chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Electronic Platform for Adult Learning in Europe

 
 

Blog

The rise of online learning: the benefits and challenges for teachers – Part Two: Challenges

12/04/2019
by NSS UK
Language: EN
Document available also in: HU LV

The first part of this blog post considered the benefits of online learning from the perspective of the teacher; this part will focus on the challenges they might face. It will also consider the student’s experience.
 

The bad news
Technology does come with its drawbacks. Devices crashing without warning, the internet connection dropping and platforms freezing can spell disaster for lessons, especially when the teacher is covering important information or when students are at a crucial point in their courses. The same can be said when either the teacher or the student has just started their course and have not set aside adequate time to check how the platform works. Being unfamiliar with the software can create unnecessary delays that impact negatively on the learning experience. This can be combatted by reading up on the user guides and making sure functionality has been tested before lessons begin.

/it/file/computercrashingjpgcomputer_crashing.jpg

Online teacher frustrated with crashing computer

For teachers who are paid by the hour, problems can arise when students cancel at the last minute. Some platforms may withhold all of the money so that the teacher receives nothing, or part of it. Either way, this has a negative impact on the teacher – they will find it hard to plan their finances when they can’t predict what they will make each month. This also impacts on time – teachers may spend all day at home, ready to work, only to find that they can’t actually complete the lessons they planned to do. They are likely to have spent time planning for the lesson as well, which may or may not be factored into the cost of the lesson – the need to be competitive against other teachers can often result in reduced rates.
 

In a physical classroom, it is often easier to encourage students to focus on the task at hand and not become distracted. When working from their own homes, there are likely to be other things drawing their attention away from the lesson. Of course, in a physical classroom, students can distract each other, and that is something that is easy to avoid in a one-to-one lesson. But messages popping up on the computer screen, pets jumping onto the keyboard and children calling out in the background, can all cause the student’s attention to slip.
 

Teachers who do not fully embrace technological changes and advancements may find it a struggle to work well in an online environment. The online approach to teaching needs to be something the teacher is feeling confident and positive about if they are to succeed; entering an online environment feeling anxious about, irritated by or steadfastly against technology will only cause more problems. It is best to remember that the use of technology will continue to grow in educational settings and the time to avoid it has truly passed. Learning to use a range of technology can benefit a teacher’s CV and make them more attractive to job roles in the future.

/it/file/technologicaldevicesjpgtechnological_devices.jpg

Range of technological devices

The student’s experience
Many of the benefits and challenges experienced by the teacher are shared by the student – they too can experience issues with connection and cancellations by the teacher; but they can also enjoy many of the same benefits, including freedom regarding their location, accessing their course materials and saved work with ease, and enjoying more of the teacher’s time and attention. They may also gain the added benefit of reduced course rates, as they are not paying for access to a physical location.
 

Students studying online outside of the teacher’s usual hours may find that they lack the guidance when they need it the most. For example, tackling a particularly difficult task alone might be best avoided, as it could lead to confusion and frustration. All students need to study in their own time as well as in class with the teacher, and this should of course be encouraged, but focusing on reading or the more simple tasks might be best for students that find following the course quite difficult.  

/it/file/coworkersusingcomputerjpgcoworkers_using_computer.jpg

Coworkers using a computer

A definite benefit is using technology… to use technology. Most further education programmes and certainly the majority of employers require candidates to have anything from basic to advanced IT skills, so exposing students to a range of technology within the online classroom can give them an advantage over others they are competing against. Like the teacher, they can add these skills to other course applications and to their CV.
 

Online or offline?
Both online and offline teaching environments offer a range of benefits and challenges, so choosing which one is right for you can be hard. Teachers should consider the information in this blog post, as well as their working lives, personal lives and personal preferences, to help them decide which route is best for them. For teachers who prefer to work in a traditional classroom environment, it is still worth considering implementing more technology to enhance the learning journey – technology will continue to become a more essential teaching tool, regardless of whether the teacher feels positive about this or not.
 

What kind of technology do you use to compliment your lessons? Do you work online or do you work in a physical classroom? Let us know in the comments section below. 


