chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ewaluacja zorientowana na użyteczność

Nazwa grupy zaczerpnięta jest ze sztandarowej publikacji Michaela Q. Pattona "Utilization-Focused Evaluation", w której autor jako najważniejszy wyróżnik ewaluacji stawia użyteczność. Celem grupy jest zatem wymiana doświadczeń i dyskusja, w jaki sposób prowadzić użyteczne ewaluacje i jak pracować z wynikami ewaluacji. Wszytkich zainteresowanych zapraszamy w pierwszej kolejności do zapoznania się z Webinarium EPALE: "Ewaluacja nie musi byc nudna!" i podzielenia się swoimi komentarzami i doświadczeniami. Opiekunem merytorycznym społeczności jest Beata Ciężka - ewaluatorka programów i projektów (w tym projektów szkoleniowych), autorka i realizatorska szkoleń z zakresu ewaluacji.

Νέα

Posted on 16/08/2019
Από Beata Ciężka

Tropimy tutaj alternatywne metody, ale jednak ankiety niepodzielnie królują w ewaluacji szkoleń. Zdarza mi się nawet usłyszeć, gdy proponuję co alternatywnego - że świetnie, dużo ciekawych informacji uzyskaliśmy dzięki tej nowej metodzie, ale teraz zrób nam ankietę, bo będzie poważniej wyglądać w sprawozdaniu, jak się pokaże tabelki i wykresy, a nie jakiś opisy i to zebrane w taki „niepoważny” (!) sposób.

Νέα

Posted on 03/06/2019
Από Beata Ciężka

Polecam artykuł na blogu o „dziecięcych metodach” ewaluacji.

Νέα

Posted on 20/02/2019
Από Beata Ciężka

Z dobrą ankietą ewaluacyjną jest jak z Yeti – wszyscy o nim słyszeli, ale nikt go nie widział. Każdy z nas miał w ręku setki ankiet, ale czy widzieliście kiedyś naprawdę dobrą ankietę, w której pytania trafiały w punkt, a wyniki faktycznie okazywały się użyteczne w dalszych pracach? Myślałam, że temat ankiet jest tak zgrany, że już nie ma nad czym się tu zastanawiać, ale ostatnio brałam udział w kilku seminariach kończących się wypełnianiem ankiet tzw. poszkoleniowych. I to był absolutny dramat! Powszechność stosowania ankiet budzi chyba przekonanie, że można je opracować „na kolanie”.

Νέα

Posted on 25/07/2018
Από Beata Ciężka


Moim sposobem na wciągniecie uczestników szkoleń (ale i innych projektów) w ewaluację jest płodozmian metod – taką, jeszcze świeżą metodą, jest właśnie list. Ale jeżeli uczestnicy mi powiedzą – łe, znowu list – to będzie dla mnie sygnał, że i ta metoda spowszedniała i trzeba szukać innej. Macie może jakieś doświadczenie z niestandardowymi metodami zbierania informacji – podzielcie się proszę…

Νέα

Posted on 11/12/2017
Από Iwona Buks

Podsumowując II Forum Edukacji Dorosłych przedstawiamy najważniejsze wątki sesji zatytułowanej „Ewaluacja codzienności – ewaluacyjna codzienność”. Puntem wyjścia dyskusjih na temat „codzienności ewaluacji” był przegląd aktualnych trendów obecnych w badaniach ewaluacyjnych.  

Zatem czym karmi się dzisiaj ewaluacja? Zapraszamy do lektury artykułu: klik

Νέα

Posted on 15/09/2017
Από Iwona Buks

Mając wspomnienie wypoczynku wakacyjnego w pamięci zachęcam do ciepłego spojrzenia na ewaluację i przyjęcia podejścia, że praktyka ewaluacji to nie uciążliwy problem, ale stała praktyka pracy instytucji/organizacji – i można prowadzić ją tak, by była szybka, łatwa i przyjemna, a także użyteczna.

Νέα

Posted on 03/07/2017
Από Iwona Buks

18 maja 2017 roku odbyło się pierwsze z cyklu Webinarium EPALE, podczas którego nasza Ambasadorka, Beata Ciężka, zaprezentowała metody ewaluacji projektów szkoleniowych. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z materiałem: Webinarium EPALE: Ewaluacja nie musi być nudna!

 

Νέα

Posted on 29/06/2017
Από Iwona Buks

W ślad za upowszechnianiem się prowadzenia badań ewaluacyjnych szkoleń i innych form doskonalenia, ruszył ruch opracowywania (i publikowania w Internecie) poradników i „gotowych pakietów uniwersalnych narzędzi ewaluacyjnych” do stosowania na każdą okoliczność. Wspomniane poradniki oferują głównie najróżniejsze „szablony” ankiet, scenariuszy wywiadów, a czasem nawet arkusze do analizy dokumentów. Ich pozyskanie (lub zakupienie) daje poczucie, że nie będzie trzeba „tracić czasu” na żmudne przygotowania własnych narzędzi badawczych.

Νέα

Posted on 29/06/2017
Από Iwona Buks

Ewaluacja powinna być traktowana jako stały element każdego projektu, w tym projektu szkoleniowego. Celem prowadzenia ewaluacji jest dostarczanie informacji pomagających podejmować słuszne i uzasadnione decyzje w oparciu o dane.

Pełna treść artykułu Beaty Ciężkiej dostępna jest tutaj.

