chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Digitální učení na pracovišti – inspirativní příklady z evropských zemí

18/11/2019
by Kristýna Fantová
Language: CS
Document available also in: EN EL HR HU FR

/en/file/digital-learning-workplace-0Digital learning workplace

Digital learning workplace

 

Digitální technologie nabízejí obrovský potenciál v posílení učení dospělých na pracovišti. Tematický koordinátor EPALE Andrew McCoshan spolupracuje se zástupci členských zemí EU v rámci pracovní skupiny ET 2020 na téma Odborné vzdělávání a školení a společně zkoumají, jaké příležitosti a problémy tato oblast má. Tento příspěvek se zaměřuje na příležitosti, a  související článek se bude zabývat problémy.

 

Využití digitálních technologií ve vzdělávání na pracovišti je na vzestupu. Podle nedávné zprávy LinkedIn Learning téměř dvě třetiny lidí, kteří jsou ve firmách zařazeni do programu „rozvoj talentů“ utrácejí z rozpočtu na vzdělávání více na on-line kurzy než v roce 2017. Více než jedna třetina utrácí méně za kurzy, které vede lektor. Toto by se nedělo, kdyby digitální učení nenabízelo nové příležitosti a výhody oproti tradičním způsobům učení. Takže, které příležitosti to jsou a kde digitální technologie nad jinými metodami vedou?

Členské země EU právě teď zkoumají tyto otázky v rámci pracovní skupiny Education and Training 2020 VET Working Group (VET – odborné vzdělávání a školení) podporované Evropskou komisí. Zpráva bude hotová příští rok, ale už když do ní nahlédneme nyní, vidíme vzrušující ukázky typů učících zážitků, které se nabízejí na pracovištích, aby uspokojily poptávku po učení novým dovednostem.    

 

Dělat věci jinak

Je dobře známo, že digitální technologie znamenají, že můžeme vyučovat a učit se jinak než dříve, a že díky nim můžeme pracovníkům a zaměstnancům nabídnout možnost, aby se učili v čase a místě, které si vyberou.

Nicméně současné inovace ve vzdělávání a školení jsou tak zásadní, že se dají srovnat s ranými fázemi revoluce ve vzdělávání. Vzdělávání a školení zažívají rušivé a radikální formy inovací – nejen pomalé, postupné změny – které souvisejí na jedné straně s novými technologiemi, a na druhé straně s urgentní poptávkou po nových dovednostech, která je poháněná digitalizací na pracovním trhu.

Digitální technologie jsou vhodné zejména na podporu pedagogických přístupů jako je experimentální a smíšené učení a učení založené na herních principech, jako v příkladech uvedených níže.

 

Jak může digitální učení podporovat…

…experimentální učení?

 • Nedávná studie nadace European Training Foundation ukazuje, že tvorba videí je vysoce účinná metoda, pokud se kombinuje s experimentálním přístupem, protože iniciuje, prodlužuje a povzbuzuje proces reflexe. Tvorba videí pomáhá studentům zachytit jejich zážitky: mohou na video natočit svoje zážitky a poté se z video záznamu učit mnoha různými způsoby. Například se učitelé mohou natáčet při práci, a potom mohou provádět sebe-hodnocení své praxe, nebo ji sdílet prostřednictvím studijní skupiny, kde si členové navzájem hodnotí své výkony.

…smíšené učení?

 • Ve Finsku je Omnia společným školským úřadem pro region Espoo. Je společná pro tři obce a je průkopníkem v oblasti učení VET online. Je to regionální vzdělávací centrum s pěti areály, 860 zaměstnanci, kteří se starají o 40 000 studujících, včetně 10 000 studentů VET. Mezi  inovativními programy, které nabízí, je Edutech Bootcamp, který nabízí intenzivní zážitek smíšeného učení, kdy studenti VET jsou vyzýváni, aby se ptali na otázky, zkoušeli věci, a učili se prostřednictvím směsi kolaborativního učení, učení praxí a online. Učitelé VET spolupracují prostřednictvím sociálních médií a cloudových služeb, aby podporovali učení a vytvářeli a sdíleli obsah.

…učení založené na herních principech?

 • GVETS je dvouletý projekt podpořený z programu Erasmus+. Vytváří učební pomůcky založené na herních principech (neboli gamifikace) pro nové odborníky, kteří pracují s dětmi migrantského původu. Cílem projektu je posílit kapacity jejich role v ochraně dětí. V rámci projektu se dají dohromady znalosti, zkušenosti a odbornost sedmi partnerských organizací a budou se zaměřovat na integraci gamifikačních prvků do obsahu, který se týká migrace, dětí, a mezikulturního vzdělávání tak, aby poskytly vzdělávací příležisoti s využitím technologických nástrojů.