You might also be interested in:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 7 of 7
 • Andra Krūmiņa's picture
  Temats ir ļoti aktuāls, jo personīgi uzskatu, ka  tehnoloģijas mācību procesā ir jāizmanto, lai papildinātu savas zināšanas, nevis visu, piemēram, norakstītu no mobilās ierīces vai datora. Tas ir ļoti noderīgi tiem, kuri paši, piemēram, slimības dēļ nevar apmeklēt skolu. Bet vienmēr skolā, augstskolā un visur citur tehnoloģijas izmantot ar prātu, jo mēs gribam attīstīties nevis pasliktināt savas zināšanas. 
 • Laura Juhansone - Daugule's picture
  Veicot salīdzinājumu gan skolu, gan augstskolu vidē dažādu tehnoloģisko risinājumu lietojumam, iespējams izdarīt subjektīvu norvērojumu - tehnoloģijas, kuras izmanto kā palīglīdzekli jaudīgs pedagogs - ir izcils savienojums; savukārt, ja tehnoloģijas tiek izmantotas kā mērķis ne līdzeklis, efekts ir tieši pretējs - apmācāmie jūt, ka ar tehnoloģiskiem risinājumiem tiek kompensēts jēgas trūkums - un tāpēc vēl jo vairāk zaudē uzmanību nodarbībās. Īsāk sakot, jēgpilni lietotas tehnoloģijas ir zelta formula.
 • Tīna D's picture
  Lielisks variants tiem, kas kaut kādu personisku iemeslu dēļ nevar, nevēlas apmeklēt kolektīvās izglītības iestādes. Manuprāt ir gan plusi, gan mīnusi. No skolēna viedokļa - ir ērti, nav noteikts konkrēts laiks, var vienoties par izdevīgāko. Arī no pedagoga viedokļa tas ir diezgan parocīgi - nav jābūt konkrētā vietā, konkrētā laikā - pietiek ar datora esamību un interneta pieslēgumu.
 • Ede Schauer's picture
  Arī esmu saskāries ar situāciju, kad, vadot mācību stundu, esmu plānojis izmantot IT tomēr tehnoloģijas pieviļ. No tā esmu mācījies, ka jābūt arī plānam B. Liela problēma tiešām ir tā, ka gan skolotājam, gan skolēniem izmantojamā programma vai vietne ir jāpārzina labi un pietiek ar vienu skolēnu, kam tas sagādā problēmas, lai mācību process tiktu kavēts un nenoritētu tik raiti, kā ieplānots. Arvien vairāk runā par IT izmantošanu mācību stundās un procesā, bet skumji, ka reti kur piemin par IT kaitīgo ietekmi uz jauniešu veselību.
 • Nikola Treimane's picture
  Uzskatu, ka tagad tehnoloģijas ir biežāk iekļautas mācību procesā. Protams ne priekš visiem skolotājiem un studentiem tas var atvieglot mācīšanas procesu. Es piekrīu tam, ka nevienmēŗ tehnoloģijas strādās, jo ir bijuši vienmēr gadījumi kad klasē ir grūtības ar savienojumiem vai citu iemeslu dēļ tehnoloģijas nestrādā. Tomēr, es domāju, ka tas ir ļoti atkarīgs no tā, kā kurš cilveks ir pieradis vai kā kurš cilvēks vēlās mēģināt mainīt savu ierasto mācību procesu. Tātad skolotāji arī šobrīd cenšās vairāk iesaistīt tehnoloģijas materiāla apgūšanai. Kā arī dažādi darbi un eksāmeni ir veicami daudz ērtāk un radošāk ja tie ir veikti ar tehnoloģiju palīdzību.
 • Beāte Pēterkopa's picture
  Es strādāju tradicionālajā klasē, tehnoloģijas pārsvarā izmantoju gatavojoties darbam. Esmu arī studente un novēroju,ka pasniedzēji aizvien vairāk izmanto rakstā minētos online mācīšanās veidus, eksāmenu rakstīšanu e-vidē. Uzskatu, ka tas ir daudz ērtāk gan pasniedzējiem, gan studentiem. Tomēr piekrītu arī minētajām grūtībām, ar ko var saskarties skolotāji un skolēni. Interneta vide ir plaša, tajā jāievēro tāda pati piesardzība, kā atrodoties uz ielas, kā arī jāzina noteikumi, lai saglabātu drošību un rezultātā visi būtu tikai ieguvēji.
 • Igors Pavelko's picture
  Savā pedagoģiskā darbā (pasniedzu Fiziku) izmantoju videodemonstrējumus galvenokārt no http://www.macibuvideo.lv. To daru tikai un vienīgi, kā papildinājumu tradicionālām nodarbību vadīšanas formām tad, kad uzskatu to par lietderīgu. Pats strādāju tradicionālajā klasē, un patiesībā citas izvēles man nav.
  Manā skatījumā tradicionālo mācīšanas formu nomaiņa pret mācīšanos tiešsaistē mūsdienu situācija var kārtējo reizi graujoši ietekmēt izglītības kvalitāti. No otras puses, uzskatu par lietderīgu tradicionālo nodarbību vai to svārīgako posmu videofilmēšanu. Tas var būt ļoti noderīgs izglītojamiem gatavojoties Valsts un Izglītības iestādes veiktajiem gala pārbaudījumiem mācību priekšmetā.