chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

 
 

Ιστολόγιο

Jak se dá bojovat proti zažitým stereotypům o migrantech? Nové koncepty vzdělávání

08/08/2019
από Daniela Krtičková
Γλώσσα: CS
Document available also in: FR EN DE

 

[Übersetzung Französisch - Deutsch : EPALE France

Autor : David Lopez]

Všude se  objevuje názor, že je migrace problém. Cílem následujícího plánu (SDGs), který je odvozen od Rozvojových cílů pro milénium (MDG) z Dakaru, jsou otázky vzdělávání a rozvoje, stejně jako sociální aspekty. Migrace není SDG opomíjena. S tím úzce souvisí chudoba, země původu a prvky související se zeměmi, které migranty přijímají. Tři spolky se spojily, aby se pokusily vyvrátit předem zažité názory na migraci. Jedno sezení se konalo v březnu  v regionu Pas de Calais. Další setkání se budou konat do června 2019, mezitím i setkání 21.června 2019 v Lille.

/el/file/photo1png-0photo1.png

 

Spolky GRDR (externí link) (Migrace, Státní občanství, Rozvoj),  Lianes Coopération (externí link) (Síť více účastníků pro mezinárodní spolupráci v regionu Hauts de France) a Ligue de l'enseignement du Pas de Calais (externí link) zorganizovaly v Liévin (Pas de Calais) školení spojené s přípitkem na téma migrace a stereotypy. Okolo 60 lidí z různých francouzských regionů přijelo, aby přemýšlelo o migraci na základě situačních her pod vedením zástupců těchto tří spolků.

Samotný vstup už je pozoruhodný. Le LAG (externí link), samosprávný celek byl založen v říjnu 2011 v Liévin ve původní  průmyslové oblasti. Byl založen aktivisty ze spolků a kolektivy, aby umožnil výměny kolektivního myšlení v oblasti různých palčivých témat (práva migrantů, práva žen, nezaměstnanost, ekologie atd.) Každý člen se podílí dobrovolným ročním příspěvkem mezi 15 a 60 eur. Každý člen musí držet pohotovostní službu. Místo je otevřeno dvakrát týdně a nachází se zde i bezplatný obchod, kde najdeme věci, kterým byla dána druhá šance. Kvůli zachování svobody obchodu a svobody myšlení se zde všichni museli zřeknout vlastního podnikání.

Co je myšleno metodou moderování ve zdělávání?

Při neformálním vzdělávání a vzdělávání obecně vzniká často určitý zmatek ve vztahu k moderačním metodám. Konkrétně se jedná o celou řadu metod z různých pracovních oborů, sociální práce, animace, vzdělávání dospělých, stejně jako vnitropodnikové další vzdělávání, které slouží k tomu, aby mobilizovalo lidi. Metoda je nutná, ale cíle nebo podmínky moderování jsou ještě důležitější. Pokusím se shrnout v následujícím odstavci určité klíčové body:

Při aktivní činnosti stojí studující, účastník ve středu dění a při aktivitách hraje klíčovou roli.

Aktivity s jedním nebo několika cíli. Tyto cíle musí být zřejmé již od začátku a musí být moderátorem předem objasněny.

Zde stojí herní rozměr spojeny radostí z konání a z učení ve středu dění.

 

Přípitek se vzdělávacím kurzem na boj se stereotypy v oblasti migrace.

Večer se skládal z různých fází. Nejdříve došlo  k prolomení ledů v otázkách migrace díky hrám. Jedná se o praktickou ukázku řízené debaty, která je na studentských akcích velmi rozšířena. Potom následuje praxe poznání: „horké znalosti“ a „studené znalosti“. Tím jsou myšleny na jedné straně znalosti lidí díky zkušenostem, kteří „přitom“ skutečně byli a na druhé straně znalosti získané vědci a výzkumnými pracovníky. Na jednu kartičku umístili účastníci zážitky, místa a osoby, které měli co do činění s migranty. Moderátoři poskytli také informace a čísla z regionu Pas de Caials.

Během přípitku spojeného se školením byl menším skupinkám poskytnut jeden výchozí bod pro opravdovou příhodu ze života. Například: bezdětný afgánský pár, který přišel bez dokumentů v roce 1990 do Francie. Přišli do této hornické oblasti s velmi málo penězi. Malá skupinka číslo 1 popíše situaci tohoto páru, jak vypadá o rok později. Potom se skupinky vymění a tři další skupinky  budou v příběhu pokračovat dál.  V dalším pokračování představí, v jaké situaci se nachází pár za 5 let, 15 let a po 40 letech. Tyto životní příběhy pak budou předčítány před celou skupinou a začne dialog, kde budou diskutovány postoje ke stereotypům, předložené prvky a pohled ne-migrantů na každodenní život.

Je napínavé společně toto zažít a společně se shodnou díky svým znalostem ale také díky vlastnímu vnímání a naučit se od ostatních něco nového. Vzdělávání v srdci hornické oblasti!

Pro koho je toto uspořádání určeno?

Přípitek spojený se školením má dvojnásobné publikum.

Na jedné straně jsou běžní aktivisté, kteří jsou aktivní ve spolcích jako Amnesty, Cimade atd. Jejich cíl byl rozvoj aktivních metod, které by lidi přiměly zapojit se do debat o tématech migrace.

Na druhé straně moderátoři z Ligy samosprávného celku (LAG), regionální sítě (Lianes coopération), GRDR. Jejich cíl: díky praktickému zprostředkování výměny informací mluvit se spolky, kteří se starají o migranty, učit se a sdílet.

Tyto tři spolky pokračují i nadále ve společné práci. 29. června 2019 se koná v Lille společné setkání o městech, kterých se integrace týká. Jedná se o závěrečné představení z programu Erasmus+, Sektor Judend, financované projekty na podporu mladých v oblasti témat migrace v Belgii, Španělsku, Itálii a Francii.

Některé internetové odkazy:

https://grdr.org/Le-the-palabre?var_mode=calcul
https://grdr.org/ODD-et-migrations

Obraťte se na mě, prosím, pokud byste chtěli získat kontakt na jednotlivé aktéry.

 

/el/file/davidloperjpgdavid_loper.jpg

 

David LOPEZ je tematický koordinátor EPALE v oblasti vzdělávání.  

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 2 από 2
  • Εικόνα Mesut EREN
    Göç ile mücadele etmenin en iyi yöntemi insanlara insan olması hasebiyle değer verilip, gelişmişlik farkını ortadan kaldırmaktır. Göç etmek zorunda kalan insanlarının kaynaklarını kendilerinin kullanımına yönlendirmektedir.
  • Εικόνα J Christophe Wells
    This initiative provides a concrete example of how to look for effective strategies to this highly important current need in our society. The model would be transferable to other regions and EU member states and represents an important step in the integration of migrant groups into our European society. Bravo!