chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Newsroom

Uciekaj, nie psuj naszych planów...

29/06/2020
by Angelika Felska
Language: PL

Na razie, mam nadzieję, że chwilowo niemal całym światem rządzi koronowirus, który niszczy lub próbuje zniszczyć najciekawsze plany ludzi. Oczywiście koronowirus jest też w Polsce. Dlatego działalność Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego ostatnio zrobiła się taka cicha, mało zauważalna, wręcz tej działalności trochę niektórym brakuje. Ale spokojnie, o Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym i projekcie "Nauczyciel w Uniwersytecie Ludowym wobec wyzwań współczesnej Europy" (realizowany w ramach projektu Erasmus+ Edukacja Dorosłych), będzie już za chwileczkę, już za momencik bardzo głośno. Mamy taką nadzieję. Nauczyciele Uniwersytetów Ludowych oczywiście też.

Przybliżenie metodyki oraz dydaktyki stosowanej w Uniwersytetach Ludowych oraz doskonalenie programu nauczania dla osób dorosłych o niskim poziomie umiejętności podstawowych to najważniejsza myśl i cel tego projektu. Dzięki wsparciu nauczycieli uda się wypracować lepsze rezultaty nauczania osób dorosłych prezentowanej grupy. Chodzi oczywiście o wsparcie merytoryczne.

Przez promocję działalności Uniwersytetów Ludowych w Polsce, czyli też w województwie zachodniopomorskim powinien wzrosnąć poziom uczestnictwa w kształceniu ustawicznym. To, jak pokazują badania KE jest największym problemem Polaków w zakresie edukacji osób dorosłych.

To już jest w projekcie i zostanie zrealizowane:

  • opracowanie programu nauczania dla osób o niskim poziomie umiejętności podstawowych
  • wydanie przewodnika
  • organizacja kursu pilotażowego dla osób o niskim poziomie umiejętności podstawowych
  • organizacja konferencji naukowej z zakresu metodyki pracy w Uniwersytecie Ludowym i jeden dzień warsztatów dla nauczycieli UL
  • spotkania międzynarodowe partnerów projektu

To wszystko ma przyczynić się do rozpowszechnienia pracy z osobami o niskich umiejętnościach podstawowych. Na przestrzeni lat wywoła to same pozytywne zmiany: poprawi jakość ich życia, spowoduje przyrost wiedzy i umiejętności podstawowych. Jesteśmy pewni, że wzrośnie zainteresowanie UL i dorośli będą częściej czerpać z ich propozycji. Tak jak w Danii i Niemczech, gdzie jest ponad 100 takich placówek.

Chyba warto przypomnieć, co obecnie ma już za sobą Zachodniopomorski UL:

  • spotkanie projektowe u partnera, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy
  • spotkanie szkoleniowe w Danii
  • opracowujemy własny program nauczania dla osób o niskim poziomie umiejętności podstawowych
  • przygotowujemy się do organizacji kursu pilotażowego dla osób o niskim poziomie umiejętności podstawowych, planujemy zacząć to we wrześniu

Zacząłem od koronowirusa i czasy takie, że trudno inaczej zakończyć. Koronowirusie przeszkadzasz nam. Uciekaj na inną planetę. Tam może też nie będziesz się nudził. Tutaj wszyscy chcą, żebyś wyjechał i opuścił nas na zawsze.

Autor: Krzysztof Samociuk 

    

O PROJEKCIE 


O ZACHODNIOPOMORSKIM UNIWERSUYTECIE LUDOWYM 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email