chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Spotrebiteľské vzdelávanie

21/01/2020
από Bozena STASENKOVA
Γλώσσα: SK

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska na konci  kalendárneho roka  2019 vytvorila pre učiteľov  základných a stredných škôl  unikátny  súbor  vyučovacích hodín s názvom  Tvoríme učebné zdroje pre spotrebiteľské vzdelávanie.  Štyridsať plánov vyučovacích hodín pre  učiteľov rôznych predmetov na základných a stredných školách je  dostupných  na webovom sídle www.spotrebitelinfo.sk.  

Obsahom vyučovacích hodín je reálny svet potrieb a želaní spotrebiteľov, ktorí žijú na čoraz komplikovanejšom trhu výrobkov a služieb a čelia mediálnym výzvam  na nekonečnú spotrebu.  Aktuálna spoločenská výzva  je zakomponovaná v súčasných cieľoch vzdelávania, aby sme žiakov viedli k poznávaniu, uvedomovaniu a formovaniu uvedomelého spotrebiteľského správania.     

Plány vyučovacích hodín sa orientované na  rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, najmä spoločenských a občianskych  kompetencií, ku ktorým sú priradené indikátory ich rozvoja. V cieľoch vyučovacích hodín je  rozvoj  finančnej a mediálnej gramotnosti, aplikácia  práv a povinností spotrebiteľa,  poznávanie dopadov osobnej  spotreby na zdravie a kvalitu života a udržateľnosť spotreby v limitoch našej Zeme.  

Súbor vyučovacích hodín je inovatívny v tom, že  obsahuje úlohy z reálneho sveta žiakov, v ktorom  žijú práve teraz a nadobudli už  vlastné  skúsenosti.  Vyučovacie hodiny sú  obohatené o prípadové štúdie  z reálneho sveta žiakov a  môžu byť motivujúcim činiteľom pre zvýšenie ich  záujmu  o učenie. Plány vyučovacích hodín ponúkajú učiteľom využívať  kooperatívne formy vyučovania a interaktívne metódy, ktoré  učitelia rôznych predmetoch môžu využiť rôznym spôsobom.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn