chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Vai virtuālā realitāte var palīdzēt cilvēkiem ar autismu?

18/03/2020
by Nicolas CONDOM
Language: LV
Document available also in: FR EN DE PL

 [Tulkojums (Franču - Vācu - Latviešu) : EPALE France]

Personām ar autiskā spektra traucējumiem (AST) ir pastāvīgas grūtības sadarboties un veidot sociālo komunikāciju. Sociālo kompetenču trūkuma dēļ viņiem ir grūti orientēties parastās ikdienas situācijās un atrast darba vietu. Bieži vien viņi tādēļ tiek sociāli atstumti. Lai šiem cilvēkiem palīdzētu, vairākas organizācijas visā pasaulē ir sākušas attīstīt virtuālo realitāti (VR) kā autisma ārstēšanas veidu. Eiropā VR programmas autisma ārstēšanai attīstījis arī Dr.  Naidžels Ņūbats (Dr. Nigel Newbutt) no Rietumanglijas Universitātes Bristolē. Pētot virtuālo realitāti un tās iedarbību uz autismu, viņš ir secinājis, ka tā var palīdzēt studentiem ar AST orientēties apkārtējā pasaulē. Arī vairākas ASV organizācijas, piemēram, „Floreo“ un „The Dan Marino Foundation“ izmanto virtuālo realitāti, lai atbalstītu cilvēkus ar AST un palīdzētu viņiem attīstīt sociālās un profesionālās prasmes.

Ar šādu mērķi Vejles pašvaldības (Dānijā) pētniecības centrs „VIFIN“ īsteno Erasmus+ projektu, kurā piedalās Francija (Po pilsētas asociācija “Pistes-Solidaires”), Kipra (Nikosijas pētniecības un izglītības centrs “Synthese“), Vācija (Leipcigas izglītības iestāde “Wisamar”) un Apvienotā Karaliste (Londonas LBHF).

Pētniecības centrs VIFIN veido, izplata un apvieno pārbaudītas metodes sociālās integrācijas jomā vietējā, reģionālā, nacionālā un starptautiskā līmenī un ir specializējies digitālo resursu un virtuālās vides attīstīšanā.

Autisma VR nodarbojas ar personu ar AST sociālo iekļaušanu un nodarbinātību. Šī projekta mērķis ir attīstīt VR rīkus, ar kuru palīdzību pieaugušie ar AST varētu trenēt un uzlabot sociālās prasmes un spēju orientēties ikdienas situācijās. Projekts izmanto jaunu pieeju – tā saturu un VR rīkus veido cilvēki ar AST, tātad tie, kuri paši tos izmanto. Tas ļauj izstrādāt norādes darba devējiem, lai viņi varētu veicināt cilvēku ar AST profesionālo iekļaušanu un pievērstu uzmanību tām grūtībām, ar kurām šie cilvēki saskaras.

Mērķa sasniegšanai projekta partneriem veicami šādi uzdevumi:

 • pieprasījuma analīze un VR vides izveide, izmantojot intervijās ar personām ar AST, vecākiem un speciālistiem, kuri strādā ar personām ar AST, iegūto informāciju, 
 • VR satura attīstīšana un piemērošana,
 • atbalsta personu izglītošana, kuras palīdzēs cilvēkiem ar AST apgūt VR rīkus,
 • vadlīniju izveide personu ar AST nodarbināšanai, izmantojot labas prakses piemērus.

Francijas projekta partneri jau ir sākuši pētījumus, un nākošajā kopējās tikšanās reizē, kas notiks marta beigās Leipcigā, būs iespējams izvērtēt ikdienas situācijas, kuras tiks iekļautas virtuālās vides rīkos.

Izsmeļoša informācija par projektu atrodama tā mājas lapā: https://www.autism-vr.eu

Kontakti: Nikolā Kondoms (Nicolas Condom) nicolas@pistes-solidaires.fr

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 8 of 8
 • Kristīne Kubecka's picture
   manā uztverē VR bija kā izklaide, bet izrādās, ka arī izklaidi var likt lietā un palīdzēt cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem. Ļoti ceru, ka šim pētījumam būs arī pozitīvi rezultāti.
 • Inga Feldmane's picture
  Ir svarīgi zināt, ka cilvēki ar AST nav pilnībā izārstējami, bet viņi ir spējīgi mācīties. Sociālo uzvedību zināmā mērā var iemācīties, tāpēc gribu cerēt, ka šis VR projekts būs efektīvs, kurā ar īpaši izstrādātām programmām šiem cilvēkiem palīdzēs uzlabot sociālās prasmes un spēju orientēties ikdienas situācijās. Ļoti ceru uz pozitīviem rezultātiem, jo pastāv uzskats, ka ar savlaicīgu atbalstu un daudzām saistībām var izvairīties no sociālās izolācijas. 
 • Liene Sevastjanova's picture
  Noderīga informācija, ceru ka šis pētījums tik tiešām palīdzēs.
 • Alise Sedola's picture
  Ļoti skaists mērķis palīdzēt cilvēkiem ar AST, jo viņi arī ir sabiedrības daļa un ir pelnījuši nebūt atstumti. Šķiet, arī ļoti interesants veids, ka palīdzība tiek sniegta, izmantojot virtuālo realitāti. Taču jebkurā gadījumā, manuprāt, jāņem vērā, ka cilvēki ar AST ir atšķirīgi un ar virtuālo realitāti jābūt ļoti uzmanīgiem. 
 • Lelde Kristīne Kaužēna's picture
  Paldies par noderīgu informāciju. Nezināju, ka VR var palīdzēt AST cilvēkiem. Taču vai šī metode strādātu uz visiem AST cilvēkiem? Iespējams, būtu jāveic pētījums par to cik liens ir efektivitātes procents, vai arī vairāk jāizpēta informācija mājaslapā, kas detalizētāk norādīta raksta beigu daļā. 
 • Signe Gotfridsone's picture
  Šis man ir jaunums, nezināju, ka VR var kādā veidā palīdzēt cilvēkiem ar AST. Taču vai tas ir 100% iedarbīgi? Drošivien, ka ne visiem. Tomēr ir ļoti labi, ka tiek eksperimentēts un cilvēki cenšas palīdzēt arī cilvēkiem ar AST, lai viņi varētu iekļauties darba tirgū. 
 • Katrīne Suta-Pranča's picture
  Ļoti noderīga informācija! Man šis bija jaunums. Nezināju, ka VR var palīdzēt AST cilvēkiem. Tomēr, ņemot vērā to, ka strādāju ar bērniem un arī tādiem, kuriem ir šis AST, ir jautājums par to, vai šis palīdzētu bērniem arī skolas vecumā? Vai VR varētu palīdzēt bērniem iekļauties skolās, jo ir nācies saskarties ar problēmām, ka bērns nespēj iekļauties un nespēj strādāt skolā, pat ja klasē ir zem 10 bērniem.
 • Yaşar YERAL's picture
      Merci  d avoir  ecrit  sur  un  si  beau  sujet,
   l autisme est une maladie developpementale  du  cerveau .Bien que  l  autisme  pose  de  nombreux  problemes,tout cela  peut  etre  laisse  de  cote  avec  une  education  speceale ,il existe  de beaux  exemples  de  cette  situation  dans  le  monde.
      ıl existe de  nombreau  noms  celebres  qui  reussi  a  imprimer  leurs  noms  dans  l istoire  du monde; Franz  Kafka,
  Ludwing Van  Beethoven, Albert  Eitein,  Thomas  Edison.