chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

 
 

Ιστολόγιο

Budovanie rôznorodých komunít prostredníctvom dobrovoľníctva

07/12/2015
από Katarina DUBCOVA
Γλώσσα: SK
Document available also in: EN ET

/el/file/untitledpng-114untitled.png

 

Zákon o dobrovoľníctve je možné nájsť vo všetkých kultúrach, jazykoch a náboženstvách. Na Medzinárodný deň dobrovoľníctva, tak ako v každý iný deň v roku stovky miliónov ľudí na celom svete venujú svoj čas a svoje schopnosti, aby napomohli vytváraniu silnejších a životaschopnejších komunít. V čase, keď sú spoločnosti v Európe stále viac rôznorodejšie a vystavené tlakom a rozdeľovaniu, potrebujeme spraviť čo najviac pre to, aby sme zabezpečili, že všetci v Európe sa budú cítiť skutočne začlenení.    

Európska únia je založená na hodnotách, ktorých súčasťou je rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, rovnosti a nediskriminácie – je nanajvýš dôležité, aby sme ako Európania a členské štáty Európskej únie tieto hodnoty presadzovali. Občianska spoločnosť v Európe si uvedomuje, že skutočne inkluzívnu spoločnosť je možné zabezpečiť aj prostredníctvom dobrovoľníctva.  

V septembri tohto roka vyhrala popredná britská charitatívna organizácia Volunteering Matters (Dobrovoľníctvo má význam) na odovzdávaní cien European Diversity Awards cenu Charita roka, čo je vyjadrením uznania významu dobrovoľníctva pre zabezpečenie tolerantnejšej, rôznorodejšej a spravodlivej spoločnosti.

Víziou organizácie Volunteering Matters je spoločnosť, v ktorej sa každý môže zúčastňovať na budovaní silných a inkluzívnych komunít. Jej predstavitelia vedia, že investovaním do ľudí cez dobrovoľníctvo môžeme tiež znižovať nerovnosť a izoláciu. Dokazuje to množstvo rôznych dobrovoľníckych programov, ktoré podporujú inklúziu.  

Výborným príkladom toho je projekt City Wise organizácie Volunteering Matters, ktorý je priekopníckym dobrovoľníckym programom na území Londýna, podporujúcim ľudí vo veku 50 až 65 rokov. Tento projekt, ktorý sa zameriava na nezamestnaných, sa snaží ťažiť zo života a skúseností starších ľudí, pričom získava účastníkov a účastníčky, ktorí/-é vedú aktivity na základe rovesníckeho (peer) vedenia – od IT školení po workshopy venované práci s médiami.

Jednou z takých aktivít v projekte City Wise je projekt Calthorpe, zameraný na záhradníctvo, údržbu záhrad a pestovanie jedla v londýnskej časti Islington so skupinou starších ľudí z celého sveta. Projekt zapája najmä ľudí z Latinskej Ameriky, ale aj európskych a miestnych dobrovoľníkov. Jeho účastníci a účastníčky získavajú sebavedomie, stretávajú nových ľudí a učia sa nové zručnosti – ktoré pre nich môžu byť podporné pri možnom vstupe do zamestnania. Projekt zároveň ľuďom umožňuje cítiť sa viac zapojení do života svojej komunity a stretávať nových ľudí.   

Medzinárodný deň dobrovoľníkov je príležitosťou pre dobrovoľníkov a dobrovoľnícke organizácie zvyšovať povedomie o ich prínose pre inkluzívnosť. Tým, že sa dobrovoľníctvo zameriava na potreby ľudí a ich komunity vo svete, vieme, že prináša hmatateľné pozitívne výsledky a jednotlivé komunity posilňuje.

 

James Moon je projektový manažér pre program Erasmus+ v organizácii Volunteering Matters a člen sekretariátu Volonteurope. James dlhodobo pracuje s mladými ľuďmi a dospelými, ktorí majú menej príležitostí alebo sú marginalizovaní. Pracoval s ľuďmi ako učiteľ, školiteľ, mentor a projektový manažér. James vykonával a riadil projekty na miestnej, celoštátnej a európskej úrovni.   

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn