Skip to main content
Blog
Blog

Online – učební materiál pro oběhové hospodářství u vzdělavatelů dospělých

Informace § vzdělávací materiál sloužící pro oběhové hospodářství pro vzdělavatele dospělých v 6 jazycích. Tato webová stránka existuje také v Rakousku. (doba čtení 2 minuty)

Informace § vzdělávací materiál sloužící pro oběhové hospodářství pro vzdělavatele dospělých v 6 jazycích. Tato webová stránka existuje také v Rakousku. (doba čtení 2 minuty)

 

Organizace 3s, rakouský partner projektu Erasmus+ „CYCLE“ a spolek rakouských veřejných vysokých škol představily ve Vídni na konci září rakouskou verzi CYCLE CC- EU-Plattform (externí link).  Na této nové webové stránce jsou k dispozici informace, výukový materiál k tématu oběhového hospodářství (Circular Economy) a udržitelnost pro vzdělavatele dospělých potažmo pro vzdělávací sektor dohromady v šesti jazycích.

 

Pro změnu myšlení v oblasti udržitelnosti

 

V závislosti na klimatických změnách a probíhajících diskuzích o strategiích o udržitelnosti v oblasti hospodářství a společnosti pracovalo poslední dva roky konsorcium projektu CYCLE složené ze zástupců šesti zemí na platformě s informačními materiály pro vzdělavatele dospělých. Cílem přitom byla změna v myšlení společnosti v otázkách udržitelných procesů a oběhového hospodářství. Vzdělávací obor přitom hraje rozhodující roli, obzvláště tedy obor vzdělávání dospělých.

Na CYCLE CC Österreich (externí link) si mohou osvojit osoby, které pracují v oboru vzdělávání dospělých, ale samozřejmě i ostatní pracující v jiných oborech, základní znalosti k tématu oběhového hospodářství - tedy udržitelnosti a vracet se i zpět k různým výukovým materiálům (článkům, videím, podcastům, hrám).

CYCLE CC platforma nabízí specificky utříděný materiál podle jednotlivých zemí v němčině, angličtině, italštině, francouzštině, španělštině a polštině.

Studnice s odkazy na vzdělávací materiál pro vzdělavatele dospělých

 

Pod záložkou „ Být aktivní – vzdělávací materiál“ najdou uživatelé informace k tématu „Vzdělávání pro udržitelný rozvoj“ (BNE). Zde je možné najít výběr z různých odkazů k učebním a výukovým materiálům z Rakouska, Německa, stejně jako z EU a ze zemí mimo EU. K tomu nepatří jen výukové mapy ke vzdělávání pro udržitelný rozvoj, oběhové hospodářství a udržitelnost, ale také ostatní média, jako jsou videa, podcasty, online semináře (MOOCs) nebo hry o udržitelnosti, které se také tímto tématem zabývají.

Soubor kompetencí k vytvoření udržitelné společnosti

Na platformě najdeme vedle krátkého popisu projektu také „Soubor kompetencí CYCLE“. Tento soubor popisuje kompetence oběhového hospodářství, které jsou nezbytné k tomu, aby se podařilo vytvořit udržitelnou společnost. Jedna kompetence tvoří například poznatky o přírodních zdrojích a nerostných surovinách. Dále také i široké spektrum poznatků o sociálních vztazích, které pomáhají vytvořit model kompetencí  oběhové společnosti, který by sloužil pro ekonomiku, společnost a životní prostředí.

Pod pojmem Základy & Koncepty (externí link) najdeme definice pojmu „oběhové hospodářství“ stejně jako vysvětlující videa, doplňkové základní informace a malou online knihovnu.

 

Tipy a informace pro udržitelnost v každodenním životě

CYCLE-Storys (externí link) nabízejí informace, tipy a fakta k aktuálním výzvám a možnostem řešení k tématu udržitelnosti. Například zde uživatelé najdou data a fakta k tematice plastů. Jsou zde také tipy, jak se mají využívat smartphony v souladu s udržitelností nebo jak se dá vyvarovat odpadům.

Dále jsou zde odkazy na různé iniciativy, osoby, které se angažují v oboru udržitelnosti a cyklického myšlení, například opravy systémových obvodů nebo iniciativ souvisejících se znovu využitím různých věcí.

Kontakt: Sabine Schwenk, 3s


Další informace:

Text/Author of original article in German:: Sabine Schwenk/3sRedaktion/Editing of original article in German: Lucia Paar/CONEDUTitelbild: Pixabay-Lizenz, mcmurryjuli, pixabay.com; bearbeitet durch Paar/CONEDU

 

 

Login (2)

Login or Sign up to join the conversation.

Want another language?

This document is also available in other languages. Please select one below.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Latest Discussions

EPALE Discussion: News media literacy for adults – why is it important right now?

Share your views with regards to news media literacy for adults!

More

Pre-school education and parental cooperation during the Covid-19 crisis period. How important actually is this cooperation?

Lockdown, State of emergency, and restrictions have imposed new obligations on each individual. Families with children in pre-primary and primary schools are particularly concerned.

More

Creative resources to facilitate local communities

Local communities' heart and soul are originated from common activities, traditions and trust. Facilitating the people's common sense and keep the common value are strongly connected to community centres, libraries, where people come together and having, doing, feeling things together. In 2020, as a result of the COVID-19, this background, the beating heart of the communities stopped working and since then, they have been struggling with difficulties to maintain the wellbeing of people on the local level.

More