chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Relacja z Forum ECVET "Using the ECVET principles to connect learning and working in tomorrow’s labour market"

25/07/2019
by Karolina Kwiatosz
Language: PL

20 i 21 czerwca odbyło się doroczne międzynarodowe spotkanie ekspertów z dziedziny edukacji zawodowej, przedstawicieli Narodowych Agencji programu Erasmus+ i pracowników instytucji stosujących Europejski system akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET). Udział wzięli w nim również przedstawiciele Zespołu Ekspertów ECVET z Polski oraz Krajowego Biura EPALE. Jakich umiejętności będą oczekiwali przyszli pracodawcy od swoich przyszłych pracowników? Zobaczcie, jak na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy i koniecznie przeczytajcie relację z tego wydarzenia!

  

/en/file/slidopolljpgsli.do_poll.jpg

  

Z inicjatywy Sekretariatu ECVET i Komisji Europejskiej Forum "Using the ECVET principles to connect learning and working in tomorrow’s labour market" zorganizowano w tym roku w Rotterdamie. Przez dwa dni hotel położony w dzielnicy Kop van Zuid był miejscem wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w stosowaniu ECVET w całej Europie. Ponad 130 uczestników dyskutowało nad możliwościami dostosowania krajowych systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do zmian zapotrzebowania na umiejętności na lokalnych rynkach pracy. Prelegenci przedstawili sektorowe polityki i inicjatywy umożliwiające włączanie wcześniejszego uczenia się do dorobku zawodowego za pomocą zasad ECVET.

Pierwszy dzień był okazją do poznania danych dotyczących zapotrzebowania na kompetencje potrzebne w zawodach przyszłości. Na przykładzie sektora przemysłowego przedstawiono wyzwania stojące przed edukatorami i pracodawcami, związane z dostosowaniem programu nauczania do potrzeb rynku pracy. Badania przewidują, że rynek w Europie będą kształtowały zmiany technologiczne, demograficzne i globalizacja. W niedługim czasie spodziewany jest wzrost popytu na kwalifikacje wysokiego szczebla (m.in. eksperci, menedżerowie), a także na wykwalifikowanych specjalistów (np. w sektorze opieki, hotelarstwa i wypoczynku). Automatyzacja będzie wpływała na wszystkie sektory gospodarki i szczeble kariery, a umiejętności cyfrowe staną się jednym z podstawowych kryteriów przyjmowania na różne stanowiska pracy.

Aby można było sprostać tym potrzebom gospodarczym, potrzebna jest większa elastyczność  systemów edukacji uwzględniająca programy szkoleniowe oparte na indywidualnych ścieżkach uczenia się. W miarę ewolucji zapotrzebowania na kwalifikacje równie ważne staje się monitorowanie umiejętności wymaganych do pracy w danej firmie, na stanowisku lub w sektorze oraz możliwości spełniania oczekiwań pracodawców, co może wiązać się z potrzebą podniesienia lub zmiany kwalifikacji.
  
W programie Forum znalazło się również pięć warsztatów tematycznych, podczas których omówiono, w jaki sposób zasady ECVET mogą przyczynić się do uelastycznienia systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz zwiększenia mobilności zawodowej. Prelegenci przedstawili przykłady uznawania efektów praktyk zawodowych lub wcześniejszego uczenia się w miejscu pracy, projektowania programów nauczania i opisywania kwalifikacji przy użyciu jednostek efektów uczenia się, wdrażania walidacji i uznawania wcześniejszego uczenia się nabytego w sposób nieformalny lub pozaformalny przez osoby o niskich kwalifikacjach czy akumulowania i transferowania efektów wcześniejszej nauki.

Podejście oparte na jednostkach efektów uczenia się oznacza, że wiedzę i umiejętności nabywane w ramach kształcenia, szkolenia oraz w miejscu zatrudnienia, będzie można lepiej i szybciej dopasować do potrzeb pracodawców. Uczniom lub osobom chcącym podnieść swoje kwalifikacje otwiera się możliwość stopniowego nabywania efektów uczenia się potrzebnych do uzyskania nowej kwalifikacji, a akumulowanie i przenoszenie osiągnięć ułatwi łączenie nauki z pracą. Może to zmotywować osoby nisko wykwalifikowane do zmiany swojej sytuacji zawodowej. Dla zapewnienia jakości i innowacyjnego kształcenia zawodowego kluczowego znaczenia nabiera natomiast system rekrutacji do zawodu nauczyciela oraz ścieżki jego szkolenia i awansu. W przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych wartościowa staje się otwarta postawa wobec nowych technik i metodologii, która może pomóc im dostosować swój warsztat do nowych wyzwań i stopniowo przechodzić od roli nauczyciela do roli facylitatora uczenia się.
   
Dzień drugi skupił się na „Inkubatorze pomysłów”, podczas którego uczestnicy mogli dzielić się projektami, omawiać pomysły lub zadawać pytania innym uczestnikom. Gospodarzem jednego z dziewięciu stolików dyskusyjnych była nasza koleżanka, Małgorzata Dybała, która przedstawiła projekt „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, prowadzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Instytutem Badań Edukacyjnych w ramach inicjatywy UE Upskilling pathways: New Opportunities for Adults.  Projekt zakłada wypracowanie i przetestowanie modeli wspierania dorosłych w procesie rozwoju umiejętności podstawowych. Prezentacja przedstawicielki Krajowego Biura EPALE spotkała się z zainteresowaniem i zaowocowała nawiązaniem nowych kontaktów.

Warto wspomnieć, że kwestia wykorzystania założeń ECVET na trzech etapach ścieżek poprawy umiejętności była już tematem dyskusji w gronie ekspertów i praktyków ECVET. W 2018 roku w Glasgow odbyło się seminarium dyskusyjne „PLA on ECVET, NQF and Upskilling”, w czasie którego stwierdzono, że zasady ECVET mogą wspierać proces wstępnej oceny umiejętności a także dostosowanie oferty edukacyjnej do indywidualnych potrzeb. Na etapie walidacji i uznania kwalifikacji jednak duże znaczenie mają krajowe systemy kwalifikacji.
   
Zachęcamy do pobrania prezentacji przedstawionych podczas warsztatów tematycznych i sesji plenarnej: http://www.ecvet-secretariat.eu/en/training-and-events/20-21-june-2019-a...

Interesujesz się walidacją lub zintegrowanym systemem kwalifikacji?
A może szukasz możliwości podniesienia swoich kwalifikacji?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn