chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Edukuj i Angażuj! Narzędzia online, które sprawdzą się w edukacji dorosłych

16/06/2020
από Monika Schmeich...
Γλώσσα: PL

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Prowadząc działania edukacyjne online (i nie tylko) coraz częściej wykorzystujemy cyfrowe narzędzia, które wspierają i urozmaicają proces zdobywania wiedzy. Internet jest pełen różnego rodzaju aplikacji pozwalających na wprowadzenie elementów interaktywnych do edukacji. Nie wszystkie jednak są dla nas odpowiednie. Jedne lubimy mniej inne bardziej - wszystko zależy od tego jakim tematem się zajmujemy, z jakimi grupami pracujemy i jakie mamy potrzeby. Odpowiedni dobór narzędzia jest bardzo istotny i może pomóc uatrakcyjnić prowadzone przez nas zajęcia, a także wpłynąć na zaangażowanie uczestników. Poniżej chciałabym podzielić się “narzędziownikiem”, z którego korzystam prowadząc warsztaty i szkolenia.

   

Rozpocznij dyskusję

Mentimeter i Wooclap

Dwa narzędzia, które doskonale sprawdzają się kiedy chcemy rozpocząć dyskusję albo zebrać opinię na dany temat. Aby z nich korzystać potrzebne jest konto, które możemy założyć używając np. swojego adresu e-mail lub konta Google. Możemy dzięki nim w szybki i prosty sposób przygotować prezentację i zadawać pytania lub proste ćwiczenia. Uczestnicy udzielają odpowiedzi używając swoich urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów), które pojawiają się na ekranie w czasie rzeczywistym.

    

Zrób burzę mózgów

Padlet, Jamboard, ConceptBoard

Te trzy narzędzia doskonale sprawdzają się jako wirtualne flipcharty. Aby na nich pracować podczas szkolenia lub spotkania, wystarczy, że udostępnimy link do przygotowanych wcześniej dokumentów. Co ważne aplikacje nie wymagają zakładania konta ani logowania od uczestników spotkania. Możemy je wykorzystać np. do zebrania obaw i oczekiwań, podczas budowania kontraktu lub też generowania pomysłów. Zarówno ConceptBoard jak i Jamobrad mają opcję pracy przy pomocy kolorowych karteczek post-it, które uczestnicy mogą dowolnie rozmieszczać na planszach.  

   

Zaprojektuj grę

genial.ly, ActionBound, WordWall

Grywalizacjia i gamifikacja to działania, które zdecydowanie mogą przyczynić się do podniesienia zaangażowania wśród uczestników procesu edukacyjnego. Dodatkowo możliwość podjęcia wyzwania zarówno indywidualnie jak i w grupach pozwala wykorzystać elementy gier właściwie w każdym temacie. Powyższe narzędzia pozwolą przygotować różne typy wyzwań - od prostych quizów i zadań na sprawdzenie wiedzy (WordWall), poprzez wirtualne Escape Roomy, cyfrowe odpowiedniki tradycyjnych planszówek (genial.ly) aż po gry terenowe oparte o geolokalizacje w stylu słynnego Pokemon Go (ActionBound)

   

Sprawdź wiedzę

Kahoot i Quizziz

Nieodłączny elementem edukacji są testy. Pre-testy, post-testy służą do zorientowania się ile w danym temacie wiedzą nasi uczestnicy, a także do sprawdzenia przyrostu wiedzy np. po ukończeniu szkolenia. Aplikacje Kahoot i Quizziz pomogą szybko przygotować testy albo quizy w formie rozgrywki z rankingiem (indywidualnym lub grupowym) i w atrakcyjnej formie sprawdzić wiedzę uczestników spotkania. Co ciekawe w obu narzędziach możemy przygotować pytania samodzielnie albo skorzystać z niezwykle bogatego repozytorium quizów przygotowanych przez innych użytkowników.

  

Uporządkuj e-zasoby i udostępnij je innym

Symbaloo

Poznając i testując różnego rodzaju aplikacje, a także eksplorując sieć w poszukiwaniu stron i wartościowych e-materiałów w pewnym momencie zaczynamy się gubić w ich nadmiarze. Z jednych korzystamy częściej o innych zapominamy. Zakładki w przeglądarkach wydają się nie mieć końca, a przeszukiwanie ich staje się uciążliwe. Warto zadbać o swoje repozytorium cyfrowe i uporządkować przydatne materiały tak, aby w każdej chwili i z każdego urządzenia mieć do nich szybki dostęp. Aplikacja Symbaloo pozwala tworzyć zakładki tematyczne, na których za pomocą kwadratowych “kafelek” można umieszczać odnośniki do internetowych zasobów - są to tzw. Webmixy. Aby z niej korzystać należy założyć darmowe konto. Dzięki temu można nie tylko zachować porządek i stworzyć bogate repozytorium, ale również dzielić się Webmixami z innymi użytkownikami.  

  

Przygotuj atrakcyjne materiały

Google Sites, Crello, Canva

Prowadząc różnego rodzaju działania dobrze jest zadbać nie tylko o stronę merytoryczną, ale również wizualną. Istotne jest aby przygotowane materiały i informacje zostały podane uczestnikom w spójnej szacie graficznej. Dawniej do opracowania tego aspektu trzeba było znać i zakupić specjalistyczny program graficzny typu Corel lub Adobe. Obecnie coraz więcej darmowych narzędzi online oferuje bardzo podobne funkcje do wymienionych programów. Jedną z takich darmowych aplikacji, chyba najbardziej znaną i rozbudowaną, jest Canva. Pozwala tworzyć atrakcyjne prezentacje, posty do SM, papiery firmowe, plakaty, broszury, ulotki, intro do filmików na YT czy infografiki. Dodatkowo posiada rozbudowany bank grafik i zdjęć. Przygotowane materiały można pobrać w różnych formatach. Analogiczną, choć mniej znaną aplikacją jest Crello. 

