chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Príbeh komunity EPALE:Ljilja Bajić, Bosna a Hercegovina

04/06/2020
από Monika Drinkova
Γλώσσα: SK
Document available also in: EN MT CS FR

Ljilja Bajić

 

Volám sa Ljilja Bajić a narodila som sa 12. novembra 1987 v meste Banja Luka. Som skúsená a vysoko kvalifikovaná učiteľka anglického jazyka a literatúry s vyše 12-ročnými skúsenosťami v oblasti výučby detí aj dospelých. Po absolvovaní Strednej elektrotechnickej školy Nikolu Teslu v meste Banja Luka (2006) som sa zapísala na Filologickú fakultu Univerzity v Banji Luke. V roku 2010 som získala bakalársky titul v odbore anglický jazyk a literatúra. V roku 2008 som popri štúdiu na univerzite začala pracovať v súkromnej jazykovej škole Marco Polo. Šesť rokov som pracovala s dospelými a so žiakmi stredných škôl. Po ukončení štúdia som pôsobila ako učiteľka anglického jazyka na základných aj stredných školách v Banji Luke. V roku 2012 som sa po úspešnom zložení štátnej skúšky stala kvalifikovanou učiteľkou anglického jazyka a literatúry.

Počas posledných štyroch rokov som sa venovala najmä organizácii vlastných súkromných kurzov, ktoré prebiehajú predovšetkým formou individuálnych a skupinových hodín pre deti aj dospelých v rôznom veku. Koncom apríla tohto roku som začala vyučovať online na svojej vlastnej platforme na učenie angličtiny a aj naďalej v tom pokračujem.

Medzičasom pracujem na svojej diplomovej práci s názvom „Prispôsobenie výučby cudzieho jazyka potrebám dospelých – prípadová štúdia“. Sledovala som pokroky jedného z mojich študentov v priebehu kurzu na úrovni A2. Používala som rôzne metódy, prístupy, techniky, chybovú analýzu, teóriu mnohonásobnej inteligencie atď. K mojim záujmom patrí učenie, celoživotné vzdelávanie, cudzie jazyky, cestovanie, online marketing a kempovanie.

O EPALE som sa dozvedela prostredníctvom národnej podpornej služby v Bosne a Hercegovine. Platforma ma ihneď zaujala svojím unikátnym prístupom k vzdelávaniu dospelých.

Zaregistrovala v roku 2019. EPALE však už dvanásť mesiacov aktívne sledujem na Facebooku. Myslím si, že EPALE je veľmi dôležitá platforma, ktorá nám poskytuje množstvo informácií o najnovšom vývoji, trendoch a technikách v oblasti vzdelávania dospelých.

Pred vypuknutím ochorenia COVID-19 som učila veľa individuálnych hodín. V novej situácii spôsobenej pandémiou som sa však cítila zúfalo a vystrašene, rovnako ako väčšina ľudí.

V prvom rade deti aj dospelí prestali chodiť na hodiny a väčšina z nich nechcela online vyučovanie ani len vyskúšať. Boli presvedčení, že nová situácia a následne vyhlásený núdzový stav rýchlo pominie a všetko sa čoskoro vráti do normálu. Po druhé, niektorí moji študenti – najmä dospelí – sa obávali prípadnej zmeny svojej finančnej situácie, a preto sa rozhodli dočasne prerušiť hodiny angličtiny. Okrem toho sa niekoľkí študenti, hlavne deti, dočasne presťahovali naspäť do svojich rodných dedín, kde je internetové pripojenie pomerne slabé. Z tohto dôvodu mnohí z nich vzdali online vyučovanie.
Viacerí študenti však online hodinám dali šancu a už od začiatku boli s online vyučovaním veľmi spokojní.  Napriek tomu je počet študentov, ktorí sa zúčastňujú na online hodinách, pomerne malý a do septembra je ešte ďaleko.

Vzhľadom na danú situáciu som začala premýšľať, ako by som mohla vyplniť túto pauzu. Vedela som, že kvôli stálym študentom nemôžem ponúkať veľa individuálnych hodín. Uvedomila som si, že táto situácia si vyžaduje, aby sme si pomohli sami a nečakali na pomoc ostatných.

Raz večer som sa rozhodla opatrne preskúmať najlepšie platformy zamerané na učenie jazyka. Rýchlo som dospela k rozhodnutiu vytvoriť svoju vlastnú „platformu“, inými slovami zorganizovať online skupinové kurzy v takej podobe, aká sa mi páči.

Ljilia group

Avšak nadšenie hneď začalo opadať, keď som si uvedomila, že je to priveľa práce pre mamu batoľaťa, ktorá stále vedie online kurzy a takmer celý deň sa stará o dieťa. Potom mi napadlo požiadať o pomoc tri blízke priateľky z fakulty, inak povedané, spýtala som sa ich, či sa chcú pridať k môjmu „projektu“. A tak som prišla s nápadom vytvoriť skupinu štyroch učiteliek anglického jazyka a literatúry, ktoré chcú ľuďom pomôcť s učením angličtiny. Snažíme sa učivo zjednodušiť a podať tak, aby bolo učenie zábavné, ľahké a dostupné pre všetkých.

Pomocou inovatívneho eklektického prístupu (kombinácia rôznych metód, prístupov a techník) sme vytvorili kurz vhodný pre všetkých s ohľadom na ich osobnostné vlastnosti, mnohonásobnú inteligenciu, schopnosti, motiváciu a individuálne štýly učenia.

My štyri (Sanela, Slavica, Tatjana a Ljilja) sme spolu študovali a všetky sme absolventkami odboru anglický jazyk a literatúra na Univerzite v Banji Luke v Bosne a Hercegovine. Teraz žijeme v štyroch rôznych mestách, ktoré sa nachádzajú v troch rôznych krajinách, ale naša spoločná vášeň pre anglický jazyk a láska k učeniu nás priviedli k vytvoreniu jedinečného kurzu určeného pre ľudí v rôznom veku bez ohľadu na ich doterajšie znalosti anglického jazyka. 

Najprv som spolu s priateľkami vymyslela koncepciu kurzov. Pri učení cudzieho jazyka sú podľa mňa kľúčové štyri zručnosti – čítanie, písanie, počúvanie a hovorenie – a štyri kategórie vedomostí – gramatika, slovná zásoba, výslovnosť a znalosť kultúry –, takže nie iba gramatika! Nasledoval výber najvhodnejšej aplikácie na organizáciu online kurzov. Rozhodli sme sa pre Zoom, pretože v súčasnosti patrí k najobľúbenejším aplikáciám.

Potom som určila počet študentov v každej skupine (osem) a rozhodla som sa usporiadať bezplatnú skúšobnú hodinu pre všetkých, ktorí chceli vyskúšať online výučbu angličtiny. Keď sme sa dohodli na týchto základných prvkoch, začali sme naše kurzy propagovať na sociálnych sieťach Instagram a Facebook.

Spočiatku ľudia reagovali veľmi pozitívne, označili, že sa im príspevky páčia, pridávali komentáre a niekoľkokrát ich zdieľali. Trvalo však dlho, kým sa vytvorila skupina „začiatočníkov na vyššej úrovni“ (A1/A2) pozostávajúca z ôsmich dospelých a druhá skupina s názvom „Konverzačný kurz pre pokročilých“ (úroveň B1), do ktorého teraz patria štyria študenti. Stručne povedané, online výučba sa môže zdať „ľahká“ a „jednoduchá“, ale v skutočnosti je to celkom náročné a únavné. Doteraz sme však mali len tri bezplatné online hodiny a kurz sa začne budúci týždeň (v máji). Po skúšobných hodinách sme od študentov dostali veľmi pozitívnu spätnú väzbu a mali sme dobré odozvy na koncepciu kurzu. Môj celkový dojem je, že online hodiny sú cenná skúsenosť, ale máme pred sebou ešte dlhú cestu.

Kladné stránky online vyučovania sú:

  • šetrenie času učiteľov,
  • inovatívny a moderný prístup,
  • atraktívnosť pre extrovertných študentov.

Podľa môjho názoru sa však môžu vyskytnúť aj nedostatky, napríklad:

  • v porovnaní s konvenčným vyučovaním v triede je atmosféra menej uvoľnená,
  • tento spôsob vzdelávania pravdepodobne nie je veľmi atraktívny pre niektorých študentov v strednom veku, ktorí nepoužívajú technológie často,
  • online hodiny konverzácie v skupinách zaujmú len malý počet „introvertných“ študentov. Napríklad niektorí moji stáli študenti sú príliš nesmelí, aby čo i len vyskúšali tieto hodiny.

Napokon verím, že keď sa táto situácia skončí, budem k online vyučovaniu pristupovať uvedomelejšie a pokúsim sa ho využiť naplno.

 Tešíme sa na Váš príbeh Zdieľajte svoj príbeh ešte dnes!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 1 από 1
  • Εικόνα bülent dönmez
    It is an inspirational story. I tried it.