chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Resource

Valjult mõtlemise meetod: vahend eneseregulatsioonioskuse toetamiseks kognitiivsete ja metakognitiivsete õpistrateegiate kaudu

Language: ET

Posted by Kadi Kass

Eesti elukestva õppe strateegia üheks eesmärgiks on võimestada inimesi reageerima tööturul toimuvatele muutustele. Probleemiks peab strateegia vähest koostööd koolide ja tööandjate vahel, mis tingib arvuka ebapiisava kvalifikatsiooniga tööliste siirdumise tööturule. Strateegia kohaselt ei ole rakendunud probleemipõhised ja reaaleluga seotud õppimisviisid ega õppijate erinevate andekuste ja vajaduste märkamine. Õppijad, kes lõpetavad täna kooli, ei vaja enam tööelus toimetulekuks 20. sajandi oskusi, vaid juba uusi, 21. sajandi oskusi, mille sisendi peaks andma nüüdisaegne õpikäsitus.

Eneseregulatsioonioskuse toetamine on nüüdisaegse õpikäsituse väärtuslik alustala ennastjuhtiva õppija kasvatamisel. Eneseregulatsioonioskuse mõõtmiseks saab kasutada valjult mõtlemise meetodit, kuid seda, kas valjult mõtlemise meetod suudab ka toetada õppijate eneseregulatsioonioskust, on uuritud vähe. Samuti pole piisavalt uuringuid selle kohta, kuidas tajuvad õppijad valjult mõtlemise meetodi kasutamist õppeprotsessis. Töö eesmärgiks oli selgitada välja, missugune on praktilise õppetöö käigus kasutatud valjult mõtlemise meetodi mõju õppija kognitiivsete ja metakognitiivsete õpistrateegiate kasutamisele ja selle kaudu nende eneseregulatsioonioskusele ning kirjeldada, kuidas õppijad tajuvad valjult mõtlemise meetodi kasutamist õppeprotsessis.

Enne ja pärast eneseregulatsiooni toetavat sekkumist mõõdeti valjult mõtlemise meetodi abil katsegrupis osalenud õppijate kognitiivsete ja metakognitiivsete õpistrateegiate kasutamise sagedust ning leiti, et metakognitiivsete õpistrateegiate kasutamissagedus paraneb valjult mõtlemise meetodi õppeprotsessis kasutamise toel. Analüüs näitas, et õppijad tajuvad meetodi kasutamist pärast pikemaajalist sekkumist positiivsemalt võrreldes pärast esmakordse meetodi kasutamise järgse tajuga. Uuring annab õpetajatele soovitusi meetodi kasutamiseks õppeprotsessis.

Märksõnad: valjult mõtlemise meetod, metakognitiivsed õpistrateegiad, kognitiivsed õpistrateegiad, eneseregulatsioon

Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud TÜ digitaalarhiivis DSpace. 

Resource Author(s): 
Eisi Kõiv
Publication Date:
Wednesday, 28 August, 2019
Language of the document:
Type of resource: 
Studies and Reports
Country:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn