chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Resource

Erasmus Days Conference

Language: PL

Posted by Renata Jasińska

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu dziedzinach życia mieszkańców Lubska i okolicznych miejscowości. Przez obostrzenia związane z zachowaniem bezpieczeństwa swoje działania musiał zreorganizować także Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubsku. Pomimo, że część zajęć odbywała się zdalnie, aktywność naszych Seniorów wcale nie zmalała. Dzięki ich ogromnej kreatywności i dynamice działań nowy rok akademicki 2020/2021 mogliśmy rozpocząć w niezwykły sposób.  15 października 2020 roku Studenci UTW zorganizowali konferencję wpisującą się w inicjatywę o światowym zasięgu. Erasmus Days - bo o niej mowa - to organizowana od 4 lat inicjatywa, której celem jest upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Tegoroczne obchody trwały przez 3 dni, od 15 do 17 października 2020 r. Spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których można było posłuchać lub samemu opowiedzieć o efektach projektów Erasmus+ zostały zorganizowane na terenie całego świata, w tym również w Lubsku. Mając na uwadze dobro i zdrowie zarówno Studentów jak i zaproszonych na konferencję Gości, organizatorzy konferencji postanowili przenieść spotkanie do sieci internetowej.

 

 Konferencję uroczyście rozpoczęła Prezes UTW, Pani Zofia Głogowska, inaugurując tym samym nowy rok akademicki 2020/2021. W swoim wystąpieniu Pani Prezes potwierdziła, że pomimo wszelkich ograniczeń, zajęcia prowadzone na uniwersytecie będą odbywały się zgodnie z planem pracy i założeniami statutowymi Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubsku. Jest to równoznaczne z tym, że nie zwalniamy tempa, a nasze działania nadal będą służyły naszym Studentom. Druga część konferencji poświęcona była informacjom związanym z działalnością UTW w obszarze projektów realizowanych w ramach Erasmus +. W tej sekcji głos zabrała Koordynator Projektu, Pani Renata Jasińska, przedstawiając założenia i korzyści wynikające z aplikowania o projekty w Agencji Narodowej. Pani Jasińska podkreśliła również istotę wkładu naszych Seniorów w realizację działań projektowych: „Twórczość i kreatywność naszych Seniorów przerosła wszelkie oczekiwania. Jesteśmy pod wrażeniem aktywności Studentów, ich zapału do pracy i przede wszystkim tego jak dzielnie pokonują wszystkie bariery, jakie stawia przed nimi życie w zinformatyzowanym świecie”. Dalsza część spotkania poświęcona była omówieniu szczegółów i postępów związanych z realizacją projektów, w których Beneficjentem lub Partnerem jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubsku. Asystent Koordynatora, Pani Joanna Woźniak, przedstawiła w tej części prezentację poświęconą projektom IDEMASAP 50+. SAFER 55+ oraz HEALTHY 50+.  Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna technologia, naszą konferencję uświetnili swoją obecnością Partnerzy ze Słowacji, Portugalii, Czech oraz Rumunii. Opowiedzieli o swoim wkładzie w realizację zadań projektowych oraz o doświadczeniach, jakie z tego płyną. Podsumowując swoje wystąpienia, nasi Goście przedstawili największe korzyści płynące z partycypowania w projektach Erasmus +.

W trzeciej, ostatniej części konferencji głos zabrali Przedstawiciele Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pani Bożena Róg, Pani Maria Majorczyk i Pan Jan Rotkis. To właśnie te wystąpienia były najwartościowszą częścią całego spotkania. Rozwój naszych Studentów  jest najlepszą miarą powodzenia realizacji działań projektowych, zatem poszczególne wypowiedzi pokazały nam, jak na przestrzeni lat nasi Studenci doskonalili swoje umiejętności, pogłębiali wiedzę i przełamywali własne bariery utrzymując tym samym zaangażowanie w życiu społecznym. 

Studenci UTW w Lubsku są doskonałym przykładem na to, że pomimo zakończenia pracy zawodowej można nadal rozwijać się i kształcić. Dojrzały wiek nie jest przeszkodą w poznawaniu świata, nowych kultur, rozwijaniu swoich umiejętności lingwistycznych. Jesteśmy dumni, że nasi seniorzy aktywnie realizują swoje marzenia.

 

Resource Author(s): 
Renata Jasińska, Joanna Woźniak
Publication Date:
Monday, 19 October, 2020
Type of resource: 
Other
Country:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email