Innym sposobem na atrakcyjne przygotowanie materiałów może być stworzenie prostej witryny internetowej, której link udostępnimy odbiorcom działań. W prosty sposób możemy przygotować witrynę używając jednego z wielu narzędzi Google. Google Sites - bo o nim mowa - pozwala przygotować atrakcyjną wizualnie stronę przy pomocy metody “przeciągnij i upuść”. Posiada kilka atrakcyjnych wizualnie szablonów, które z łatwością można przystosować do własnych treści. 

   

Eksperymentuj

Experiments with Google

Na zakończenie chciałabym podzielić się pewnym miejscem w sieci, do którego bardzo lubię zaglądać. Projekt nazywa się Experiments with Google i jest internetową bazą darmowych aplikacji i doświadczeń z całego świata. Zebrane w 14 kategoriach aplikacje pokazują jak działa AI, VR, AR, przybliżają sztukę, a także uświadamiają jak wygląda nasza codzienność w cyfrowym świecie. Co ważne, jedną z głównych zasad, która przyświeca twórcom portalu jest zalecenie, aby oprogramowanie, które przesyłają twórcy miało status Open Source. Oznacza to, że aplikacji można nie tylko używać ale i rozbudowywać bądź przerabiać. Jednymi z najciekawszych i obecnie najczęściej podejmowanych zagadnień do eksperymentowania jest temat Sztucznej Inteligencji (Quick Draw, SemiConductor, Talk to Books, Teachable machine). Równie ciekawe i ważne są aplikacje dotyczące sztuki (Museum of the world, Curator Table, Art Palette) czy tzw. cyfrowego dobrostanu (Screen stopwatch, Morph). Więcej o eksperymentach Google napisałam TUTAJ

Zasoby darmowych narzędzi w internecie wydają się nie mieć końca. Cały czas pojawia się coś nowego. Z wieloma z nich zaprzyjaźniamy się na długie lata, inne przetestujemy i odłożymy na cyfrową półkę. Osobiście bardzo lubię poznawać nowe ciekawe aplikacje, dlatego też zachęcam Was do podzielenia się Waszymi narzędziownikami. 


Monika Schmeichel-Zarzeczna – historyk sztuki, trenerka, animatorka kultury, bibliotekarka i kurator wystaw. Obecnie kieruje Filią nr 38 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie gdzie organizuje wydarzenia dla różnych grup wiekowych. Członkini Stowarzyszenia LABiB. Ambasadorka EPALE.

   

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji
i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

      

Zobacz także:

Kilka sposobów na udaną prezentację

Trzy pułapki myślenia na drodze do Digital Learning

Technologia w uczeniu dorosłych - trochę inne spojrzenie - podkast

Jak uczyć skutecznie za pomocą multimediów

Interaktywne szkolenie online? To możliwe!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 5 από 5
 • Εικόνα Rafał Żak
  Nie lubię tych twoich wpisów ;-) Czytam, a później muszę się zabierać za robotę i uczyć się tylu nowych, wartościowych rzeczy. 
  A tak poważnie, to możesz zasypiać spokojnie, już w czwartek z dwóch metod skorzystam ;-)

 • Εικόνα Monika Schmeichel-Zarzeczna
  Miło słyszeć, że podsunęłam Ci inspirację. Jestem bardzo ciekawa, które narzędzia wykorzystałeś. Mam nadzieję, że się podzielisz efektami :)
 • Εικόνα Beata Ciężka
  Dziękuję za ten zestaw! Nie ustaję (jak obecnie pewnie wielu z nas) w poszukiwaniach ciekawych narzędzi do wykorzystania podczas szkoleń. Ja również widzę w nich dobre narzędzia do wykorzystania w ewaluacji szkoleń. Już niektóre przećwiczyłam – do prowadzenia ewaluacji faktycznie przydaje się Kahoot i Quizziz, a nawet Padlet czy ConceptBoard. Ale planuję sprawdzić w boju również inne…
 • Εικόνα Małgorzata Rosalska
  Bardzo inspirujące zestawienie! Z niektórych aplikacji korzystam często i chętnie. Inne mnie rozczarowały. Szczególnie Kahoot. Mam wrażenie, że jest to związane ze zwiększonym zainteresowaniem tego typu aplikacjami. Do sprawdzania wiedzy wykorzystuję najczęściej Forms lub Quizziz lub Socrative. Kahoot zaczął się niestety "sypać" u odbiorców :( Szczególnie w tej wersji, kiedy wszyscy jednocześnie rozwiązują quiz. 
  Dziękuję za aplikacje dotyczące sztuki - będę je testować :)
 • Εικόνα Monika Schmeichel-Zarzeczna
  Dziękuję Małgosiu za refleksję dotyczącą Kahoota. Niestety zawsze były z nim drobne problemy związane np. ze sprzętem (na jednych urządzeniach kolejne pytania ładowały się szybciej na innych wolniej). Niemniej jednak można go wykorzystać w charakterze energetyzera, albo takiego luźnego sprawdzenia wiedzy :). Zgadzam się również z Tobą że Quizziz czy Forms dają bardziej obiektywne wyniki :).