European Commission logo
Δημιούργησε λογαριασμό
Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλές λέξεις χωρισμένες με κόμμα

Blog

Blog

Webinarium EPALE: Ewaluacja nie musi być nudna! - nagranie

Zachęcamy do oglądania!

Profile picture for user iwona_b.
Iwona Buks

18 maja 2017 roku odbyło się pierwsze z cyklu Webinarium EPALE, podczas którego nasza Ambasadorka, Beata Ciężka, zaprezentowała metody ewaluacji projektów szkoleniowych.

Podczas spotkania omówiliśmy co warto ewaluować i w jakich sytuacjach  informacja, że „nie było ciasteczek czekoladowych” może być użyteczna a także czy można ocenić jakość szkolenia zanim się je w ogóle przeprowadziło. Uczestnicy webinarium wspólnie zastanawiali się czy ankieta „załatwi sprawę” a także poznali alternatywne metody prowadzenia ewaluacji szkoleń.  

Poniżej prezentujemy nagranie z webinarium. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z materiałem.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane zagadnienia wzbudzą Państwa zainteresowanie i sprawią że chętniej sięgną Państwo po zaprezentowane metody.

Zachęcamy Państwa do dyskusji. Jeśli podczas webinarium, nie zdążyli Państwo zgłosić pytań lub teraz, w wyniku refleksji, pojawiły się nowe, to serdecznie zapraszamy do wpisania ich poniżej w komentarzach. Nasza Ambasadorka na pewno odpowie na wszystkie zadane pytania w kolejnym artykule.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem EWALUACJA SZKOLEŃ TO NIE TYLKO ZADOWOLENIE UCZESTNIKA PO SZKOLENIU.


Beata Ciężka - jest autorką i realizatorską szkoleń z zakresu ewaluacji. Była wykładowcą na studiach podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Specjalizuje się w badaniach jakościowych i analizach eksperckich. Jest Ambasadorką EPALE.


Webinarium EPALE - cykl spotkań on-line, których celem jest promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie. Spotkania, kierowane do kadry edukacji dorosłych, są okazją do wymiany doświadczeń a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.


Zobacz także:

Beata Ciężka - Ewaluacja wewnętrzna – szybko, łatwo, przyjemnie i użytecznie

Beata Ciężka - Strategie ewaluacji szytej na miarę

Beata Ciężka - Praktyczne wskazówki do planowania i projektowania ewaluacji

Webinarium EPALE: Nowoczesne technologie w aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną - nagranie

Login (4)
Ετικέτες

Σχόλιο

Profile picture for user Bożena Bukal.
Bożena Bukal
Τετ, 11/01/2017 - 10:58

Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Poruszyła Pani ważną kwestię użyteczności zbieranych informacji - o co chcemy zapytać, po co zbieramy informacje, kto ich potrzebuje i w jaki sposób przełożymy je na wprowadzenie zmian. Bardzo wartościowe jest dla mnie spojrzenie na badanie potrzeb szkoleniowych z szerszej perspektywy - jako jeden z elementów ewaluacji oraz zastosowanie alternatywnych metod, które pomimo swej prostoty, w bezpośredniej interakcji z uczestnikami, mogą dostarczyć bardzo cennych informacji.

Login (0)
Profile picture for user Edyta IUNTiR PL.
Edyta Długoń
Πέμ, 06/22/2017 - 11:40

Dziękuję bardzo za ten materiał. Szczególnie ciekawa była dla mnie sekcja dotycząca alterantywnych metod ewaluacji szkolenia (do mojej "walizki" na pewno wezmę "list do trenera/organizatora", spodobał mi się również pomysł z "gadającą ścianą"). W szkoleniach warsztatowych tzw. runda końcowa jest dobrym czasem na zebranie informacji od uczestników odnośnie szkolenia (nawet kiedy uczestnik milczy to też jest informacja dla trenera/organizatora odnośnie szkolenia).

Co wprowadziłabym do webinarium? Na koniec spotkania zastosowałbym głosowanie wśród uczestników nad przydatnością prezentowanego materiału lub nad innym tematem, przydatnym dla trenera/organizatora w zakresie ewaluacji tego spotkania :)

Login (0)
Profile picture for user Beata Ciężka.
Beata Ciężka
Community Contributor (Bronze Member).
Τρί, 06/20/2017 - 11:47

Od kilku lat z powodzeniem wykorzystują dostępne w sieci portale do prowadzenia badań on-line. Nie będę reklamować publicznie konkretnych firm. Ale musze przyznać, że mam tu dobre doświadczenia. Jeżeli prowadzimy ewaluację bezpośrednio po przeprowadzeniu szkolenia warto od razu uczestnikom dać adres ankiety i poprosić, żeby wypełnili ankietę jeszcze przed opuszczeniem sali szkoleniowej. Mamy gwarancję, że większość uczestników wypełni ankietę. Jeżeli przekażemy adres ankiety później, 30% zwrotów możemy potraktować jako wielki sukces. Zaletą realizacji badań on-line jest to, że otrzymujemy od razu zagregowane wyniki (policzone częstości, rozkłady procentowe i zestawienia odpowiedzi pytań otwartych), mamy również możliwość pobrania plików wynikowych umożliwiających analizy w Excelu i SPPS.  

 

Beata Ciężka – ewaluatorka programów i projektów (w tym projektów szkoleniowych), jest autorką i realizatorską szkoleń z zakresu ewaluacji, była wieloletnim wykładowcą na studiach podyplomowych z ewaluacji na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w badaniach jakościowych i analizach eksperckich. Jest Ambasadorką EPALE.

Login (0)
Profile picture for user ppeszko.
Piotr Peszko
Τετ, 06/14/2017 - 11:20

Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję za nagranie. Niestety nie mogłem uczestniczyć w spotkaniu na żywo. 

Moim zdaniem jest to jeden z lepszych materiałów tłumaczący poco ewaluować. Niestety ewaluacja nie kojarzy się dobrze ani trenerom, ani nauczycielom. Ten webinar pokazuje, że można ewaluację odczarować i opowiedzieć o niej w sposób, który skłania do tego, żeby zająć się nią na poważnie. 

 

Mam jednocześnie pytanie: Z jakich narzędzi skorzystać, aby zautomatyzować zbieranie danych i ich interpretacje? 

Login (0)

Users have already commented on this article

Συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να δημοσιεύσετε σχόλια.

Want to write a blog post ?

Μην διστάσετε να το κάνετε!
Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο και ξεκινήστε να δημοσιεύτε ένα νέο άρθρο!

Τελευταίες συζητήσεις

TreeImage.
Elsa Neophytou

Βιωσιμότητα και εκπαίδευση ενηλίκων: μετάβαση πέρα από τις πράσινες δεξιότητες;

Ελάτε μαζί μας καθώς σκεφτόμαστε τις πράσινες δεξιότητες ως έναν τρόπο αντιμετώπισης σύνθετων αλληλένδετων ζητημάτων όπως η κλιματική αλλαγή και οι περιβαλλοντικές προκλήσεις.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Χρηματοοικονομικός αλφαβητισμός σε περιόδους κρίσης

Γνωρίστε τους ειδικούς μας και βυθιστείτε στον κόσμο των οικονομικών πολιτικών και του κοινωνικού τους αντίκτυπου.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Υπογραμμίζοντας τις βασικές δεξιότητες στο Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων

Η επένδυση σε βασικές δεξιότητες στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων είναι αναπόφευκτη προκειμένου να διασφαλιστεί η επίτευξη των στόχων του.

Περισσότερα

Latest News

Επερχόμενες εκδηλώσεις