chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Πόρος

Stratégia pre gramotnosť mládeže a dospelých 2020 - 2025

Γλώσσα: EN
Document available also in: CS

Αναρτήθηκε από Monika Drinkova

Členské štáty sa 15. novembra 2019 na 40. generálnej konferencii UNESCO v Paríži dohodli na prijatí novej Stratégie UNESCO pre gramotnosť mládeže a dospelých (2020 - 2025).(link is external) Pre UNESCO inštitúcie zaoberajúce sa vzdelávaním, bude táto stratégia v nasledujúcich rokoch predstavovať riadiaci rámec na podporu gramotnosti mládeže a dospelých.

Nová stratégia gramotnosti, ktorú určili členské štáty, kľúčoví partneri a experti v oblasti gramotnosti, má štyri strategické prioritné oblasti:

  • podpora členských štátov pri rozvoji národných politík a stratégií v oblasti gramotnosti;
  • riešenie vzdelávacích potrieb znevýhodnených skupín, najmä žien a dievčat;
  • využívanie digitálnych technológií na rozšírenie prístupu a zlepšenie výsledkov vzdelávania;
  • Monitorovanie pokroku a hodnotenie zručností a programov gramotnosti.

Stratégia umožní cielenú podporu UNESCO pre krajiny a obyvateľstvo, ktoré čelia najväčším výzvam gramotnosti na svete. Patria sem, ale nielen, 29 členských krajín Svetovej aliancie pre gramotnosť v rámci celoživotného vzdelávania (GAL), ktoré koordinuje Inštitút celoživotného vzdelávania UNESCO. Stratégia sa tiež zameriava na rodovú rovnosť a zaoberá sa vzdelávacími potrebami mládeže mimo školskej dochádzky, utečencov, migrantov a pôvodných obyvateľov, ktorí sú súčasťou 750 miliónov dospelých na celom svete, ktorí nemajú základné zručnosti v oblasti gramotnosti. Cieľom tejto stratégie bude tiež posilniť a povzbudiť spoluprácu medzi týmito krajinami s cieľom zdieľať osvedčené postupy propagácie gramotnosti z hľadiska celoživotného vzdelávania. Stratégia je v súlade s programom Udržateľných cieľov v oblasti vzdelávania 4 (SDG4) a programom Vzdelávanie do roku 2030 s cieľom mobilizovať silnejší politický a finančný záväzok k rovnakému a spravodlivému prístupu ku kvalitnému vzdelaniu, aby nikto nezostal pozadu.

Stratégia bola vyvinutá prostredníctvom inkluzívneho a participatívneho procesu, do ktorého bolo zapojených 80 členských štátov UNESCO zo všetkých regiónov. V októbri pred generálnou konferenciou bola táto stratégia silne podporovaná Výkonnou radou UNESCO.

Συντάκτης(-ες) πόρου: 
UNESCO
ISBN: 
40 C/25
Ημερομηνία δημοσίευσης:
Παρασκευή, 1 Νοέμβριος, 2019
Είδος πόρου: 
Μελέτες και Εκθέσεις
Χώρα:
Ετικέτες:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email