chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Πόρος

Mina diskursuste variatiivsus ja mitmekesisus andragoogika valdkonna tekstides

Γλώσσα: ET

Αναρτήθηκε από Kadi Kass

Käesoleva magistritöö uurimisprobleem on mina diskursuste rohkus, sisuline mitmekesisus andragoogika ja täiskasvanu hariduse valdkonna tekstides. Uurimistöös analüüsin ning tõlgendan tekstides esinevaid mina diskursusi. MINA diskursuste tähendussüsteemina (Foucault, 2005) käsitlen mina (isiksuse, indiviidi, subjekti, inimese enesekohane mõistmine/tunnetus/arusaam) kui objekti tekstides esinevaid käsitlusi/kontseptsioone. Käesoleva uurimistöö fookus on tekstides olevatel mina diskursustel.

Uurimisküsimuseks on: kuidas tõlgendatakse mina diskursusi andragoogika ja täiskasvanuhariduse valdkonna tekstides? Käesolevas uurimuses on fookus tekstil (võtmesõnadel ja võtmemõistetel) ning tähendustel, mis keskenduvad minakäsitlustele. Diskursused on tähendussüsteemid, mis tekstide kaudu esitavad ning konstrueerivad teadmist. Diskursus seob konteksti kaudu teadmised, keele ja teksti. (Aava, 2010, 2014; Foucault, 2005; van Dijk, 2005; Paltridge, 2006; Johnstone, 2008) Uurimuse eesmärgiks on süsteemsem mõistmine tekstides (1970-2014) esinevatest mina diskursustest ning minakontseptsiooni mõiste muutumisest ajalises kontekstis.

Magistritöö teadusfilosoofiline teoreetiline raamistik tugineb sotsiaalsele konstruktvismile ja postmodernismile ning poststrukturalismile. Andmete kogumisiseks ja analüüsimiseks kasutati kombineeritud lähenemist. Meetoditena kasutati dokumendianalüüsi, tekstianalüüsi, sisuanalüüsi ning diskursuseanalüüsi.

Uurimuse tulemuseks on tõlgendav kokkuvõte MINA diskursustest tekstidest, milleks on andragoogika ning täiskasvanuhariduse õppevaldkonnas kasutatavad tekstid. Mina kontseptsiooni kirjeldades kasutatakse sõnu enesekindlus, eneseväärikus, eneseaktsepteerimine, enesetõhusus, võimekus, kompetents. Enesekohaste mina diskursuste põhiteemadeks on enesemääratlus, enesekindlus, eneseväärikus, eneseaktsepteerimine. Kokkuvõtvalt võib öelda, et tekstides olevad mina diskursused on keerukad, integreeritud, subjektiivsed, samas kõigis diskursustes ilmnevad õppimine, teadmised, kogemused, kompetentsus ning võimekus mina diskursuse osana.

Võtmesõnad: Mina diskursused, minakäsitlus, diskursuseanalüüs, andragoogika valdkonna ja täiskasvanu hariduse tekstid

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.

Συντάκτης(-ες) πόρου: 
Kristi Mets
Ημερομηνία δημοσίευσης:
Κυριακή, 31 Μάιος, 2015
Γλώσσα εγγράφου
Είδος πόρου: 
Μελέτες και Εκθέσεις
Χώρα:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email