 

Využívání zdrojů a programů online

V posledních letech jsme svědky neustávajícího růstu příležitostí k učení na internetu. Open Educational Resources (otevřené zdroje učení) a Open Courseware (otevřené nástroje pro tvorbu kurzů) mohou být volně kopírovány, používány a pozměňovány učiteli, školiteli a studenty. Massive Open Online Courses (MOOCs – hromadné otevřené online kurzy) vyvolaly hodně pozornosti zejména v terciárním vzdělávání, i když v oblasti VET se zatím tolik neuplatňují. Roste také množství ostatních komerčních platforem, které mohou podporovat učení jako jsou YouTube, skupiny Google+ a platformy pro sdílení dokumentů jako Dropbox. Je zajímavé, že se zdá, že nejčastější přístup firemních školitelů není prostě použít obsah otevřeně přístupný na internetu, ale spíše kombinovat tyto volně dostupné zdroje s obsahem, který byl vytvořený uvnitř společnosti.

 

Ve Španělsku národní institut pro nové technologie a školení učitelů (INTEF) nabízí komplexní balíček inovativních online vzdělávacích příležitostí, aby si učitelé a školitelé mohli zlepšit své dovednosti. Balíček zahrnuje:

 • Massive Open Online Courses (MOOCs - hromadné otevřené online kurzy), každý s vlastní Facebookovou skupinou a Twitterovým hashtagem, aby se učitelé mohli propojit a navzájem si pomoci.
 • NANO Open Online Courses (NOOCs - nano otevřené online kurzy), které nabízejí vzdělávací příležitosti trvající od 1 do 20 hodin, které se zaměřují na jednotlivé kompetenční oblasti.
 • EduPills, aplikace, která nabízí příležitosti získat a/nebo rozvíjet digitální dovednosti v krátkých 3-8 minutových dílech.
 • Insignias INTEF Open Badge Backpack („krosna plná otevřených odznaků INTEF“), kde se dají uchovávat, přenášet, stahovat a sdílet digitální odznaky, které se vztahují ke školením v kompetencích.

 

Příchod chytrých telefonů a tabletů ohromně zvětšil možnosti mobilního učení. Tato zařízení mají velký potenciál zlepšit přístup ke vzdělávání, zejména mimo tradiční školní prostředí a propojit učební prostory a pracoviště. Evropská unie financovala projekt REACH, který vyvinul multimediální učební jednotky pro učení základním dovednostem a péči o zákazníka, aby motivaci a účast mladých o vzdělávání na pracovišti prostřednictvím mobilních zařízení v Itálii, Norsku, Španělsku a Turecku. Projekt cílil na mnoho sektorů: turismus, zdravotní péče, stavebnictví a potravinářská produkce.

 

Začíná opravdová revoluce ve vzdělávání…?

Zatímco digitální učení, které jsme právě popsali rozšířilo možnosti a flexibilitu příležitostí, mnohem větší potenciál pro skutečnou transformaci vzdělávací zkušenosti leží ve smíšené realitě (augmented reality – AR) a virutální realitě (VR). Ty mohou znovu definovat styčné plochy mezi vzdělavateli, studenty a stroji. Simulace virtuální reality už chvíli existují, ale jejich využití bylo omezeno na sektory, ve kterých jsou vysoké náklady na vývoj vyváženy výhodami, např. letecké simulátory v leteckém průmyslu. Nicméně technologický vývoj umožnil jejich využití v mnohem větší šíři.

Nejen že smíšená realita a virtuální realita umožňují kopírování aktivit ze skutečného světa, ale mohou zlepšit učební proces. Například simulátory malování sprejem, které mohou být využity například v automobilovém průmyslu mohou sbírat data o síle a rozprostření barvy, což umožní posouzení výkonu studenta s větší mírou detailu a návaznosti než dříve.

Smíšená realita poskytuje interaktivní zážitek ve skutečném prostředí. Například umožňuje obohatit 3D modely o počítačem generované dojmy. Aplikace smíšené reality jsou také stále více dostupné na mobilních zařízeních, což umožňuje těm, kdo se učí, například porozumět geometrii ve 3D nebo se naučit o životním cyklu rostlin. Existuje také software, který umožňuje učitelům vytvořit si vlastní aplikace na smíšenou realitu.

 

Potřebujeme vědět víc!

