chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

E-õppele ülemineku vajadusest on räägitud aastaid, kuid nüüd läksime üle ühe päevaga….

27/03/2020
by Jelena Lohmatova
Language: ET
Document available also in: EN FR HR HU

13. märtsil viisime koolituskeskuses Vestifex läbi koolitust ja mõistsime, et järgmisel päeval tuleb kahele eri rühmale korraldada  juba veebikoolituse. Ettevalmistusteks jäi ainult üks õhtu. Küsimusi oli palju: millist platvormi kasutada, kuidas õppijaid aktiivselt kaasata, kuidas arutada kõiki olulisi teemasid ja saavutada vajalikud tulemused, kas ühendus on hea, kas kõik õppijad suudavad kohe olukorras orienteeruda ja õigel ajal liituda jne. Kõik sujus ja olime õnnelikud! Sellest päevast algas meie kaugtöö, täis avastusi, hasarti ja uute probleemide lahendamist.

Meile on väga oluline keskkond ja õppetööks soodus õhkkond, seetõttu tundsime muret, kuidas seda säilitada ja edasi anda internetis toimuvatel koolitustel? Ilma meie hubaste ruumide, maitsvate kohvipauside, toetava suhtluse ja kõigi nende pisiasjadeta, tänu millele inimene tunneb usaldust, innustust, on valmis koos rühmaga looma, mõtlema ja arenema. Need mured kadusid juba esimese koolituse ajal: rühm ise lõi uskumatult südamliku õhkkonna. Nagu tavaelus, hakkasid inimesed juba varem end koolituseks valmis seadma: nii kaua kui kõik kogunesid, saime osalejate laste ja lemmikloomadega tuttavaks, rääkisime remondist, maalidest, lemmikkruusidest ... Pauside ajal mängis üks õppijatest kitarri ja ühendas kõiki, kes olid erinevates linnades ja muretsesid homse pärast ...

Koolituste jaoks ja õppijate individuaalseks konsulteerimiseks kasutame nüüd ZOOMi. Selle abil saab läbi viia videotunde ja näha kõiki, korraldada rühma- ja paaristööd, saata faile, salvestada, näidata oma ekraani ja õppijate ekraane. Google'i jagatud dokumendid, vormid ja slaidid, samuti mentimeter.com sobivad hästi õppijate kogemuste jagamiseks, ajurünnakuks, probleemide lahendamiseks ja tagasiside saamiseks. Loomi abil on mugav salvestada videoesitlusi, juhendeid ja teoreetilist materjali, et veebiseminari ajal mitte aega kulutada. Sama tarkvara abil saab õppijatele saata töö kohta kommentaare ja soovitusi.

Meie välismaised vabatahtlikud on hakanud tegema Instagramis otseülekandeid, tutvustades soovijatele oma rahvustoitude valmistamist, korraldades mänge ja koolitusi.

Käiku on läinud kõik varasemad teadmised ja ideed, mis on kogunenud, kuid mitte kasutust leidnud. Muude võimaluste uurimiseks ja rakendamiseks on palju plaane.

Meie sunnitud isolatsioon on toonud kaasa palju ärevust, plaanide muutmist, reisidest ja rahvusvahelistest projektikohtumistest loobumist, kuid vähemalt ühe asja eest oleme väga tänulikud - suutsime lõpuks ära teha midagi sellist, milleni varem mitte kuidagi ei jõudnud.

--

Jelena Lohmatova on täiskasvanute koolitaja (tase 7), Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni ANDRAS juhatuse liige, EPALE saadik, Ida-Virumaa Aasta Koolitaja 2014, Eesti Aasta Koolitaja 2014, haridusteaduste magister (Tallinna Ülikooli andragoogika suund), andragoogika koolituste korraldaja alates 2012. a. Jelena on kahe õppeasutuse juht: Täiskasvanute õppekeskus Vestifex ja Mitteformaalse õppe keskus VitaTiim.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 2 of 2
  • Katrin Freyberg's picture
    Distantsõpe, selle koosseisus ka e-õpe, on avardanud piire nii arvuliselt (osalejate määr), geograafiliselt, kui sisuliselt. Suur samm e-õppe arengus tuli kõigil ette võtta ja on äärmiselt huvitav lugeda kuidas lahendused on kujunenud. Olukorrast tõukunud distantsõppe ja digilahenduste areng on lühikese aja jooksul olnud tohutu. Rõõm on näha, kuidas digipädevad toetavad ja loovad digietiketi juhiseid, digilahenduste ülevaateid ja koolitusi ning digikanalite analüüse toetamaks kõiki organisatsioone nende kaugtöös. Hariduses on asutud järgmisele tasemele  e-õppes. Positiivsete ja efektiivsete tulemustega kaasa tuleb ka kiire kohanemine ja harjumus. Seda pädevust, mis mõne aja jooksul tekib, ei saa enam tagasi pöörata. E-õppe lahendused jäävad meie üheks väärtuslikuks õppe osaks ja on jätkuvas arengus. Mil määral, näitab aeg. 
  • Kaire Viil's picture
    Aitäh eri võimaluste tutvustamise eest. Märkan ka oma õppijate pealt, et neile läheb väga korda, kui koolitaja otsib võimalusi, kuidas neid toetada ja arendada. Mugavustsoonist välja tulemine tagab eduelamuse, mis omakorda aktiveerib ajus õnnetunde keskused.