chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Välisvaatleja koolitusel – kuidas see mõjutab õppimist?

31/12/2019
από Madli Leikop
Γλώσσα: ET

Täiskasvanute koolitajate mittekonverentsil toimunud töötoal „Välisvaatleja koolitusel – kuidas mõjutab õppimist?“ on oma eellugu. Nimelt 25. aprillil ja 30. mail 2019 olid koos Lõuna-Eesti täiskasvanute koolitajad, et tavapäraselt mõtteid ja töökogemusi vahetada. Jutuks tuli ka välisvaatleja tegevus koolitusel, ja selgus, et kogemusi on nii positiivseid kui negatiivseid. Igatahes oli teema koolitajatele sedavõrd oluline, et kui toimus ideekorje koolitajate mittekonverentsi tarvis, esitati see ühe aruteluteemana: mis ikkagi on välisvaatlemise eesmärk ja kuidas välisvaatleja koolitusel mõjutab õppimist? 

21. novembril Tallinnas toimunud täiskasvanute koolitajate mittekonverentsil „Koolituse headus“ saigi töötuba teoks. Eksperdina aitas kaasa Eda Anton, kes on Lõuna-Eesti täiskasvanute koolitajate kokkusaamiste eestvedaja ning kellel on suur töökogemus kvaliteedijuhina. 

Osalejaid ei kogunenud just massiliselt, aga see-eest täpselt need, kes igapäevases töös otseselt koolituste välisvaatlemisega seotud. Olid koolitajad, olid inimesed Töötukassast, Haridus- ja Teadusministeeriumist. Seega need, keda vaadeldakse, ja need, kes vaatlevad. Õhkkond oli asjalik. Peaaegu kohe algas üksteiselt küsimuste küsimine, sai ju seda teha n-ö otseallikatest. Mõtteid vahetati järgmistel teemadel:

 • Kuidas välisvaatlemine saab kaasa aidata koolituse kvaliteedi tagamisele?
 • Milline on välisvaatlemise eesmärk?
 • Kuidas seni on toimunud vaatlejate ettevalmistus?
 • Millised on osalejate kogemused välisvaatlejate tegevusest koolitusel?
 • Kuidas välisvaatleja koolitusel mõjutab õppimist?

Mõtteid arutelult

Vaatlus peaks olema eesmärgistatud ja koolitajat tuleks eesmärgist ka informeerida. Kõige halvem on variant, kus välisvaatleja saabub kohale keset koolitust ning ei tutvusta ennast ega oma tuleku põhjust. See tekitab õppijates paratamatult segadust. 

Koolitaja ja välisvaatleja vahel peaks toimuma koostöö, mille eesmärk on parandada koolituse kvaliteeti. Usaldage koolitajat ja tema kogemust!

Paikvaatluse hea tava võiks sisaldada tutvumist koolitajaga, vaatleja tutvustust, paikvaatluse eesmärke (sisuline ja tehniline), paikvaatluse positsioneerimist, kursisolekut lepinguga/tellitud koolituse tingimustega.

Kes kontrollib vaatlejate tegevuse kvaliteeti? Kes ja kuidas valmistab ette vaatlejad? Kes oleks üldisemalt vaatlejatele toeks?

Kui koolitus on väljundipõhine, on kõige olulisem, et õppijad jõuavad õpiväljundite saavutamiseni. Selleks on erinevaid teid ja koolituse algset kava saab jooksvalt muuta. See, et koolitaja kava muudab, näitab, et ta lähtub õppijate vajadustest. Vaatlejale võib jääda vale mulje, kui ta saabub hetkel, kui tehakse midagi muud kui algselt koolitusel kavas. Vaatleja saab võtta koolitajaga enne vaatlust ühendust ja koolitaja saab ta toimuvaga kurssi viia. 

Et koolituse vaatlus õppijaid kõige vähem segaks, oleks tore, kui koolitaja ja vaatleja aegsasti lepiksid kokku vaatluse protseduuri ja vaatleja rolli. 

Töötoa lõpuks saadi kokku põhisõnumid, mida osapooltega edasi arendada.

 • Vaatlemine on arusaadavalt vajalik kõigi osapoolte jaoks, aidates kaasa koolituse kvaliteedi kontrollimisele ning eesmärgipärasuse tagamisele.
 • Seame esikohale koolitusel õppijate huvid ja vajadused.
 • Kokku tuleb leppida välisvaatleja hea tava. Et see ka tööle hakkaks, peab kokkulepe olema võimalikult laiapõhjaline. Leida institutsioon (näit HTM), kes koordineerib vaatlejatega seotud tegevusi võttes kokku nii suuremad koolituse tellijad kui ka koolitajad.  
 • Korraldada ühiseid töökoosolekuid ja koolitusi vaatlejatele ja koolitajatele, et saavutada jagatud arusaam vaatluse eesmärkidest, protseduuridest ja põhimõtetest.
 • Tähtis on usalduslik koostöö vaatleja ja koolitaja vahel, oluline on mõlemapoolne tagasiside.

--

Loo autorid on EPALE saadik Madli Leikop ja Eda Anton

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 1 από 1
 • Εικόνα Alla Gaponenko
  Tähtis on usalduslik koostöö välisvaatlejaga ja koolitaja vahel- ja oluline on mõlema poolne tagasiside. Konstruktiivne tagasisiide alati tere tulemast. Koolitaja ja välisvaatleja koostöö eesmärk on parandada koolituse kvaliteeti.