

More