chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Πόρος

Ewaluacja działań podejmowanych na rzecz edukacji w Regionalnym Programie Województwa Mazowieckiego 2014-2020

Γλώσσα: PL

Αναρτήθηκε από Beata Ciężka

Celem badania była ocena realizacji działań na rzecz edukacji w regionie, podejmowanych w obszarze edukacji dorosłych (Działanie 10.2 i Poddziałanie 10.3.4), ale także ocena systemu wdrażania, kształcenia zawodowego, edukacji przedszkolnej i kształcenia ogólnego.

Warto zapoznać się w wynikami badania dotyczącymi edukacji dorosłych.  W raporcie czytamy, że w ramach Działania 10.2 dofinansowano 72 projekty na łączną sumę 55,6 mln złotych. Z kolei w ramach Poddziałania 10.3.4 dofinansowano 65 projektów na łączną sumę 51,5 mln złotych. Ponad połowa projektów jest realizowana przez beneficjentów z terenu województwa mazowieckiego. Badaniem objęto beneficjentów (tj. realizatorów projektu) oraz uczestników form wsparcia.

Jak piszą autorzy raportu: Beneficjenci bardzo wysoko oceniają stopień dopasowania otrzymanego wsparcia do potrzeb ich placówki. Niemal wszyscy zadeklarowali chęć skorzystania ze wsparcia RPO w przyszłości. Również placówki, które nie korzystają z dofinansowania deklarują chęć ubiegania się o środki. Aplikowanie o środki utrudnia np. brak wymaganego wkładu własnego, brak wiedzy i umiejętności napisania wniosku, brak personelu, który byłby w stanie zarządzać i rozliczyć projekt, skomplikowane procedury, krótki czas na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, długi czas oceny wniosków. Dyrektorzy placówek realizujących projekty w ramach RPO WM nie dostrzegają szans na przeprowadzenie podobnych działań, tj. zapewnienia bezpłatnych szkoleń czy kursów. Zdecydowana większość uczestników projektów podniosła swoje kwalifikacje, a ponad 1/3 lepiej wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Dzięki udziałowi w projekcie wystąpiły również inne efekty, np. możliwość swobodniejszego posługiwania się komputerem w życiu prywatnym, w tym większe możliwości komunikacji z innymi, wzrost samooceny i pewności siebie, podjęcie dalszego kształcenia.

Συντάκτης(-ες) πόρου: 
Openfield Sp. z o. o., IPC Instytut Badawczy Sp. z o.o.
Ημερομηνία δημοσίευσης:
Πέμπτη, 3 Οκτώβριος, 2019
Είδος πόρου: 
Μελέτες και Εκθέσεις
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn