chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Kas yra „Co-working“ paprastais žodžiais, jo privalumai ir trūkumai

21/08/2019
από Julija MELNIKOVA
Γλώσσα: LT

/el/file/s1200jpgs1200.jpg

Ne visi gali dirbti namuose, o išsinuomoti biurą yra brangu. Išeitis - išsinuomoti darbo vietą „co-working“ (liet. bendradarbystės erdvė) centre. Kas yra „co-working“ ir ką reikia žinoti, nusprendus naudotis tokiomis paslaugomis, papasakosime šiame straipsnyje. Paprastais žodžiais tariant, „co-working“ yra centras, kuriame galite išsinuomoti darbo vietą tam tikram laikui. Dažniausiai „co-working“ centrai siūlo išsinuomoti įrengtas darbo vietas su kompiuteriu ar nešiojamu kompiuteriu, greitu internetu, skaitytuvu, spausdintuvu, taip pat pasinaudoti papildomomis paslaugomis.

Kas pasiūlė „co-working“ idėją?

Pirmasis „co-working“ buvo sukurtas ir pasiūlytas 2005 m. JAV programuotojo Brado Newbergo. Jo idėja buvo tokia - už nominalų mokestį žmonėms pasiūlyti viską, ko reikia efektyviam darbui: patogiai įrengtą darbo vietą, nemokamą internetą, skanių  nebrangių  dienos pietų pasirinkimą, bendras išvykas į gamtą ir net meditacijų kursą.

Lietuvoje „co-working“ centrai veikia nuo 2008 m. Pavyzdžiui Klaipėdoje centras „QTIME“ turi bendradarbystės erdves. https://qtime.lt/lt/#CoWorking

Kokias paslaugas dažniausiai siūlo „co-working“ centrai?

„Co-working“ centruose paprastai teikiamos šios paslaugos:

 • darbo vietos nuoma;
 • didelės spartos interneto prieiga (įskaičiuota į nuomos kainą);
 • posėdžių, konferencijų salių nuoma;
 • biuro įrangos nuoma (spausdintuvas, skaitytuvas, kopijuoklis, faksas);
 • kanceliarinės prekės, demonstracinės lentos, projektoriai;
 • parkavimo vietos nuoma.
 •  

Kartais teikiamos ir papildomos paslaugos, kurios padidina „co-working“ centro lygį, kaip pvz.: bagažo saugyklos su asmeniniais raktais; darbo valandos - 24 per parą; sporto salės; dušas ir dar daugiau.

Kas dažniausiai naudojasi „co-working“ paslaugomis?

Pradedantys verslininkai. Jie renkasi šias paslaugas: darbo vietų, posėdžių kambarių, konferencijų kambarių nuoma. Palyginti su biurų nuoma, nedidelei komandai „co-working“ yra pigesnis ir leidžia lanksčiai koreguoti biuro kainą, keisti nuomojamų vietų skaičių ir pan.

Laisvai samdomi darbuotojai. Jiems aktualu išsinuomoti darbo vietą, biuro įrangą, rečiau – nuomoti posėdžių sales. Kartais jie renkasi papildomas paslaugas (pietūs, sporto salė).

Įmonės. Įmonės dažniausia naudojasi tokiomis paslaugomis kaip: patalpų nuoma renginiams, seminarams ir konferencijoms,  organizuotos kelionės; darbo vietos nuoma darbuotojams komandiruotės metu; kavinių paslaugos ir kt. Verslo kelionės metu neįmanoma išsinuomoti biuro, nes niekas nenuomoja biuro dienai ir dviem, tokiu atveju „co-working“ labai parankus.

 

Kokie yra „co-working“ centrų privalumai?

1. Maža nuomos kaina, palyginti su biuru. Paprastai išsinuomoti standartinį biurą yra brangiau, nei kainuoja darbo vieta ‚co-working“ centre. Tuo atveju, jei dirbate vienas, būtų dar sunkiau rasti nedidelį biurą. Be to, maži biurai paprastai yra brangesni (kainos už kvadratinį metrą požiūriu) nei dideli.

2. Lankstus požiūris į nuomos laikotarpius. Galite išsinuomoti darbo vietą valandai, dienai, mėnesiui ar visiems metams. Ilgalaikės nuomos atveju klientui gali būti priskirta atskira vieta.

3. Į nuomos kainą įskaičiuota galimybė įsigyti visą reikalingą biuro įrangą, interneto ryšys ir mokesčiai už elektrą.

4. Profesinio tobulėjimo galimybė. Dažnai „co-working“ centruose organizuojami seminarai, rengiami mokymai. Be to, galite pabendrauti su kolegomis, kurie nuomojasi vietas centre.

5. Atsiribojimas nuo namų ruošos darbų. Namų aplinka jūsų nesiblaškys.

6. Lengviau surengti verslo susitikimus. Galite išsinuomoti posėdžių salę, jei jums reikia bendrauti tiesiogiai su klientu.

7. ‚Co-working“ dažnai vadinami bendraminčių bendruomene.

8. Jūs galite rasti partnerius tarp žmonių, kurie taip pat išsinuomoja darbo vietas, užmegzti partnerystę, patirčių mainus, rasti padėjėjus ir spręsti daugelį kitų problemų.