Zdá se, že jsme právě na začátku digitální revoluce ve vzdělávání. Existují nové možnosti pro „mikro-učení“ a sociální vzdělávání, s novým potenciálem rozdělit učební proces na menší jednotky a svést dohromady lidi se stejnými učebními zájmy bez ohledu na to, kde jsou. Nové technologie také nabízejí příležitosti pro nové směry v pedagogice. Mnoho firem si už uvědomuje výhody, nejen ve snížení nákladů, ale také ve zvýšených přínosech. Ale musíme ještě lépe porozumět typům digitálních inovací, které se uplatňují ve vzdělávání na pracovišti. V rámci tohoto blogu jsme si jich představili jen pár: společenství vzdělávání dospělých jich potřebuje více! Proč je nesdílet prostřednictvím sekce komentářů pod článkem?

V následném článku této „minisérie“ se blíže podíváme na problémy, které se vynořují v souvislosti s digitalizací vzdělávání na pracovišti a jak se můžeme připravit na jejich překonávání.


Andrew McCoshan pracuje přes 30 let ve vzdělávání a školení v Evropě jako akademický výzkumník a konzultant. V současné době působí jako Senior Research Associate v Educational Disadvantage Centre na Dublin City University v Irsku.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 3 of 3
 • Rácz Judit's picture
  A blogbejegyzés nagyon jó példákat hoz a különböző digitális tanulási formákra. Az online platformok a nap 24 órájában elérhetőek, mindenki egyénileg oszthatja be a tanulásra szánt idejét. Könnyű az oktatók és tanulók közötti kapcsolattartás, az anyagok és tanulási segédletek, valamint a tapasztalatok egyszerűen megoszthatók egymás között.
  Emiatt a frontális oktatási módszerek helyett, illetve mellett egyre nagyobb teret nyernek a projektalapú oktatási formák, ahol lehetőség van egy témának a több szempontból történő feldolgozására, a különböző vélemények ütköztetésére.

  Úgy gondolom, hogy a legjobb megoldás az online és offline tanulási formák ötvözése, az "arany középút" megtalálása, ezért is szimpatikus a bejegyzésben említett finn kevert szakképzési modell. A szimulációk használata megkönnyítheti  a tanulók számára az adott munkafolyamat elképzelését, a különféle szituációkba történő "belehelyezkedést". Nem probléma, ha valamit többször elrontanak tanulás közben, ugyanakkor más esetekben szükség lehet személyes interakciókra is. • Halmos-Németh Ágnes's picture
  Bár jómagam kicsit régivágásúként szeretem a nyomtatott anyagokat (könyvolvasásnál mindenképp), ám ma már vitathatatlanul meggondolom, hogy ha valami elérhető online, akkor azt használom. Egyrészt nem terhelem feleslegesen a környezetet, másrészt pedig nem is minden érhető el nyomtatott formában és ez így van jól. Nagyszerű, hogy akár az orvosi rendelőben várva, akár a gyerek úszásórája alatt is megejthetünk egy-két online nyelvleckét vagy a soron következő videó kurzust arról, hogyan lehetnék jobb előadó. Ugyan vannak olyan vélemények, melyek vitatják a digitális tanulás hatékonyságát a személytelensége miatt. Sőt, egyes oktatáskutatók a hagyományos tanulást még mindig a leghatékonyabb formának tartják. Véleményem szerint a digitális tanulás megállíthatatlan. Kíváncsian várom hol fogunk ebben tartani akár 5, vagy 10 év múlva.
 • Fanni Péter's picture
  A blogbejegyzés több oldalról vizsgálja  a lehetőségeket, és átfogó képet ad a digitális tanulásról.
  Fantasztikus érzés látni, hogy nem csak Magyarországra terjed ki, hanem különböző országokban alkalmazott példákat is bemutatnak.
  Én külföldön dolgozok és Magyarországon tanulok. Igazán hálás vagyok az egyetemnek, mivel az egész országban csak itt tudom tömbösített formában tanulni, amit szeretnék. A platformjuk kitűnően működik, a tanárok többnyire rugalmasak és online vizsgára is van lehetőség. 
  Hogy ne csak otthoni példát hozzak: a munkahelyemen napi szinten vannak online tréningek, amikre folyamatosan készülni kell. Sőt, a legújabb hajmeresztő gyakorlatunk az nem más, mint egy robottal való interjú készítése. Mivel toborzás/kiválasztás területen dolgozok, ezért az interjú (Skype, video, telefon) kulcsfontosságú. Ki merem jelenteni, hogy a fejvadász cégek kezdenek (vagy már rég elkezdték) az AI felé nyitni. Nekünk már elkezdődött az online tanulás a robotokkal való interjú kapcsán.
  Vajon elkerülhető az a hajmeresztő gondolat, hogy a jövőben robotok fogják interjúztatni és kiválasztani a megfelelő jelölteket?