European Commission logo
Δημιούργησε λογαριασμό
Resource Details
ΠΟΡΟΣ

Elbląscy seniorzy i edukatorzy uczyli się jak opowiadać

Żeby opowiedzieć wartościową historię, trzeba umieć wyselekcjonować, bo dzisiaj każdy ma ograniczony czas i przestrzeń na ekspresję. Szkoleniowcy z włoskiego EURO-NET uczyli elbląskich seniorów i edukatorów metod storytellingu. Warsztaty odbyły się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach erazmusowego projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

Pierwsze trzy dni szkolenia były adresowane do osób, które pracują na rzecz seniorów – edukatorów, animatorów, autorów i koordynatorów projektów. Zajęcia rozpoczęły się od – wydawałoby się – prostego ćwiczenia. Uczestnicy spotkania dostali za zadanie opowiedzieć o sobie za pomocą kolażu. To były mile spędzone minuty. Kiedy jednak przyszedł moment, żeby przejść się po sali i poznać historie innych uczestników warsztatów, okazało się, że to zadanie sprawiło kłopot.

To zadanie miało na celu uświadomienie uczestnikom, że jeszcze wiele mamy do nauczenia się w dziedzinie słuchania innych. Naszym zadaniem jest znaleźć balans między czasem, który poświęcamy sobie, a czasem, który dajemy innym.

W kolejnych dniach uczestnicy warsztatów poznawali metody i techniki opowiadania, również z użyciem nowoczesnych narzędzi takich jak smartfon.

Jak tłumaczyli szkoleniowcy, umiejętność opowiadania z jednej strony jest wrodzoną umiejętnością, a z drugiej strony jest mnóstwo technik, które można przyswoić. Uczestnicy wyszli z tych zajęć bardzo zainspirowani i z głową pełną pomysłów na własne zajęcia.

Materiały zamieszczone poniżej również mają posłużyć jako inspiracja dla wszystkich tych, którym doskonalenie siebie nie jest obce.

Czwarty dzień tego włosko-polskiego spotkania był adresowany do seniorów. Seniorzy biorący udział w warsztatach pokazowych okazali się bardzo otwarci na metody proponowane przez włoskich szkoleniowców.

Warsztaty z włoskimi szkoleniowcami były częścią projektu pn. "Elbląscy edukatorzy dla seniorów", który polegał na wymianie doświadczeń z organizacjami z trzech krajów: Hiszpania, Niemcy i Włochy.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania – EURO-NET, Włochy – EBB Europass Berlin Beratungsbüro GMBH, Niemcy.

Projekt "Elbląscy edukatorzy dla seniorów" jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

elbląscy seniorzy

 

Resource Details
Συγγραφέας του πόρου
Raffael Messina, EURO-NET
Είδος πόρου
Άλλο
Χώρα
Polska
Ημερομηνία δημοσίευσης
Resource media
Login (0)

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!