9. „Co-working“ centro adresas gali būti nurodytas kaip jūsų biuro adresas Jūsų asmeninėje svetainėje, tai pakels jūsų statusą socialiniuose tinkluose ir  leis jums priskirti pageidaujamą regioną (tai svarbu reklamai).

10. Galimybė oficialiai išsinuomoti darbo vietą. Neoficialios nuomos atveju galite būti paprašyti atlaisvinti patalpas bet kuriuo metu. Tai negali atsitikti „co-working“.

 

„Co-working“ trūkumai:

1. Jums reikia atidžiai išnagrinėti paslaugų kainas - kas yra įtraukta į nuomą, ir už ką turėsite mokėti papildomai. „Co-working“ centrų paslaugos ne visada yra pigios. Jie taip pat gali turėti baudų sistemą.

2. Pažiūrėkite, kaip atrodo darbo vietos „co-working“. Kartais „co-working“ nėra labai erdvūs ir tenka sėdėti beveik nugara į nugarą su kaimynu. Taip pat apžiūrėkite kėdes.  Jos taip pat gali būti ne visada patogios.

3. Jums reikės sugaišti laiko kelionėms į „co-working“ centrą, tuo tarpu dirbant namuose laikas susitaupo.

4. Yra pavojus prarasti asmeninius daiktus, ypač jei ‚co-working“ centre nėra saugyklų.

5. Triukšmas nuo kaimynų. Pokalbiai ir skambučiai gali blaškyti jūsų dėmesį.

6. Kaimynų lankytojai, klientai. Jie taip pat gali trukdyti jūsų darbui.

7. Kartais „co-working“ ne visada yra galimybė „užsirezervuoti“ tam tikrą darbo vietą,  gali būti nepatogu, kai tenka keisti vietas.

8. Nėra galimybės pasirinkti  technikos darbui. Žinoma, jūs galite atsinešti į „co-working“ asmeninį nešiojamą kompiuterį, bet kur yra garantija, kad tai bus saugu?

9. „Co-working“ ne visada yra patogioje vietoje, nepritaikytas prie viešojo  transporto infrastruktūros, gali neturėti pakankamai parkavimo vietų.

 

Kaip išsirinkti „co-working“?

Geras „co-working“ centras yra vieta, kur jums bus patogu ir nebrangu dirbti. Norėdami teisingai pasirinkite, vadovaukitės šiais patarimais:

1. Surinkite daugiau duomenų apie „co-working“:

 • Kokioje vietoje yra „co-working“? Ar jums bus patogu ten patekti?
 • Koks yra darbo grafikas? Svarbu, kad grafikas jums būtų patogus.
 • Ar yra galimybė dirbti ištisą parą ir savaitgaliais?
 • Kokios yra bendros darbo taisyklės, baudos?
 • Kas įeina į bazinę darbo vietos nuomą? Kartais į  nuomos kainą įtraukiamos kelios nemokamos valandos konferencijų salių nuomos ar pan.
 • Koks yra patalpų išdėstymas? Kai kuriose „co-working“ erdvėse galite išsinuomoti nedidelius biurus-tai bus pliusas.
 • Kokios yra nuomos ir papildomų paslaugų kainos?
 • Kokia „co-working“ istorija. Jei centras veikia ilgą laiką, yra mažiau rizikos, kad jis bus staiga uždarytas.
 • Koks yra papildomų paslaugų sąrašas? Ar jums reikia visų paslaugų, ar tik „co-working“?
 • Koks yra atstumas iki viešojo transporto stotelių, traukinių, autobusų stočių ir pan.

2. Patikrinkite atsiliepimus.

Jūs galite gauti vertingos informacijos iš žmonių, kurie nuomojasi vietas „co-working“. Jauskitės laisvai klausdami žmones, kai jūs lankotės centre ir paprašykite jų pasidalinti savo nuomonėmis.

 

3. Sužinokite, kokie renginiai vyksta „coworking“. Ar jie netrukdys jums? Ar jums bus patogu dirbti, jei šalia vyks renginiai.

4. Patikrinkite posėdžių salių pasiekiamumą. Patikrinkite, ar centre yra pakankamai susitikimų salių. Jos gali būti naudingos, jei jums reikia bendrauti su klientais asmeniškai. Svarbu žinoti, kaip reikia rezervuoti pokalbių salę.

5. Sužinokite, kaip prisijungti prie interneto. Ar interneto sparta bus pakankama jūsų darbui?

6. Sužinokite, kur galima pavalgyti. Reikšmingas pliusas - nebrangios kavinės pačiame „co-working“ ar šalia jo. Tai padės jums sutaupyti pinigų pietums.

 

Kiekvienas nusprendžia pats, kaip patogiau organizuoti darbo vietą. „Co-working“ tai populiarus būdas darbo ir darbo vietos organizavimui - neįprasta, moderni alternatyva biurui ir darbui namų sąlygomis. „Co-working“ turi nemažai privalumų, yra daug žmonių, kuriems tai yra geriausias sprendimas sėkmingam ir produktyviam darbui. O kaip manote Jūs?

Parengė dr. Julija Melnikova

Klaipėdos universiteto vyr. mokslo darbuotoja

Klaipėdos regiono „Epalė“ ambasadorė

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn