chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Resource

Jak digitální svět ovlivňuje naši emoční inteligenci?

Language: CS

Posted by Tomáš Langer

Hrozí, že nás v práci kompletně nahradí stroje? Jaké je propojení techniky, obrazovek a sociálních sítí s našim světem emocí a jak ovlivňuje naše chování? Je pro nás digitální svět přítěží nebo ulehčením? A na jaké změny bude potřeba se připravit?

 

Lidstvo prožilo několik průmyslových revolucí, které jej posunuly vpřed. Tou poslední, digitální, si v současné době stále procházíme. Dochází k digitalizaci služeb, automatizaci výroby a změn na trhu práce. Technika, obrazovky a sítě jsou nedílnou součástí našich každodenních životů. Z termínu umělé inteligence se pomalu, ale jistě stal termín umělé intuice. Přístroje nám nejen ulehčují práci a šetří náš čas. Člověk si tento svět vytvořil, aby byl jeho život lepší a pohodlnější. Stroje a digitalizace nepřišly z vesmíru, vymyslel a naprogramoval je člověk a člověk je tím, kdo je ovládá.

Práce s moderní technikou, ať už v zaměstnání či mimo něj, vyžaduje nejen odborné znalosti, ale také lidské dovednosti v oblasti chování, které jsou známé jako interpersonální dovednosti. Můžeme mít výborně připravené specialisty nebo manažery, kteří jsou špičkami ve svém oboru na technických pozicích, ale pokud nebudou umět pozorně naslouchat a správně komunikovat s lidmi v týmu, může to mít za následek neúspěch daného projektu a selhání projektového manažera. Proto je potřeba společně s technickými znalostmi rozvíjet i oblast „emoční inteligence“. Co se pod tímto termínem skrývá?

Do této oblasti spadá několik schopností, pilířů, se kterými bude v digitální době dobré dále pracovat.

Jedná se o schopnost mít zdravé sebeuvědomění, ve společnosti více známé jako sebevědomí. Člověk se zdravým sebevědomím, zná své silné a také své slabé stránky. Má zdravou schopnost empatie, tedy vcítění se do svých pocitů, včetně pochopení pocitů druhého a celého týmu či společnosti. Dobře pochopit nejen sám sebe a svou situaci, a s tímto pochopením pak s respektem a ohledem přistupovat k jednání s druhou stranou.

Další ze souboru je asertivita, tedy schopnost vyjádřit svůj pocit, stanovisko nebo zájem, respektovat své hranice a svobody, včetně hranic a svobod druhého. Součástí zdravé asertivity je i schopnost čelit manipulaci, včetně schopnosti efektivní komunikace a vyjádření svých aktuálních pocitů.

V digitálním světě je také dobré pěstovat schopnost být offline, říct ne práci, která je díky digitalizaci s námi dvacet čtyři hodin denně.

Tyto osobnostní pilíře pak pomohou v rozvoji jednoho z nejdůležitějších faktorů transformace – rozvoje kritického myšlení. Toto bude nezbytné pro práci v digitálním světě.

Svět, ve kterém jsou informace snadno dostupné, klade vyšší nároky na schopnosti kritického myšlení. Schopnost zaujmout odstup a připustit jiný úhel pohledu, vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností, ať už vlastních nebo získaných.

K tomu, společně s digitalizací a zvýšeným počtem strojů na pracovištích, bude potřebné rozvíjení dalších schopností jako flexibilita, aktivita, schopnost rychle se učit a reagovat na změny.  

V oblasti vedení týmů a managementu bude, více než kdy jindy, důležitější schopnost každého jednoho aktivně pracovat v týmu. Pro lídry zase schopnost tým opravdu vést efektivně a s cílem podporovat a rozvíjet individuality moderními metodami, společně se schopností učit se novým věcem.

 

Celý článek si můžete přečíst na https://www.hrnews.cz/lidske-zdroje/rizeni-id-2698710/jak-digitalni-svet...

Resource Author(s): 
Kateřina Bocková
HR News
Publication Date:
Monday, 26 October, 2020
Language of the document:
Type of resource: 
Articles
Country:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email