chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Αίθουσα σύνταξης

Attālinātais darbs, mācības un pašizglītošanās: kā tas notiek Gaismas pilīs Limbažu un Alojas novados? 

22/04/2020
από Kintija Bulava
Γλώσσα: LV

Pieredzē un pārdomās dalās Broņislava Sauka, Limbažu Galvenās bibliotēkas Mācību un profesionālās sadarbības centra vadītāja.

 

Lasītprieks nav mazinājies

Pieaugušo informālajā izglītībā nu ir nācies mainīt iepriekšējos paradumus, izjaukt ierastos ritmus, nevaram baudīt klātienes tikšanās, sarunu un domu apmaiņas enerģētiku. Tagad viss ir citādāk, taču darbs turpinās. Nu jau visiem vārds “attālināti” lietojams teju katru dienu, taču kāds ir tā piepildījums, tas atkarīgs no tiem, kuri meklē iespējas, piedāvā, kļūdās, sāk no jauna un sasniedz vēlamo. Līdzīgs ceļš ejams arī mums, Limbažu un Alojas novadu bibliotekāriem. Vispirms bija jāsaprot, kā mūsu lasītājiem, kuri gadu gaitā dzīvojuši vienā ritmā ar bibliotēku,  lasījuši, izglītojušies un baudījuši nemitīgi piedāvātos kultūras un izklaides pasākumus, šajā situācijā nejusties atstumtiem. Arī Limbažu Galvenajai bibliotēkai, kas veic reģiona galvenās bibliotēkas funkciju Limbažu un Alojas novados, nācās mainīt ierasto uz jauno. Mazās Gaismas pilis joprojām spīd, bet tagad gan tikai krietnā attālumā no katra mājām. 

Limbažu Galvenajā bibliotēkā, tās filiālbibliotēkās Limbažu novadā, kā arī Alojas novada bibliotēkās turpinās bibliotēkas pamatfunkcijas realizēšana – grāmatu izsniegšana. Mainījusies tikai kārtība, kādā veidā tas notiek. Lai saņemtu interesējošo grāmatu, vispirms tā attālināti jāpieprasa. Visa kontaktinformācija un arī piedāvājums vienuviet – LGB mājas lapā www.limbazubiblioteka.lv, Aktualitātes.

Alojas pilsētas bibliotēka arī aicina un piedāvā bibliotēkas pakalpojumus izmantot attālināti –  mājas lapā www.aloja.lvun bibliotēkas Facebook lapā. 

 

Bibliotēkas organizē konkursus un izstādes tiešsaistē

LGB Facebook mājas lapā iedzīvotāji tiek pastiprināti informēti par bibliotēkas piedāvājumu, dažādām aktualitātēm Limbažu novadā un valstī kopumā, informācijas iegūšanas vietām un veidiem, kultūras baudīšanas iespējām, neizejot no savām mājām.

Limbažu Galvenā bibliotēka piedāvā šādas aktivitātes:

LGB filiālbibliotēkas Limbažu novadā un Alojas novada bibliotēkas piedāvā dažādas interesantas attālinātās aktivitātes vietējiem iedzīvotājiem, piem., krustvārdu mīklas interneta vidē, literāru konkursu ģimenēm un lasīšanas maratonu, akcijas par māju un dzimtu likteņiem, sava pagasta vēstures izzināšanu, skaistāko vietu savā pagastā iemūžināšanu fotogrāfijās, virtuālas radošās darbnīcas. 

Piemēri: Līdz pat 1. oktobrim Bīriņu bibliotēkā norisinās citātu konkurss “30 citāti 30 dienās”. Katru dienu Bīriņu bibliotēkas Facebook lapā tiek ievietots kāds citāts no grāmatām, kuras atrodas bibliotēkas plauktā. Iedzīvotāji aicināti Facebook komentāros norādīt grāmatas autoru un nosaukumu. Aktīvākajam pareizo atbilžu iesniedzējam balvā – grāmata. 

Staiceles pilsētas bibliotēka no 1. marta līdz 30. novembrim organizē Grāmatu maratonu visiem, kam pāri 15, ar aicinājumu “Esi aktīvs! Piedalies! Lasi!”. Informācija pieejam bibliotēkas Facebook lapā.

Rezultāti akciju noslēgumā tiks publiskoti gan virtuāla vidē, gan arī izstāžu formā bibliotēkās, kad tās atkal vērs durvis saviem lasītājiem.

 

Arī paši bibliotekāri turpina mācīties. Attālināti

Mācību un profesionālās sadarbības centra klienti ir arī bibliotekāri Limbažu un Alojas novados. Pieaugušie, kolēģi, kuri raduši nepārtraukti  izglītoties, apmainīties pieredzē, īstenot, veicināt un radīt… Nekas nav apstājies – metodiskais darbs turpinās attālināti. Esam nolēmuši kolēģu izglītošanai veltīt ceturtdienas aprīlī un maijā. Par turpmāko vēl pāragri spriest. 

Aprīlis bibliotekāriem ir īpaši darbīgs mēnesis. 16. aprīlī tiešsaistē platformā “Zoom” notika Latvijas bibliotekāru 13. kongresa ievadvebinārs, kurā LBB biedri noklausījās priekšlasījumu par LBB paveikto trīs gados. 20.–26. aprīlī norisināsies Latvijas Bibliotēku nedēļa 2020, aicinām ikvienu bibliotēku tajā iesaistīties, realizējot savas idejas.  23. aprīlī notiks Latvijas bibliotekāru 13. kongress, kura ietvaros būs jaunās LBB valdes un revīzijas komisijas vēlēšanas, kā arī tiks apstiprināts atjaunotais Latvijas bibliotekāru ētikas kodekss. Tiešsaistes nodrošina Latvijas Bibliotekāru biedrība un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Savukārt 30. aprīlī – LGB organizētais novadu bibliotēku attālinātais seminārs.  Informēsim kolēģus par aktualitātēm profesionālajā jomā, kopīgi skatīsimies video tēmas par izdevējdarbību 2019. gadā, kā arī RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsta un RSU docētāja Artūra Miksona saistošo tēmu video, kuras mums palīdzēs sakārtot domas,  izprast lietu būtību un arī pašiem sevi.

Visām Gaismas pilīm vēlam veiksmi, radošumu un izturību!

 

Foto: Priscilla Du Preez/Unsplash

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 1 από 1
  • Εικόνα Sigita Kusiņa
    Ierastās rutīnas pienākumi un ieradumi strauji tiek mainīti, tiek organizēts attālināts darbs un mācības. Viss notiek tiešsaistē, kas nozīmē, ka ir nepieciešamas attiecīgas zināšanas un prasmes, lai spētu orientēties un rīkoties digitālajā vidē. Manuprāt, šis laiks raksturo izcilā rakstnieka Raiņa slavenos vārdus: "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" Pārmaiņās saskatu pozitīvo aspektu, jo cilvēki sāk apgūt jaunas iemaņas vai nostiprina esošās.  Priecē, ka arī šajā laikā cilvēki var iegūt informāciju ne tikai no interneta, bet arī tiek organizēta droša bibliotēkas grāmatu nodošana klātienē, tas nozīmē, ka netiek zaudēta saikne starp grāmatu un cilvēku. Bibliotēkas arī šajā laikā nezaudē savu vērtību, nepieciešamību, jo tiek atklāti veidi kā informāciju pasniegt digitāli, piemēram, virtuālās izstādes. Paldies par iespēju, ka varu būt mājās, bet tajā pašā laikā, apceļojot dažādas Latvijas pilsētas, baudīt kultūras bagātības.