chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Odwaga lidera, odwaga edukatora

06/12/2020
by Barbara Habrych
Language: PL
ok. 4 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!

Z życia firmy

Kilka dni temu w jednej z firm, w której w czasie pandemii część pracowników pracuje zdalnie z domu, dyrektor wysłał do pracowników wiadomość. Przypominał, że czas pracy to 8 godzin, a kodeks pracy gwarantuje tylko 15 minut przerwy śniadaniowej. Wiadomość kończyła się prośbą o przestrzeganie tych przepisów.

 

Z życia szkoły

Kształcenie na odległość daje zupełnie nowe możliwości szkole i nauczycielom. Mogą spróbować wykorzystywać na lekcjach aplikacje do tworzenia ciekawych prezentacji, grafik, pokoje zagadek, filmy, quizy, gry, webquesty i wiele innych. Jednak zdecydowanie częściej szukają i wykorzystują aplikacje do tworzenia testów wiedzy. Najlepiej takich, które mają uniemożliwiają  korzystanie z zasobów internetu podczas wypełniania testu przez ucznia.

 

Zarówno w świecie biznesu, jak i edukacji, mimo błyskawicznie zmieniających się warunków, w wielu instytucjach kontrola i nadzór są nadal podstawą działania.

Jednak stare narzędzia i stare sposoby działania nie sprawdzą się w nowej rzeczywistości. Co mogę zrobić, jeśli nie mam już możliwości szczegółowo kontrolować moich pracowników, moich studentów, uczniów?

Sytuacja tak bardzo się zmieniła, że czas zacząć pracować nad zmianą swojego nastawienia i przekonań.

Wymaga to jednak autorefleksji i … odwagi. To właśnie rozwijanie ODWAGI proponuje Brene Brown w swojej książce „Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera”[1].

Chociaż książka powstała przed wybuchem pandemii koronawirusa, to właśnie teraz, w grudniu 2020, kiedy czas podsumować ten trudny rok, warto po nią sięgnąć. Przed nami wiele wyzwań związanych ze zmianami, kryzysem. Możemy go postrzegać jako zagrożenie, ale możemy zastanowić się czy niesie jakiekolwiek szanse?

Uważam, że wskazówki, które daje Brene Brown są uniwersalne dla liderów, jak i dla edukatorów, mentorów, tutorów, nauczycieli. Dlaczego?

Wynika to wprost z definicji: Kim jest „odważny lider”? Co robi?

 1. Bierze odpowiedzialność za poszukiwanie i rozwijanie potencjału ludzi.
 2. Wykazuje się ciekawością, zadaje właściwe pytania i nie udaje, że zna wszystkie odpowiedzi.
 3. Wie, że dzieląc się władzą, zyskuje więcej.
 4. Nie unika trudnych rozmów i tematów, a kiedy trzeba wykazuje się wrażliwością.

Natomiast tytułowe cztery kompetencje, które powinien rozwijać u siebie odważny lider to: wiarygodność w działaniu, uwalnianie potencjału, umiejętność prowadzenia trudnych rozmów i budowanie zaufania.

Brene Brown wskazuje także na zachowania, błędy, które utrudniają sprawne funkcjonowanie organizacji. Z moich obserwacji wynika, że te same błędy nie służą edukacji:

 • unikanie rozmów o trudnych sytuacjach i udzielania informacji zwrotnych,
 • mała otwartość na podejmowanie rozsądnego ryzyka i wdrażania innowacji, w obawie przed krytyką i ośmieszeniem,
 • wzbudzanie poczucia winy i wstydu zamiast budowania odpowiedzialności za zdobywanie wiedzy,
 • pospieszne wdrażanie półśrodków w przypadku błędów, trudności, zamiast skupienia na rozpoznaniu problemu i możliwych rozwiązaniach,
 • wartości obecne tylko na plakatach, a nie w rozmowach i zachowaniach,
 • oczekiwanie perfekcji, zamiast rozwoju i pogłębiania wiedzy.

Jako remedium na te błędy Brene Brown proponuje model BRAVING. To wskazówki, co należy rozwijać budując kulturę odwagi i stając się odważnym liderem:

  

  

„Katalog BRAVING powstał w założeniu jako narzędzie wspierające tworzenie czasu, przestrzeni i zachęt do prowadzenia produktywnych i pragmatycznie ukierunkowanych rozmów o zaufaniu. To narzędzie do zmagań, przewodnik i punkt odniesienia w jednym”.[2]

Autorka proponuje zacząć od wzmacniania zaufania do samego siebie, które najczęściej tracimy doświadczając porażki, trudności czy kryzysu.

Można wykonać następujące ćwiczenie: pomyśl o sytuacji, w której doznałeś rozczarowania lub podjąłeś niewłaściwą decyzję (wybierz drobiazg, coś co nie będzie przytłaczające) i zadaj sobie pytania:

B: Czy powiedziałem sobie i innym co jest, a co nie jest w porządku? Czy uszanowałem swoje granice?

R: Czy mogłem sam na siebie liczyć?

A: Czy poczuwam się do odpowiedzialności i potrafię przypisać odpowiedzialność innym?

V: Czy zachowałem tajemnice innych dla siebie?

I: Postąpiłem słusznie, czy wybrałem szybszą i łatwiejszą drogę?

N: Czy krytykowałem siebie za to, że potrzebuję pomocy?

G: Czy okazałem sobie zrozumienie?

Brene Brown dzieli się bezpłatnie materiałami, które wspierają pracę nad odwagą.

Masz odwagę spróbować? Zajrzyj tu:

https://brenebrown.com/downloads/

https://daretolead.brenebrown.com/workbook-art-pics-glossary/


Barbara Habrych – pedagożka, ekspertka HR, trenerka biznesu i edukacji. Specjalizuje się w tematyce rekrutacji i rynku pracy, procesów HR, uczenia się dorosłych, tutoringu  i rozwijania kompetencji przyszłości. Ambasadorka EPALE.

        

Jesteś zainteresowany rozwojem pracowników i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat

          

Zobacz także:

Rozwój, relacja, mistrz - najważniejsze doświadczenia edukacyjne studentów

Teoria inteligencji wielorakich, a praktyka uczenia się

Praca zdalna: introwertyzm to zaleta?

Jak wspierać zaangażowanie i efektywność w pracy? Podpowiedź od Arystotelesa, Google, Gallupa i psychologii pozytywnej.

    


Źródła:

[1] B. Brown, Odwaga w przywództwie, MT Biznes, 2019

[2] Tamże, s. 302

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 1 of 1
 • Monika Sulik's picture
  Droga Barbaro, najpiękniej dziękuję Ci za ten tekst !! Odwaga jest dla mnie wyjątkowo ważną "kategorią " i napisałam nawet tekt o "lekcji odwagi w kontekście sytuacji granicznych". W dzisiejszej rzeczywstości odwaga nabiera zupełnie innego znaczenia i trzeba koniecznnie o tym pisać i mówić. Dziękuję za Twoja perspektywę.