Νέα

Posted on 29/06/2017
Από Iwona Buks

Prowadząc ewaluację szkoleń bardzo często zbieramy od uczestników opinie na temat tego jak podobało się im szkolenie i jak oceniają jego użyteczność. Chcąc jednak ocenić faktyczną jakość szkoleń warto zbierać bardziej pogłębione informacje.

Pełna treść artykułu Beaty Ciężkiej dostępna jest tutaj.

 

Έγγραφο

Αναφορτώθηκε στις 29/06/2017
Από Iwona Buks

Polecam bardzo ciekawy i nowocześnie napisany poradnik dla osób zainteresowanych ewaluacją. Tytuł sugeruje, że publikacja przeznaczona jest dla dyrektorów szkół i placówek. Nic bardziej mylnego - w poradniku wiele inspiracji jak prowadzić ewaluację skierowaną na rozwój firmy czy organizacji znajdą menarżerowie również i innych profesji.

Έγγραφο

Αναφορτώθηκε στις 29/06/2017
Από Iwona Buks

Zapraszam do zapoznania się z publikacją „Ewaluacja w nadzorze pedagogicznym” t.3 – Autonomia pod red. Grzegorza Mazurkiewicza opracowaną w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły etap II”. Trzeci tom w całości poświęcony jest ewaluacji wewnętrznej i jej znaczeniu dla rozwoju szkoły lub placówki.

Έγγραφο

Αναφορτώθηκε στις 29/06/2017
Από Iwona Buks

Na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dostępny jest ciekawy poradnik dotyczący pomiaru kapitału ludzkiego w firmie.

Έγγραφο

Αναφορτώθηκε στις 29/06/2017
Από Iwona Buks

Ma stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju ukazał się raport z ewaluacji wpływu polityki spójności z lat 2007-2013 na edukację i kształcenie w Polsce. Raport podsumowuje efekty tej polityki w zakresie poprawy jakości kapitału ludzkiego i zwiększenia spójności społecznej. Badaniem został objęty obszar edukacji i kształcenia (wszystkie etapy edukacji i kształcenie dorosłych) wspierany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach polityki spójności 2007-2013.

Συζήτηση

Posted on 28/09/2019
Από Radek Czahajda
Σχόλια (4)
Τελευταίο σχόλιο στις: 02/12/2019 - 01:32

Zdarzyło mi się coś pięknego wczoraj, czym chciałbym się z Wami podzielić i zapytać o Wasze historie informacji zwrotnej, która dodała Wam skrzydeł?

Prowadziłem warsztat z facylitacji i ze względu na dużą różnorodność uczestników, zdecydowałem się poprowadzić go w oparciu o wyzwania, jakie mają w życiu osobistym, zamiast zawodowego. W końcowej rundce "Co było dla Ciebie najważniejsze na szkoleniu" jeden z uczestników powiedział:

Συζήτηση

Posted on 23/02/2018
Από Beata Ciężka
Σχόλια (33)
Τελευταίο σχόλιο στις: 14/11/2019 - 11:53

Mamy końcówkę lutego. Pora otrzepać śnieg z nart i brokat pozostawiony po karnawałowych kreacjach i wrócić do realiów ewaluacyjnych... Mamy już kilkudziesięciu członków naszej Społeczności Praktyków skupionych wokół ewaluacji. Z przyjemnością witam nowe osoby! Co myślicie, żeby napisać kilka słów o swoim „życiu ewaluacyjnym”? Czy jakieś zagadnienia związane z ewaluacją interesują Was szczególnie? Chętnie podzielę się również swoimi doświadczeniami, ale chciałabym by nasza dyskusja była również użyteczna dla Waszej pracy…

Συζήτηση

Posted on 30/06/2017
Από Beata Ciężka
Σχόλια (29)
Τελευταίο σχόλιο στις: 30/09/2019 - 00:25

Zgodnie z nazwą grupy zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami z ewaluacji szkoleń, projektów czy innych działań. Wieloletnia praktyka pracy jako ewaluator przekonała mnie, że tylko użyteczne informacje uzyskiwane dzięki ewaluacji przekonują do niej samej. Jeżeli nie ma widoków na wykorzystanie wyników ewaluacji – staje się ona, często bardzo uciążliwym, wymogiem formalnym. W takiej sytuacji przekonuję odbiorców ewaluacji, że jeżeli koniecznie już musimy ją robić (bo wymaga tego np.

Members displayed 10. Total number of members 10
Όνομα μέλους Οργάνωση Χώρα Τελευταία προσπέλαση
Wojciech Zawadzki Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Πολωνία 19/02/2020 - 14:37
Joanna Michalik Department of Medical Informatics and Telemedicine, Medical Univeristy of Warsaw, Warsaw, Poland Πολωνία 19/08/2019 - 01:05
Ewa KUBEL Ισπανία 05/08/2019 - 00:07
Nina Woderska Pracownia Integracji Pokoleń, Centrum Inicjatyw Senioralnych Πολωνία 03/02/2020 - 15:01
Anna Jaroń Πολωνία 31/05/2019 - 14:26
Marcin Szeląg Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Πολωνία 16/01/2020 - 22:43
Dawid Żądłowski Πολωνία 05/04/2019 - 11:38
Agnieszka Bąk Narodowe Centrum Kultury Πολωνία 01/03/2019 - 17:06
Radek Czahajda Trainers' Forum Πολωνία 19/02/2020 - 14:14
Agnieszka Pełka Πολωνία 01/02/2019 - 10:32