chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Electronic Platform for Adult Learning in Europe

 
 

Calendar

Улогата на мажите во родовата еднаквост

Posted by LJUPKA KJURKCHIEVA 1 month 2 days ago

Thursday 26 September 2019
Skopje
,

Националниот демократски институт од 23 до 27 септември организира Недела на женски права и родова еднаквост. Оваа недела се состои од серија активности со цел унапредување на родовата еднаквост, но и да се поттикнат дискусиите, и да се дефинираат решенијата на проблемите со кои се соочуваат жените во секојдневниот живот. Во рамките на оваа Недела НДИ организира и панел дискусија на тема:

Улогата на мажите во родовата еднаквост
Настанот се одржува во Бест Вестерн Хотел на 26 септември со почеток во 10.00 часот.

Во продолжение можете да ја погледнете програмата:

10:00 Воведни забелешки 
Крис Хеншоу, директор, НДИ
10:15 Панел дискусија
Модератор: Саша Гавриќ, Kанцеларија за демократско управување на ОБСЕ во Скопје
Панелисти: Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација
Фадил Зендели, претседател на Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, Собрание на Република Северна Македонија
Даниела Рангелова, претседателка на Комисија за еднакви можности, Собрание на Република Северна Македонија
Џабир Дерала, претседател, ЦИВИЛ
Даниела Димитриевска, извршна директорка, Македонско женско лоби
12:00 Завршни забелешки
Александра Цветковска, виша програмска менаџерка, НДИ

Event language(s):
Event type: 
Conference
Attending fee: 
No
Online event: 
No
Organised by: 
Национален демократски институт
Organiser type: 
Other event
Target group: 
Adult learning networks & organisations
Projects & partnerships
Media professionals
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn