SpLenDEd pomaga pri izobraževanju odraslih z učnimi težavami
Izobraževalci odraslih se pogosto srečamo z odraslimi udeleženci, ki se jim je zataknilo med formalnim izobraževanjem. Nekateri med njimi so zagotovo tisti, ki se skozi šolanje prebijali s specifičnimi učnimi težavami (disleksija, dispraksija, motnja pomanjkanja pozornosti/ hiperaktivnost, diskalkulija in disgrafija), ki niso bile nikoli diagnosticirane. Tisti, ki so z nami delili svoje zgodbe, poročajo, da so bili označeni za lene ali neumne. Ker niso prejeli ustrezne podpore, da bi lahko v celoti razvili svoje veščine in kompetence, je izobraževanje zanje dobilo negativen predznak. Izpostavljeni so večjemu tveganju za brezposelnost in socialno izključenost.
Kako lahko organizacije za izobraževanje odraslih pomagamo odraslim z učnimi težavami?
Projekt SpLenDEd – Skupno ogrodje za ponudnike izobraževanja odraslih podpira vključevanje odraslih udeležencev z učnimi težavami v izobraževanje odraslih. Več informacij o rezultatih projekta in o projektu samem je na voljo na spletni strani splended.mozello.com.
Na povezavi https://splendedapp.eu/ je na voljo Ocenjevalnik SpLenDED za preverjanje učinkovitosti lastne izobraževalne ponudbe za udeležence s specifičnimi učnimi težavami. Predstavnike ponudnikov izobraževanja odraslih, izvajalce usposabljanja in vodje vabimo, da izpolnijo kratek vprašalnik o doseganju kriterijev in pridobite enotno oceno, ki prikazuje, kje dosegajo nivo odličnosti in kje se lahko še izboljšajo.

Do zaključka projekta je še leto dni in v tem času bomo pripravili še Priročnik SPLenDEd z navodili za uporabo skupnega ogrodja in Vodnik po primerih dobre prakse za izboljšanje učinkovitosti izobraževalne ponudbe in vključevanja udeležencev s posebnimi učnimi težavami.
Helena Matavž je organizatorka izobraževanja odraslih in vodja projektov Erasmus + pri Andragoškem zavodu Maribor - Ljudska univerza.